NowościAktualnościPunkty karne 2023. Wchodzą ważne zmiany dla kierowców

Punkty karne 2023. Wchodzą ważne zmiany dla kierowców

Od dziś zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przyznawania i redukcji punktów karnych. Dowiedz się, co te zmiany oznaczają dla kierowców.

Rok 2022 przyniósł sporo niekorzystnych dla kierowców zmian. Począwszy od gwałtownego wzrostu cen paliw na skutek wojny w Ukrainie, a skończywszy na nowelizacji taryfikatora mandatów, która wprowadziła znacznie ostrzejsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Ponadto wydłużono ważność punktów karnych do 2 lat, jednocześnie rezygnując z tzw. kursów redukujących.

Od dziś, czyli od niedzieli 17 września 2023 roku, to się zmienia, bowiem teraz punkty karne za popełnione wykroczenie drogowe będą przypisane do konta kierowcy na 1 rok. Jest tylko jeden haczyk – punkty przedawniają się po roku od dnia opłacenia mandatu, a nie jego otrzymania. Dlatego nie warto zwlekać z uregulowaniem należności i najlepiej zrobić to od razu u funkcjonariusza.

W mniej komfortowej sytuacji są kierowcy, którzy dostali mandat w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ponieważ w ich przypadku punkty karne nadal są ważne przez 2 lata. Jeśli jednak nie chcą tyle czekać, to mogą zapisać się na specjalny kurs pozwalający raz na pół roku na redukcję 6 punktów. Jest to w pewnym sensie powrót do stanu prawnego sprzed 17 września 2022 roku, choć zmieniono zasady szkolenia.

W myśl nowych przepisów jednodniowy kurs ma być dłuższy (8 zamiast 6 godzin) i dodatkowo obejmować ćwiczenia praktyczne. Przy okazji wzrosła też opłata za udział w takim szkoleniu – w warszawskim WORD wynosi ona obecnie 1000 zł.

Sprawdź również:

Punkty karne za prędkość. Ile dostaniesz za przekroczenie prędkości?

Taryfikator mandatów na 2023 rok. Ile zapłacisz za wykroczenie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji