PoradyPoradyPrawo jazdy kat. A1. Wszystko na temat kursu prawa jazdy kategorii A1

Prawo jazdy kat. A1. Wszystko na temat kursu prawa jazdy kategorii A1

Aby przed ukończeniem pełnoletności móc legalnie jeździć motocyklem, musimy mieć prawo jazdy kategorii A1. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. A1 (minimalny wiek, koszt kursu, pojazdy na które daje uprawnienia).

Wiele młodych osób marzy o własnym pojeździe. Co prawda przed ukończeniem pełnoletności można wyrobić prawo jazdy uprawniające do kierowania lekkimi samochodami (kategorię B1), ale ceny tego typu aut bywają na tyle zaporowe, że część osób woli poczekać do 18. urodzin. Znacznie tańsze, i z reguły odpowiadające wymaganiom początkujących kierowców, są niewielkie motocykle – a na nie też można wyrobić odpowiednie prawo jazdy przed wejściem w wiek dorosły, tj. kategorię A1. Dla niektórych te uprawnienia mogą być wobec tego pierwszym prawem jazdy. Od ilu lat można się zapisać na kurs prawa jazdy kat. A1? Ile kosztuje cała procedura włącznie z egzaminami końcowymi? Wreszcie – czy prawo jazdy kat. A1 obejmuje tylko motocykle? Odpowiedzi w dalszej części materiału.

O czym trzeba pamiętać, kupując motocykl?

Co lepsze – prawo jazdy A1 czy A2?

Zaletą prawa jazdy A1 jest niższy wiek uprawniający do zapisania się na kurs i późniejsze zdawanie egzaminów na prawo jazdy. Ta kategoria daje jednak możliwość znacznie mniejszymi i słabszymi motocyklami niż prawo jazdy kategorii A2, stąd optymalnym wyborem dla osób interesujących się motocyklami może być właśnie prawo jazdy A2. Uprawnienia z zakresu prawa jazdy A1 będą korzystniejsze dla młodych osób, które po prostu potrzebują jak najszybciej zdobyć prawo jazdy na jednoślad.

Prawo jazdy na motocykl (kat. A1) – od ilu lat?

Kwestia minimalnego wieku kandydata mogącego ubiegać się o prawo jazdy kat. A1 od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 16 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 15 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu wymaganego wieku. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Prawo jazdy kategorii A1 – czym można jeździć?

Dla części młodych kierowców prawo jazdy kategorii A1 jest pierwszym zdobytym uprawnieniem do kierowania pojazdami. Kojarzy się ona głównie z niewielkimi motocyklami, ale po odebraniu dokumentu można kierować także innymi pojazdami. Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do kierowania następującymi pojazdami:

  • motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm³, mocy nie większej niż 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg;
  • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW (20,4 KM);
  • pojazdy mieszczące się w łamach prawa jazdy kategorii AM;
  • zespół pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą; tylko w Polsce).

Prawo jazdy A1 – cena kursu i inne koszty

Koszty kursów na prawo jazdy kat. A1 zbliżyły się do stawek za kategorię A. Ceny kursów nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 2000-3000 zł, czasami delikatnie niższe lub wyższe.

Tyle jednak zapłacimy za sam kurs. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (180 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym. Może się zdarzyć, że ośrodki szkolenia kierowców wymagają posiadania własnego kasku i rękawic ochronnych. Wybierając produkty dobrej jakości zapłacimy niemało, bo minimum kilkaset złotych lub nawet 4-cyfrową kwotę. Ten wydatek i tak byśmy musieli ponieść już po zdaniu egzaminu i zakupie motocykla, więc można go „usprawiedliwić”. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kategorii A1 – jak wygląda kurs na to uprawnienie?

Szkolenie na kategorię A1 standardowo trwa 50 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, 20 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Z uwagi na tzw. sezonowość jazdy motocyklem, na kurs najlepiej zapisać się w miesiącach wiosennych lub letnich, a na okres jesienny zaplanować ewentualne zdawanie egzaminu. Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można się „wyrobić” w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Prawo jazdy kat. A1 – egzaminy teoretyczne i praktyczne

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu numeru PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych. Przyszły kierowca musi je zdać, by zapisać się na finalne egzaminy, czyli państwowe. Teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego kierowcy.

Egzamin praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów motocykla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. jazda po tzw. „ósemce”, slalom między pachołkami, ominięcie przeszkody, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania motocyklem).

Polecamy także:

Prawo jazdy kategorii A: wiek, cena, egzamin, pojazdy na który uprawnia

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji