PoradyPoradyPrawo jazdy kategorii B+E. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii B+E. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do jazdy samochodami z przyczepami. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. B+E (minimalny wiek, koszt kursu, egzamin, pojazdy na które daje uprawnienia).

Dopisek „E” w kategorii prawa jazdy informuje o rozszerzeniu kwalifikacji o możliwość kierowania pojazdem przydzielonym dla danej kategorii (np. B, C, D) z podłączoną przyczepą. Nie oznacza to jednak, że „zwykły” kierowca w ogóle nie może ciągnąć samochodem przyczep – prawo jazdy kategorii B umożliwia podpięcie przyczepy lekkiej (o DMC do 750 kg). Poza tym obowiązują dodatkowe ograniczenia w łącznej masie zestawu pojazdów (3500 kg lub 4250 kg po zdaniu dodatkowego egzaminu i uzyskaniu odpowiedniego wpisu w dokumencie), dlatego przy konieczności ciągnięcia cięższych przyczep najbezpieczniej posiadać prawo jazdy kategorii B+E. Na jego wyrobienie często decydują się np. właściciele większych przyczep kempingowych.

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kategorii B+E: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B+E.

Prawo jazdy kat. B+E – wymagany wiek

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. B+E od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 18 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 17 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Prawo jazdy kat. B+E – pojazdy, na które ono uprawnia

Poza pojazdami mieszczącymi się w standardowej kategorii B (trzeba ją mieć, by zapisać się na kurs B+E), prawo jazdy kategorii B+E rozszerza uprawnienia o prawo do kierowania:

  • zespołem pojazdów, złożonym z pojazdu z kategorii B (DMC do 3,5 tony) i przyczepy o DMC do 3,5 tony. DMC samochodu musi stanowić minimum 1,33 DMC przyczepy, stąd DMC całego zestawu nie może przekroczyć 6125 kg;
  • zespołem pojazdów, złożonym z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce);
  • zespołem pojazdów, złożonym z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce).

Prawo jazdy kat. B+E – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii B+E nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 1500-2400 zł, czasami nieco niższe lub wyższe.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł), wykonanie zdjęcia do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszt egzaminu państwowego praktycznego (200 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym lub uzupełniające kursy z części teoretycznej. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. B+E – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Zapisane się na kurs prawa jazdy kat. B+E możliwe jest po uzyskaniu numeru Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Warto pamiętać, że trzeba już posiadać kategorię B. Szkolenie na prawo jazdy B+E standardowo trwa 15 godzin i obejmuje wyłącznie przygotowanie praktyczne. Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można go zrealizować w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kat. B+E – egzamin

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B+E obejmuje trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów odpowiedzialnych za właściwe podczepienie przyczepy do samochodu (m.in. mechanizmu sprzęgającego, przewodów elektrycznych)
  • zadania na placu manewrowym (m.in. złączenie pojazdu z przyczepą, ruszanie z miejsca, jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne/prostopadłe, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (m.in. sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem).

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Prawo jazdy kategorii B – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji