NowościAktualnościKolejne testy Euro NCAP za nami. Zaskakujący wynik chińskich aut

Kolejne testy Euro NCAP za nami. Zaskakujący wynik chińskich aut

Organizacja Euro NCAP sprawdziła poziom bezpieczeństwa 5 europejskich nowości oraz 3 samochodów z Chin. Rezultaty są zdumiewające.

Wśród aut poddanych testom zderzeniowym tym razem znaleźli się: Audi Q8, Ford Puma, Nissan Juke, Volkswagen Golf i Volkswagen Up! (uzyskany przez niego rezultat przypisano także Seatowi Mii i Skodzie Citigo) oraz Aiways U5, MG HS i MG ZS EV.

Z europejskich samochodów najsłabiej wypadły elektryczne trojaczki z Bratysławy (Up!, Mii, Citigo), które uzyskały trzy gwiazdki. Warto przy tym zauważyć, że ich spalinowe wersje w 2011 r. zdobyły maksymalne noty. Jednak gorsza ocena nie ma związku ze zmianą rodzaju napędu, lecz z mniejszą liczbą punktów za wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa. Poziom ochrony dorosłych, pasażerów i pieszych jest porównywalny z tym sprzed 8 lat.

Pozostałe europejskie modele (Q8, Puma, Juke i Golf) zakończyły próby z pięcioma gwiazdkami na koncie. Zastrzeżenia wzbudziło tylko zachowanie Golfa podczas uderzenia bocznego. Doszło wówczas do niebezpiecznej sytuacji – tylne drzwi otworzyły się po zetknięciu z przeszkodą. Nie wpłynęło to jednak na końcową notę, producent obiecał, że rozwiąże ten problem.

Volkswagen Golf VIII

Prawdziwe zaskoczenie przyniosły dopiero testy 3 aut z Państwa Środka. Okazuje się, że chińscy producenci „odrobili pracę domową”. Euro NCAP rozbiło dwa SUV-y produkowane przez MG: mniejszego, elektrycznego ZS EV i większego, spalinowego HS. Obydwa modele uzyskały komplet gwiazdek. Zdecydowanie gorzej wypadł futurystycznie wyglądający (i również elektryczny) Aiways U5, który otrzymał najgorszą ocenę w tej turze testów – tylko 3 gwiazdki. Nie oznacza to jednak, że ten samochód jest skrajnie niebezpieczny – na końcowej ocenie zaważyły niski poziom ochrony pieszych i skromne wyposażenie w systemy wspomagające.

Aiways U5
Tak wyglądał Aiways U5 po próbie zderzenia czołowego.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji