WORD Warszawa

Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy. W puli pytań pojawiło się ponad 200 nowych zagadnień. Poznaj szczegóły.

Na początku maja resort infrastruktury zaktualizował bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Dodano ponad 200 nowych zagadnień. Jak podaje Rzeczpospolita, 39 pytań odnosi się do jazdy na suwak oraz tworzenia „korytarza życia”, a 177 dotyczy innych zagadnień (pieszych, pierwszeństwa, sygnalizacji świetlnej). W oficjalnej puli znajduje się obecnie 3268 pytań. Można je pobrać z rządowej strony: Baza pytań na prawo jazdy

Przy okazji przypominamy, jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Podczas tej części egzaminu kandydat na kierowcę musi wskazać prawidłową odpowiedź na pytania wyświetlane losowo w czasie rzeczywistym przez system komputerowy. Należy podkreślić, że nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi. Trzeba więc się skupić i nie zastanawiać zbyt długo nad każdą odpowiedzią – egzamin teoretyczny trwa 25 minut.

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź, co jest sporym ułatwieniem, ponieważ jeszcze przed 2015 r. występowały dodatkowo pytania wielokrotnego wyboru. Pytania mają różną „wartość”, w zależności od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego:

  • 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

W części podstawowej egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. W części specjalistycznej (na poszczególne kategorie): 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty, 2 pytania za 1 punkt. Suma możliwych do uzyskania punktów wynosi 74, ale do zaliczenia egzaminu wystarczy co najmniej 68 punktów.

Zobacz również:

Zmiany w egzaminie praktycznym. Czy będzie łatwiej zdać?

Źródło: Rzeczpospolita / Portal Gov.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here