PoradyPoradyOd ilu lat można mieć prawo jazdy? Wiek to kluczowa sprawa

Od ilu lat można mieć prawo jazdy? Wiek to kluczowa sprawa

Osoby chcące zrobić prawo jazdy muszą ukończyć wymagany wiek. Od ilu lat można mieć prawo jazdy? Wszystko zależy od interesującej nas kategorii.

Wielu obecnych kierowców marzyło o zrobieniu prawa jazdy jeszcze za czasów dzieciństwa. Z niecierpliwieniem wyczekiwali tym samym momentu w życiu, gdy stawało się to możliwe – aby zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami, trzeba bowiem ukończyć wymagany wiek. Co istotne, aby posiadać prawo jazdy wcale nie trzeba być osobą pełnoletnią. Polskie prawo definiuje aż 17 kategorii prawa jazdy, z czego niektóre z nich można zrobić zanim ukończymy 18 lat. Dlatego już na wstępie warto podkreślić, że przywilej posiadania prawa jazdy nie jest z góry przyznany wyłącznie dorosłym. Mało tego – pierwsze prawo jazdy da się zdobyć, mając zaledwie 14 lat.

Od ilu lat można zrobić prawo jazdy?

Ile wobec tego trzeba mieć lat, by legalnie usiąść „za kółkiem”? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ przepisy rozróżniają kategorie prawa jazdy na uprawniające do kierowania samochodami osobowymi, jednośladami, ciężarówkami, autobusami, traktorami i innymi pojazdami poruszającymi się po drogach. Jak się można domyślać, trudno aby osoby mające prawo jazdy na samochody miały od razu możliwość zapisania się m.in. na prawo jazdy na autobusy. Każda kategoria ma przypisane konkretne limity wiekowe. Mało tego – poszczególnie kategorie uprawnień dodatkowo są rozdzielone na pojazdy mniejsze i większe (w dużym skrócie), co otwiera furtkę do zdobywania doświadczenia w jeździe już od młodszych lat. Od ilu lat można robić wobec tego prawo jazdy? Sprawdźmy wszystkie kategorie.

Prawo jazdy AM – od ilu lat?

Kategorie prawa jazdy z literą A uprawniają głównie do kierowania jednośladami, czyli motorowerami i motocyklami, ale też motocyklami trójkołowymi i łączonymi z przyczepami. Najwcześniej, bo już w wieku 14 lat, można zdawać na prawo jazdy AM i tym samym zyskać uprawnienia do kierowania motorowerami (jednośladami napędzanymi silnikiem o pojemności do 50 cm³) i czterokołowcami lekkimi.

Więcej na temat prawa jazdy AM (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy A1 i A2 – od ilu lat?

Na motocykle o pojemności silnika do 125 cm³ i mocy do 11 kW oraz motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW uprawnia kategoria A1, którą można zrobić w wieku 16 lat. Po skończeniu 18 lat istnieje możliwość zdobycia prawa jazdy A2, z którym można kierować większym motocyklem (z silnikiem o mocy maksymalnie 35 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg).

Więcej na temat prawa jazdy A1 (wiek, cena, egzamin)

Więcej na temat prawa jazdy A2 (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy A – od ilu lat?

W kwestii pełnej kategorii A (na każdy motocykl) istnieją dwa limity wiekowe. Prawo jazdy A można robić mając 20 lat, ale pod jednym warunkiem – że od co najmniej 2 lat posiada się prawo jazdy A2 (czyli wykonało je w wieku 18 lat). Pozostałe osoby mogą zdawać na prawo jazdy kategorii A dopiero po ukończeniu 24 lat.

Więcej na temat prawa jazdy A (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy B – od ilu lat?

Najbardziej obleganą kategorię prawa jazdy, czyli B, można zrobić po ukończeniu 18 lat. Warto wiedzieć, że dla niektórych może się ona okazać w zupełności wystarczająca „na całe życie”, ponieważ uprawnia nie tylko do kierowania samochodami osobowymi o DMC do 3,5 t. Mając prawo jazdy B legalnie pokierujemy m.in. samochodem z przyczepą lekką i ciężką (po spełnieniu wymogów wagowych), motorowerem, ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym (także z przyczepą), a nawet motocyklem do 125 cm³ pojemności i mocy do 11 kW (ale dopiero po 3 latach od odebrania prawa jazdy kat. B).

Więcej na temat prawa jazdy B (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy B1 i B+E – od ilu lat?

Osoby pragnące jak najszybciej jeździć czymś na miarę samochodu (tzw. czterokołowcem, czyli pojazdem samochodowym o masie własnej poniżej 550 kg napędzanym silnikiem o mocy do 20,4 KM), mogą już w wieku 16 lat zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B1. Z kolei minimalny wiek na kategorię B+E, rozszerzającą uprawnienia o możliwość kierowania z cięższymi przyczepami, wynosi 18 lat.

Więcej na temat prawa jazdy B1 (wiek, cena, egzamin)

Więcej na temat prawa jazdy B+E (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy C i C1 – od ilu lat?

Kategoria C uprawnia do kierowania ciężarówkami, czyli pojazdami samochodowymi o DMC powyżej 3,5 t nie będących autobusami. Minimalny wiek do jej wyrobienia wynosi 21 lat. Podobnymi, ale nieco lżejszymi pojazdami (o DMC od 3,5 t do 7,5 t) można jeździć już od 18 lat – tyle wystarczy do zrobienia prawa jazdy kategorii C1.

Więcej na temat prawa jazdy C (wiek, cena, egzamin)

Więcej na temat prawa jazdy C1 (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy C+E i C1+E – od ilu lat?

Rozszerzenie uprawnień kategorii C/C1 o ciężkie przyczepy (wyjściowo pozwalają jeździć z przyczepą lekką) jest możliwe przy takich samych limitach wiekowych. W efekcie na prawo jazdy C1+E wystarczy 18 lat, a na kategorię C+E – 21 lat. W przypadku C1+E należy pamiętać, że DMC zespołu pojazdów nie może przekraczać 12 t.

Więcej na temat prawa jazdy C+E (wiek, cena, egzamin)

Więcej na temat prawa jazdy C1+E (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy D i D1 – od ilu lat?

Kategoria D uprawnia do kierowania autobusami, także z podczepioną przyczepą lekką. Prawo jazdy D mogą zrobić osoby, które ukończyły 24 lata. Nieco wcześniej, bo w wieku 21 lat, da się zrobić kategorię D1, z którą można jeździć autobusem o długości do 8 m, przeznaczonym do przewozu maksymalnie 17 osób z kierowcą.

Więcej na temat prawa jazdy D (wiek, cena, egzamin)

Więcej na temat prawa jazdy D1 (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy D+E i D1+E – od ilu lat?

Podobnie jak w kategorii C/C1, także w D i D1 obowiązują takie same limity wiekowe na kategorie pozwalające ciągnąć autobusami cięższe przyczepy. Aby zdobyć prawo jazdy D+E, trzeba mieć ukończone 24 lata, a na kategorię D1+E wystarczy 21 lat.

Więcej na temat prawa jazdy D+E (wiek, cena, egzamin)

Więcej na temat prawa jazdy D1+E (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy T – od ilu lat?

Uprawnienia do kierowania ciągnikami rolniczymi „automatycznie” zdobywamy z wieloma kategoriami prawa jazdy, m.in. B, C1, C, D1 i D. Warto jednak podkreślić, że z tymi uprawnieniami można się nimi poruszać tylko w Polsce. Istnieje jednak możliwość zrobienia prawa jazdy na traktor przed ukończeniem pełnoletności. W tym celu należy zapisać się na kurs i zdać egzamin na kategorię T, na którą wymagany wiek wynosi 16 lat.

Więcej na temat prawa jazdy T (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy na tramwaj – od ilu lat?

W polskim prawie jest jeszcze coś takiego jak prawo jazdy na tramwaj, choć bardziej można tu mówić o pozwoleniu na kierowanie tramwajem. Aby zdobyć uprawnienia na tramwaj, trzeba skończyć 21 lat.

Więcej na temat prawa jazdy na tramwaj (wiek, cena, egzamin)

Prawo jazdy od ilu lat
Największe rozbieżności wiekowe panują w kategoriach prawa jazdy na jednoślady (od 14 do 24 lat)

Prawo jazdy – wiek. Od ilu lat prawo jazdy?

Podsumowując, istnieje kilka barier wiekowych, po których przekroczeniu można zdawać określone kategorie prawa jazdy. Oto obowiązujące limity wiekowe w uprawnieniach do kierowania pojazdami:

  • 14 lat (prawo jazdy AM)
  • 16 lat (prawo jazdy A1, B1, T)
  • 18 lat (prawo jazdy A2, B, B+E, C1, C1+E)
  • 20 lat (prawo jazdy A, pod warunkiem posiadania kategorii A2 od dwóch lat)
  • 21 lat (prawo jazdy C, C+E, D1, D1+E, na tramwaj)
  • 24 lata (prawo jazdy A, D, D+E).

Polecamy również:

Ile kosztuje prawo jazdy?

Czy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można jeździć samochodem?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji