Prawo jazdy kategorii A

Chcąc legalnie jeździć motocyklem, musimy mieć prawo jazdy kategorii A. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. A (minimalny wiek, koszt kursu, pojazdy na które daje uprawnienia).

Motocykle mają swoją stałą grupę odbiorców. W odróżnieniu od samochodów osobowych, częściej kupują je ludzie z pasją i przeważnie traktują jako pojazd do rekreacji. Nie brakuje jednak osób użytkujących motocykle na co dzień. Są o wiele wygodniejsze w manewrowaniu po zatłoczonym mieście i eliminują konieczność stania z innymi samochodami w korkach (pod warunkiem wymijania ich bez przekraczania linii na jezdni). By móc legalnie jeździć motocyklem po drogach, należy wyrobić dedykowaną dla nich kategorię prawa jazdy – A. Od ilu lat można się zapisać na kurs prawa jazdy kat. A? Ile kosztuje cała procedura włącznie z egzaminami końcowymi? Wreszcie – czy prawo jazdy kat. A obejmuje tylko motocykle? Odpowiedzi w dalszej części materiału.

O czym trzeba pamiętać, kupując motocykl?

Prawo jazdy kat. A – wymagany wiek

Dawniej na prawo jazdy kat. A obowiązywał taki sam limit wiekowy kursanta jak na prawo jazdy kat. B, otwierające furtkę do prowadzenia, w dużym uproszczeniu, samochodów osobowych. Było to wobec tego 18 lat. W 2013 r. dokonano istotnych zmian w tym zakresie, bowiem wydłużono dopuszczalny wiek ubiegania się o prawo jazdy kat. A do 24 lat.

Nie oznacza to jednak, że trzeba aż tyle czekać na przyjemność z jazdy motocyklem. Wprowadzono bowiem nowe kategorie prawa jazdy uprawniające do poruszania się jednośladem: AM, A1 i A2. W dużym uproszczeniu, AM upoważnia do kierowania motorowerami, natomiast A1 i A2 – małymi motocyklami o ściśle określonych parametrach, dotyczącymi głównie pojemności skokowej/mocy silnika. Jeśli kursant ma już prawo jazdy kat. A2 (może je otrzymać w wieku 18 lat), po dwóch latach istnieje możliwość ubiegania się o wyrobienie „pełnego A”. Minimalny wiek w takim przypadku wynosi zatem 20 lat. Zredukowanie go do 18 lat przewidziano jedynie dla pracowników służb mundurowych: żołnierzy, strażaków i funkcjonariuszy Policji oraz Straży Granicznej. Na kurs można się zapisać przed ukończeniem wymaganego wieku, ale nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą urodzin.

Prawo jazdy kat. A – pojazdy, na które ono uprawnia

Zdając egzamin na prawo jazdy kategorii A uzyskujemy uprawnienia do poruszania się każdym motocyklem, bez względu na pojemność skokową silnika. Motocykl w świetle polskiego prawa jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub wielośladowym, jeśli ma zainstalowany boczny wózek. Oczywiście w ramach „pełnego A” możemy jeździć również motorowerami i mniejszymi motocyklami, ujętymi w wymaganiach kategorii A1 i A2. Oprócz tego można na nim prowadzić zespoły pojazdów, czyli powyższe pojazdy połączone z przyczepą. Ten ostatni przywilej obowiązuje jednak tylko w Polsce.

Prawo jazdy kategorii A (2)
Prawo jazdy kategorii A uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami, także tymi z wózkiem bocznym.

Prawo jazdy kat. A – cena kursu i inne koszty

W ostatnich latach koszty kursów na prawo jazdy kat. A zbliżyły się do stawek za kategorię B. Ceny kursów nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 1700-2600 zł, czasami delikatnie niższe lub wyższe.

Tyle jednak zapłacimy za sam kurs. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (180 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym. W okresie pandemii niektóre ośrodki szkolenia kierowców wymagają posiadania własnego kasku i rękawic ochronnych. Wybierając produkty dobrej jakości zapłacimy niemało, bo minimum kilkaset złotych lub nawet 4-cyfrową kwotę. Ten wydatek i tak byśmy musieli ponieść już po zdaniu egzaminu i zakupie motocykla, więc można go „usprawiedliwić”. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. A – jak wygląda kurs i egzamin końcowy?

Szkolenie na kategorię A standardowo trwa 50 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, 20 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. W dobie pandemii niektóre ośrodki szkoleniowe realizują kursy teoretyczne drogą e-learningu, bez konieczności udawania się do placówki na zajęcia z „teorii”. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Z uwagi na tzw. sezonowość jazdy motocyklem, na kurs najlepiej zapisać się w miesiącach wiosennych lub letnich, a na okres jesienny zaplanować ewentualne zdawanie egzaminu. Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można się „wyrobić” w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych. Przyszły kierowca musi je zdać, by zapisać się na finalne egzaminy, czyli państwowe. Teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów motocykla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. jazda po tzw. „ósemce”, slalom między pachołkami, ominięcie przeszkody, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania motocyklem).

Polecamy także:

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Wniosek o wymianę karty motorowerowej na prawo jazdy kat. AM

1 KOMENTARZ

  1. „natomiast A1 i A2 – małymi motocyklami o ściśle określonych parametrach, dotyczącymi głównie pojemności skokowej silnika.” co to za kłamstwo…? Autor nie pokusił się sprawdzić różnic? Prawo jazdy kategorii A2 nie ma żadnego ograniczenia pojemności skokowej silnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj