NowościAktualnościEgzamin na prawo jazdy po nowemu. Będzie drożej!

Egzamin na prawo jazdy po nowemu. Będzie drożej!

Sejm przyjął nowe przepisy, które wprowadzają wyższe opłaty za przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Już niedługo kursanci będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Dowiedz się więcej na ten temat.

Szalejąca inflacja oraz rosnące ceny paliw i energii nie pozostają bez wpływu na kondycję finansową wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Wszystko dlatego, że aktualne stawki opłat za przystąpienie do egzaminów teoretycznego i praktycznego nie były zmieniane od blisko 10 lat. W połączeniu z malejącą liczbą kursantów sprawia to, że w dzisiejszych czasach wpływy do budżetu WORD-ów przestają wystarczać na pokrycie wszystkich kosztów. Jak twierdzą eksperci, większość ośrodków ruchu drogowego może zakończyć bieżący rok z ujemnym wynikiem finansowym.

W odpowiedzi na te problemy grupa posłów partii rządzącej przygotowała nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która w ubiegłym tygodniu została przegłosowana w sejmie. Przyjęty projekt zakłada możliwość podniesienia opłat za przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy oraz dofinansowania WORD z budżetu samorządu województwa.

Według nowych przepisów wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego będzie ustalana przez sejmiki województw w drodze uchwały. Wskazano przy tym, że maksymalne stawki nie mogą przekroczyć:

  • 50 zł za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy;
  • 200 zł za przeprowadzenie części praktycznej w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem;
  • 250 zł za przeprowadzenie części praktycznej w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E.

Oznacza to, że za przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy kategorii B kursant będzie musiał wkrótce zapłacić nawet 250 zł (50+200 zł) zamiast dotychczasowych 170 zł (30+140 zł).

W myśl omawianej nowelizacji sejmiki województw będą określać także warunki wynagrodzenia egzaminatorów. Ponadto samorządy otrzymają możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa na rzecz WORD, jednak wysokość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 50% kosztów działalności ośrodka związanej z realizacją jego zadań.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, jednak obecnie proces legislacyjny nie został zakończony – ustawa muszą jeszcze zatwierdzić senat oraz prezydent.

Zobacz również:

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – baza pytań 2022

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji