Wzorce pismUmowa użyczenia samochodu po niemiecku – wzór dokumentu

Umowa użyczenia samochodu po niemiecku – wzór dokumentu

Umowa użyczenia samochodu w języku niemieckim może się przydać w pewnych sytuacjach. Oto gotowe wzory dokumentów w formatach DOC i PDF.

Chcąc powierzyć nasze auto konkretnej osobie i mieć to „na papierze”, warto spisać umowę użyczenia samochodu. Przydaje się ona np. gdy pożyczamy samochód do wykonania przez kogoś określonej czynności (np. przewozu czegoś z jednego miejsca do drugiego). Standardową umowę użyczenia samochodu można spisać, gdy ta czynność będzie miała miejsce na terenie Polski. Gdy auto w tym celu ma opuścić granice Polski, zaleca się wypełnienie umowy użyczenia samochodu w języku obowiązującym na terenie kraju, do którego pojedzie auto. Z uwagi na sąsiedztwo z Polską, niektóre takie wyjazdy odbywają się do Niemiec. W dalszej części materiału przedstawimy tym samym gotowy wzór umowy użyczenia samochodu w języku niemieckim.

Umowa użyczenia samochodu. Co musi się w niej znaleźć?

Analogicznie jak w polskiej wersji dokumentu, umowa użyczenia samochodu musi zawierać niezbędne dane osoby przekazującej pojazd (Użyczającego) i biorącej go (Biorącego). W tym celu należy zawrzeć takie informacje jak imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego i PESEL. W przypadku firm (bo i one mogą być stronami umowy) wymagany jest jeszcze NIP i adres firmy wraz z nazwą.

Na umowie użyczenia samochodu muszą się też znaleźć podstawowe informacje o pojeździe – marka i model, numer rejestracyjny, parametry silnika (pojemność i moc) oraz kolor. Niezbędne jest też wymienienie ewentualnych wad samochodu, aby później nie było wątpliwości, że powstały one wskutek użytkowania go przez Biorącego. Ten dodatkowo powinien określić cel pobrania auta i sposób, w jaki będzie go używał.

Umowę użyczenia samochodu charakteryzuje fakt, że za przekazanie auta Użyczający nie pobiera od Biorącego pieniędzy. W interesie osoby pożyczającej jest jednak uregulowanie należności za paliwo czy uszkodzenia powstałe w okresie trwania umowy. Można ją spisać na czas określony lub nieokreślony, np. do momentu wykonania przez Biorącego wpisanego zadania.

Więcej na temat umowy użyczenia samochodu piszemy w poniższym materiale. Zawarliśmy tam wzory tych umów w języku polskim, w formatach DOC i PDF.

Umowa użyczenia samochodu. Jak ją spisać? Gotowy wzór umowy

Umowa użyczenia samochodu po niemiecku – wzór (DOC, PDF)

Poniżej zamieszczamy gotowe wzory umów użyczenia samochodu w języku niemieckim (także jako DOC i PDF).

Umowa użyczenia samochodu po niemiecku – wzory do pobrania

Umowa użyczenia samochodu (j. niemiecki) – wzór (DOC)
Umowa użyczenia samochodu (j. niemiecki) – wzór (PDF)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji