PoradyPoradyNa czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy? Ile kosztuje? Czy trzeba...

Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy? Ile kosztuje? Czy trzeba powtarzać?

Bez orzeczenia lekarskiego nie da się wyrobić prawa jazdy. Na czym polega badanie lekarskie przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy? Ile kosztuje czy trzeba je powtarzać?

Zanim przyszły kierowca zda egzamin i odbierze wyczekiwany dokument uprawniający do kierowania pojazdami, musi odbyć szereg formalności. Jedną z nich jest badanie lekarskie na prawo jazdy – obowiązkowa czynność, którą musi przejść każda osoba biorąca udział w kursie. Dla niektórych termin „badanie lekarskie” może się wydawać niepokojący i budzący wątpliwości co do stanu własnego zdrowia, ale zazwyczaj są to typowe „nerwy na zapas”. Istotnie, lekarz bada wiele aspektów bezpośrednio oddziałujących na bezpieczeństwo podróżowania samochodem, ale przyjęte normy są na tyle mało restrykcyjne, że przejście badania lekarskiego na prawo jazdy dla wielu jest czystą formalnością.

Za co można stracić prawo jazdy? Wystarczy kilka wykroczeń!

Po co przeprowadza się badanie lekarskie na prawo jazdy?

Choć kierowcy na ogół nie zdają sobie z tego sprawy, prowadzenie auta wymaga doskonałych zdolności motorycznych i podzielności uwagi, a przede wszystkim nienagannego stanu zdrowia. Obowiązkowe badanie lekarskie przed przystąpieniem do egzaminu ma wykazać, że przyszły kierowca nie wykazuje żadnych cech lub przypadłości, które mogą negatywnie oddziaływać na jego zachowanie za kierownicą. Lekarz bada zatem nasze ciało (głównie zmysł wzroku i słuchu), robi szczegółowy wywiad co do przyjmowanych leków/przewlekłych chorób, a także ocenia stan psychiczny osoby ubiegającej się o prawo jazdy.

Gdzie można zrobić badania lekarskie na prawo jazdy? Ile kosztuje?

Wykonywaniem badań przyszłych kierowców zajmują się lekarze posiadający uprawnienia do wystawiania odpowiednich zaświadczeń – tu zaświadczenia o pozytywnym przejściu badań lekarskich na prawo jazdy. Większość ośrodków nauki jazdy idzie kursantom na rękę i organizuje takie badania we własnych placówkach, niekiedy nawet w cenie kursu: to niebagatelna sprawa, ponieważ zawsze kosztuje ono 200 złotych, niezależnie od tego, czy robimy badania pierwszy czy kolejny raz. Czasami można też liczyć na różnego rodzaju rabaty, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z ofertą konkretnego ośrodka szkolenia kierowców. Jeśli badania nie są organizowane w tej placówce, trzeba udać się do stosownego Ośrodka Medycyny Pracy.

Zmiany na egzaminie na prawo jazdy – ponad 200 nowych pytań

Co bada lekarz u osoby ubiegającej się o prawo jazdy?

U kierowcy jednym z kluczowych kryteriów pozostaje wzrok, dlatego lekarz poświęca sporo uwagi badaniom oczu. Osoby noszące okulary lub soczewki nie powinny się jednak obawiać, że nie przejdą badania: wystarczy, że w nich przyjdą i poinformują o tym fakcie lekarza, a ten zaznaczy odpowiednią pozycję w zaświadczeniu. Tak samo ze słuchem: jeśli nosimy aparat słuchowy, nie zatajamy tego przed lekarzem. Bada on też serce, układ oddechowy oraz utrzymywanie równowagi. Pobierana zostaje krew pod kątem badań zawartości cukru (by w porę wykryć np. cukrzycę). Oprócz tego przeprowadzany jest wywiad odnośnie przyjmowanych leków oraz chorób przewlekłych, z jakimi zmaga się przyszły kierowca. Lekarz ocenia stan psychiczny kandydata pod kątem nieprzewidzianych (często agresywnych) zachowań i tendencji do wpadnięcia w nałogi, np. uzależnienia od alkoholu.

Całe badanie rzadko bywa czasochłonne: u kandydatów nie wykazujących żadnych odchyleń od normy (tj. bez okularów lub w pełni zdrowych) trwa ono zaledwie kilkanaście minut. W razie wątpliwości, lekarz może nas odesłać na specjalistyczne badania, które dadzą ostateczny werdykt odnośnie braku przeciwwskazań zdrowotnych do otrzymania prawa jazdy (lub też ich istnienia). W rzeczywistości takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Czy za spowodowanie niewielkiej kolizji można stracić prawo jazdy?

Czy badania lekarskie na prawo jazdy trzeba powtarzać?

Kiedyś lekarz wystawiał bezterminowe zaświadczenia o pozytywnym przejściu badań na prawo jazdy. Od 2013 r. badania lekarskie mają już termin ważności i wynosi on maksymalnie 15 lat, ale może być krótszy. Czas do następnej wizyty uzależniony jest od kilku czynników, takich jak:

  • kategoria prawa jazdy;
  • wiek kierowcy;
  • wynik pierwszego badania;
  • ogólny stan zdrowia (np. noszenie okularów, choroby przewlekłe).

Z kolei badanie trzeba będzie powtórzyć, jeśli funkcjonariusz zatrzyma prawo jazdy za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji