NowościAktualnościNie płać tych mandatów. Sprawdź, czy są prawdziwe

Nie płać tych mandatów. Sprawdź, czy są prawdziwe

W ostatnich dniach coraz więcej kierowców otrzymało fałszywe mandaty z fotoradarów. Po czym poznać, że mamy do czynienia z oszustami?

Oszuści nieustannie bazują na niewiedzy posiadaczy pojazdów i wykorzystują ją do wyłudzania pieniędzy drogą wysyłania fałszywych mandatów. Choć ta taktyka jest stosowana nie od dziś, do tej pory nabiera się na nią wielu kierowców, którzy nie poświęcili zbytniej uwagi na weryfikację otrzymanego pisma. Niektórzy właściciele aut donoszą także o wysyłaniu przez oszustów wezwań do zapłaty SMS-em z dołączonym linkiem do przeprowadzenia rzekomej płatności. Do całej tej sytuacji odniósł się Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który wyjaśnił, jak odróżnić prawdziwy mandat od fałszywego.

Mandat z fotoradaru. Jak je wystawia GITD?

Już na samym wstępie warto wiedzieć, że GITD nie wystawia mandatów „z marszu”, a zatem nie wymaga od razu od kierującego uiszczenia zapłaty za wykroczenie drogowe. Najpierw dokonywane są czynności mające na celu ustalenie faktycznego sprawcy udokumentowanego przewinienia, w związku z czym pierwsza korespondencja nie zawiera jeszcze mandatu. Znajdują się w niej stosowne formularze oraz karta informacyjna z wzorem mandatu karnego. Aby kierujący został ukarany mandatem, musi wyrazić zgodę na jego nałożenie. Ma oczywiście prawo odmówić, a wtedy sprawa kierowana jest do sądu.

Jak rozpoznać fałszywy mandat z fotoradaru?

Po akceptacji faktu nałożenia mandatu karnego, wysyłany on jest drugim listem poleconym. Taka przesyłka zawsze zawiera wypukłą pieczęć z godłem, wykonaną technologią suchego stempla. Może być też przekazana w formie elektronicznej przez portal eBOK CANARD, ale wyłącznie użytkownikom, którzy wyrazili na to zgodę. Nie ma tu miejsca na żadną korespondencję SMS-ową lub mailową, więc wszelkie wezwania do zapłaty otrzymane tą drogą są nieprawdziwe. Dopiero teraz ukarany otrzyma niezbędne dane do dokonania płatności. Każdy mandat ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty.

GITD podkreśla, że fałszywe pisma często zawierają błędy w nazwie organu, w adresie siedziby lub w danych kontaktowych. Prawidłowa nazwa organu to „Główny Inspektorat Transportu Drogowego”, natomiast adres siedziby CANARD (jednostki zarządzającej fotoradarami i innymi urządzeniami nadzorującymi ruch drogowy) to „ul. Przyczółkowa 109A, 02-968 Warszawa”. W sprawach naruszeń fotoradarowych kierowcy powinni pisać na adres „Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Skrytka pocztowa 146, 05-090 Raszyn”. Warto jeszcze znać odpowiedni adres mailowy (canard@gitd.gov.pl).

Polecamy również:

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Jak rozpoznać fałszywy mandat za parkowanie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji