PoradyPoradyPrawo jazdy kategorii D1+E. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii D1+E. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii D1+E uprawnia do kierowania mniejszymi autobusami z przyczepami. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. D1+E (minimalny wiek, koszt kursu, egzamin, pojazdy na które daje uprawnienia).

Prawa jazdy kategorii D, w odróżnieniu od kategorii A czy B, z reguły nie wyrabia się dla własnej przyjemności czy wygody. Uprawnienia do kierowania autobusami są niezbędne do podjęcia pracy zarobkowej jako zawodowy kierowca przewożący osoby na trasach miejskich, krajowych lub międzynarodowych. By nie czekać aż do ukończenia 24 lat, w wieku 21 lat istnieje możliwość wyrobienia kategorii D1 na mniejsze autobusy. Sama kategoria D1 uprawnia do kierowania autobusami lub zestawem tych pojazdów z przyczepami lekkimi (do 750 kg). Istnieje możliwość rozszerzenia uprawnień do większych przyczep, ale wiąże się to z wyrobieniem prawa jazdy kategorii D1+E. Samo posiadanie tej kategorii nie uprawnia jednak do podjęcia pracy zarobkowej jako kierowca – wymagane jest zaliczenie kursu kwalifikacji wstępnej (dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i autobusów).

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kategorii D1+E: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii D1+E.

Prawo jazdy kat. D1+E – wymagany wiek

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. D1+E od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 21 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 20 lat i 9 miesięcy. Uzyskanie uprawnień do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca jest możliwe po wykonaniu kwalifikacji wstępnej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wyrobieniu kwalifikacji wstępnej na pojazdy mieszczące się w kategorii D1/D1+E nie przysługuje niższy limit wiekowy niż 21 lat, a tyle wystarczy mieć, by „zdobyć” kwalifikację wstępną na autobusy z pełnej kategorii D/D+E. Warunek: kandydat na kierowcę musi wyrobić kwalifikację wstępną pełną, a nie przyspieszoną. Jeśli wykona tylko kwalifikację wstępną przyspieszoną, będzie mógł jeździć wyłącznie autobusami mieszczącymi się w zakresie kategorii D1+E na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km.

Prawo jazdy kat. D1+E – pojazdy, na które ono uprawnia

Wraz ze zdaniem egzaminu państwowego i odbiorem dokumentu prawa jazdy kategorii D1+E otrzymujemy uprawnienia do kierowania nie tylko autobusami z większymi przyczepami. Oto szczegółowa lista pojazdów, które można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii D1+E:

  • zespół pojazdów złożony z pojazdu z kategorii D1 (autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu do 17 osób łącznie z kierowcą, o długości do 8 m) i przyczepy;
  • zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce);
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce).
  • zespół pojazdów określonych w kategorii B+E, pod warunkiem jednoczesnego posiadania prawa jazdy kategorii B.

Jednocześnie warto wiedzieć, że zapisanie się na kurs prawa jazdy kategorii D1+E możliwe jest wtedy, gdy posiadamy już kategorię D1, a ta z kolei wymaga wcześniejszego wyrobienia uprawnień z kategorii B. Można zatem powiedzieć, że w zakresie kategorii D1+E „z automatu” mieszczą się pojazdy uwzględnione w prawach jazdy kat. B i D1, czyli również motorowery, niektóre motocykle czy ciągniki rolnicze.

Prawo jazdy kat. D1+E – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii D1+E nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości ok. 3000 zł, czasami nieco niższe lub wyższe. Niektóre ośrodki proponują połączenie kursu kategorii D1+E z kategorią D1, co pozwala zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł), orzeczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą zawodowym (150 zł), wykonanie zdjęcia do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszt egzaminu państwowego praktycznego (245 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym lub uzupełniające kursy z części teoretycznej. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. D1+E – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

By zapisać się na kurs prawa jazdy kat. D1+E, wymagane jest posiadanie kategorii D1 lub oświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu państwowego na tę kategorię. Przed udaniem się do ośrodka szkoleniowego należy uzyskać numer Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Szkolenie na kategorię D1+E standardowo trwa 20 godzin i obejmuje wyłącznie przygotowanie praktyczne (bez teorii, gdyż zdaliśmy ją wcześniej podczas wyrabiania kategorii D1). Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można go zrealizować w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kat. D1+E – egzamin

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii D1+E obejmuje trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podróżnych (nadwozia, drzwi, wyjść awaryjnych, wymaganego wyposażenia);
  • zadania na placu manewrowym (m.in. złączenie pojazdu z przyczepą, ruszanie z miejsca, jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne/prostopadłe, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (m.in. sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem).

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Prawo jazdy kategorii D – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii D+E – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii D1 – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji