Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło niedawno nowe pytania na prawo jazdy. Aktualnie baza pytań egzaminacyjnych obejmuje ponad 3500 zagadnień. Poznaj szczegóły.

Na początku czerwca resort infrastruktury zaktualizował bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii B – w tym roku dodano blisko 300 nowych zagadnień. W oficjalnej puli znajduje się obecnie 3531 pytań. Można je pobrać z rządowej strony:

NASZ SKLEP

Baza pytań na prawo jazdy kat. B

Przy okazji warto przypomnieć, jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Podczas tej części egzaminu kandydat na kierowcę musi wskazać prawidłową odpowiedź na pytania wyświetlane losowo w czasie rzeczywistym przez system komputerowy. Należy podkreślić, że nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi. Trzeba więc się skupić i nie zastanawiać zbyt długo nad każdą odpowiedzią – egzamin teoretyczny trwa 25 minut.

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź, co jest sporym ułatwieniem, ponieważ jeszcze przed 2015 rokiem występowały pytania wielokrotnego wyboru. Pytania mają różną „wartość”, w zależności od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego:

  • 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

W części podstawowej egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. W części specjalistycznej (na poszczególne kategorie): 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty, 2 pytania za 1 punkt. Suma możliwych do uzyskania punktów wynosi 74, a do zaliczenia egzaminu potrzeba co najmniej 68 punktów.

Zobacz również:

Wniosek o wydanie prawa jazdy – wzór dokumentu, opłaty, PKK

Status prawa jazdy. Jak sprawdzić, czy dokument jest gotowy?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj