Prawo jazdy kategorii T

Prawo jazdy kategorii T uprawnia do jazdy ciągnikami rolniczymi i innymi pojazdami. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. T (minimalny wiek, koszt kursu, egzamin, pojazdy na które daje uprawnienia).

Osoby mieszkające na wsi i/lub posiadające gospodarstwo rolne z pewnością zainteresowani są wyrobieniem prawa jazdy uprawniającego do kierowania ciągnikami rolniczymi i innymi pojazdami przystosowanymi do pracy na roli. Polskie prawo przewiduje taką kategorię – T. W dodatku obowiązuje w jej przypadku niższy limit wiekowy osoby mogącej zapisać się na kurs. Z tego powodu wyrobienie kategorii T rozważają głównie młodzi ludzie, których rodzice prowadzą gospodarstwo. Osobom pełnoletnim niezbyt opłaca się zapisywać na samą kategorię T z uwagi na fakt, że uprawnienia do kierowania ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi przysługują też posiadaczom prawa jazdy kategorii B. Dlatego lepiej od razu zapisać się na „prawko” B, niż rozbijać go jeszcze na T.

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kategorii T: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii T.

Prawo jazdy kat. T – wymagany wiek

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. T od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 16 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 15 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Prawo jazdy kat. T – pojazdy, na które ono uprawnia

Większość przyszłych kierowców planuje zdobyć prawo jazdy kategorii T, by jak najszybciej w sposób legalny poruszać się ciągnikiem rolniczym. Na nich jednak nie kończy się lista pojazdów Oto szczegółowa lista pojazdów, które można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii T:

  • ciągnik rolniczy;
  • pojazd wolnobieżny (np. walec);
  • zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep;
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep;
  • pojazdy mieszczące się w łamach prawa jazdy kategorii AM, czyli motorowery i czterokołowce lekkie, także z przyczepą (tylko w Polsce).

Prawo jazdy kat. T – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii T nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 1700-2500 zł, czasami nieco niższe lub wyższe.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł), wykonanie zdjęcia do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (170 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym lub uzupełniające kursy z części teoretycznej. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. T – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Zapisane się na kurs prawa jazdy kat. T możliwe jest po uzyskaniu numeru Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Młody kierowca musi przy tym pokazać zgodę rodziców lub opiekunów na przystąpienie do kursu na kategorię T. Szkolenie na kategorię T standardowo trwa 50 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, a 20 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. W dobie pandemii niektóre ośrodki szkoleniowe realizują kursy teoretyczne drogą e-learningu, bez konieczności udawania się do placówki na zajęcia z „teorii”. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można go zrealizować w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych.

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kat. T – egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny realizowany jest w formie testu. Trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego kierowcy.

Prawo jazdy kat. T – egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów ciągnika rolniczego mających wpływ za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. ruszanie z miejsca, parkowanie skośne i prostopadłe, jazda po łuku);
  • jazda w ruchu miejskim (m.in. sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem).

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Prawo jazdy kategorii B – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj