PoradyPoradyCzterokołowiec to nie samochód. To trzeba o nim wiedzieć

Czterokołowiec to nie samochód. To trzeba o nim wiedzieć

Na czterokołowcach niektórzy ćwiczą swoje umiejętności za kierownicą. Co to jest czterokołowiec i jakie trzeba mieć prawo jazdy, by go prowadzić?

Wśród wielu pojazdów, którymi można poruszać się po drogach, można wymienić czterokołowce. Niektórzy nazywają je trochę mniejszymi samochodami lub uważają je za swego rodzaju pomost między jednośladami a samochodami osobowymi. Jest w tym trochę racji, niemniej na pewno nie można utożsamiać czterokołowców z autami. To odrębny typ pojazdów, na które przysługują inne uprawnienia – nieco łagodniejsze, możliwe do zrealizowania przez młodsze osoby. Czym jest czterokołowiec i kto może nim kierować? Jaka jest różnica między czterokołowcem a czterokołowcem lekkim?

Czterokołowiec – co to? Co o nim mówią przepisy?

Pojęcie „czterokołowiec” wyjaśniono w art. 2 pkt 42b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według niej jest to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla. Masa czterokołowca nie może jednak przekraczać 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy) lub 400 g (w przypadku przewozu osób).

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- i trzykołowych oraz czterokołowców, czterokołowce zaliczane są do grona pojazdów kategorii L7e (ciężki czterokołowiec). Dzielą się one na następujące podkategorie:

  • L7e-A: ciężki czterokołowiec drogowy
  1. L7e-A1: ciężki czterokołowiec drogowy A1
  2. L7e-A2: ciężki czterokołowiec drogowy A2
  • L7e-B: ciężki czterokołowiec terenowy
  1. L7e-B1: czterokołowiec terenowy
  2. L7e-B2: pojazd typu side by side buggy
  • L7e-C: ciężki pojazd czterokołowy
  1. L7e-CP: ciężki pojazd czterokołowy do przewozu pasażerów
  2. L7e-CU: ciężki pojazd czterokołowy do celów użytkowych.

Czy samochód osobowy to czterokołowiec?

Chociaż zarówno samochód osobowy, jak i czterokołowiec, są pojazdami samochodowymi, definicja czterokołowca wyraźnie oddziela go od auta osobowego. W rzeczywistości zatem samochód osobowy nie jest czterokołowcem. Czterokołowcami są pojazdy nie klasyfikowane jako motocykle, auta osobowe i ciężarówki, a więc głównie quady i tzw. mikrosamochody. Na rynku można spotkać jeszcze wiele innych czterokołowców – np. do użytku rekreacyjnego lub przystosowanych do pracy, także w trudnym terenie.

Czterokołowiec
Gama dostępnych na rynku czterokołowców jest naprawdę szeroka.

Czterokołowiec a czterokołowiec lekki. Jaka jest różnica?

W przepisach widnieje jeszcze taki termin jak „czterokołowiec lekki”. Jest to rodzaj czterokołowca, który musi spełniać inne parametry techniczne. Jego masa własna nie może bowiem przekraczać 350 kg, a konstrukcja musi ograniczać prędkość maksymalną do 45 km/h. W dużym skrócie – są to wobec tego mniejsze czterokołowce, którymi mogą kierować młodsze osoby. Wystarczy na nie bowiem prawo jazdy AM z najniższym możliwym limitem wiekowym (14 lat). Biorąc pod uwagę, że uprawnienia do kierowania pojazdami z kategorii AM przysługują także pozostałym kategoriom prawa jazdy, w rzeczywistości czterokołowcami lekkimi mogą jeździć wszyscy posiadający dowolne prawo jazdy.

Jakie uprawnienia na czterokołowiec?

Do kierowania czterokołowcem, nazywanym też czterokołowcem ciężkim, uprawnia z kolei prawo jazdy kategorii B1. W odróżnieniu od kategorii AM, kurs i egzamin na B1 odbywa się na podobnych warunkach jak realizacja prawa jazdy B. Szkolenie obejmuje 30 godzin teoretycznych oraz 30 praktycznych i kończy się zdawaniem egzaminów – teoretycznego i praktycznego, obejmującego m.in. przygotowanie do jazdy i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, zadania na placu manewrowym oraz jazdę po mieście.

Kto może kierować czterokołowcem?

Czterokołowcem może kierować osoba posiadająca co najmniej kategorię B1 prawa jazdy. Można ją wyrobić po ukończeniu 16 lat, jednak na kurs można się zapisać w wieku 15 lat i 9 miesięcy. Oznacza to, że czterokołowcami da się legalnie jeździć przed osiągnięciem pełnoletności, niezbędnej do wyrobienia prawa jazdy kategorii B. Z tego przywileju korzystają głównie młode osoby potrzebujące całorocznego pojazdu do dojazdów np. do szkoły. W czterokołowcach często widuje się też osoby starsze, którym odpowiadają ich niewielkie rozmiary i ekonomiczny charakter.

Gdzie można, a gdzie nie można jeździć czterokołowcem?

Czterokołowcami, o ile są zarejestrowane i ubezpieczone, można jeździć po drogach publicznych i w strefach ruchu/zamieszkania. Zabroniony jest wjazd czterokołowcami:

  • na drogi ekspresowe
  • na autostrady
  • do lasu, poza odpowiednio oznakowanymi drogami publicznymi i leśnymi
  • na plażę
  • do parków krajobrazowych i narodowych.
Czterokołowiec
Czterokołowcem nie można jeździć po wszystkich drogach – głównie tych szybkiego ruchu.

Oprócz tego należy pamiętać o obowiązku zakładania przez kierowcę i pasażera kasku ochronnego, jeśli czterokołowiec nie posiada nadwozia zamkniętego i pasów bezpieczeństwa.

Redakcja poleca:

Więcej na temat czterokołowca lekkiego

Więcej na temat prawa jazdy kategorii B1

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji