PoradyPoradyKwalifikacja wstępna uzupełniająca (kat. C i D): cena, egzamin, wymagania

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca (kat. C i D): cena, egzamin, wymagania

Zamiast kwalifikacji wstępnej pełnej lub przyspieszonej, niektóre osoby chcące pracować jako kierowcy ciężarówek/autobusów mogą zrobić kwalifikację wstępną uzupełniającą. Oto najważniejsze informacje o kwalifikacji wstępnej uzupełniającej kat. C i D (cena, egzamin i wymagania).

Przejście kursu i zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii C lub D finalnie nie daje możliwości podjęcia pracy jako zawodowy kierowca ciężarówki czy autobusu. Do tego potrzebne jest wykonanie kwalifikacji wstępnej, nazywanej też kwalifikacją wstępną do przewozu osób lub rzeczy lub kursem na przewóz osób lub rzeczy. Podobnie jak prawo jazdy, wiąże się to z odbyciem długiego szkolenia, koniecznością pozytywnego zaliczenia egzaminu i, niestety, poniesienia dodatkowych kosztów. Istnieje kilka rodzajów kwalifikacji wstępnej (pełna, przyspieszona, uzupełniająca, uzupełniająca przyspieszona). W tym materiale skupimy się na kwalifikacji wstępnej uzupełniającej – nieco uproszczonej, skierowanej do osób, które mają już uprawnienia w ramach kwalifikacji wstępnej dla jednej kategorii (np. na autobusy) i chcą je rozszerzyć o kolejną (np. na ciężarówki).

Oto najważniejsze informacje na temat kwalifikacji wstępnej uzupełniającej: jakie trzeba spełnić wymagania, by się na nią zapisać, ile kosztuje kurs z egzaminem, a także jak wygląda to szkolenie.

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca – wymagania

Aby zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, należy:

  • dla kategorii C/C+E/C1/C1+E: posiadać uprawnienia z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii D/D+E/D1/D1+E;
  • dla kategorii D/D+E/D1/D1+E: posiadać uprawnienia z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii C/C+E/C1/C1+E.

Wobec tego trzeba już wcześniej przejść wszelkie procedury warunkujące uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Należy mieć zatem ważne badania lekarskie oraz psychologiczne potwierdzające zdolność do pracy na stanowisku kierowcy. Badania trzeba potem powtarzać co 5 lat (osoby poniżej 60 roku życia) lub 30 miesięcy (osoby powyżej 60 roku życia). Konieczne jest posiadanie wyrabianego przy tej okazji Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ), w którym zawarte są Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej danego kierowcy: w tym przypadku odnośnie uprawnień z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Kwalifikację wstępną uzupełniającą może uzyskać obywatel RP, osoba przebywająca na terenie RP od minimum 185 dni w roku, osoba studiująca na terenie RP, a także będąca obywatelem innego kraju, ale chcąca pracować na rzecz podmiotu mającego siedzibę w Polsce.

Prawo jazdy kategorii D – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Warto jeszcze wspomnieć, że kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej muszą przejść osoby, które uzyskały prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku lub prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku.

Kurs na przewóz rzeczy/osób (kwalifikacja wstępna uzupełniająca) – jak wygląda kurs?

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej trwających łącznie 70 godzin. Teoretyczna zajmuje zdecydowanie więcej czasu, bo 65 godzin. W ramach 5 godzin zajęć praktycznych kursant szkoli się głównie uczestnicząc w ruchu miejskim. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne odbywają się tylko w zakresie części specjalistycznej.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca – egzamin

Egzamin z kwalifikacji wstępnej uzupełniającej odbywa się w ośrodku, w którym odbywał się kurs. Przeprowadzany jest w formie testu składającego się z 10 pytań z wiedzy specjalistycznej. Aby zaliczyć egzamin, trzeba poprawnie odpowiedzieć na minimum 5 pytań. Całość trwa 25 minut.

Karta Kwalifikacji Kierowcy – co to jest i komu przysługuje

Zdanie egzaminu kończy się wystawieniem zaświadczenia o pozytywnym zaliczeniu kursu kwalifikacji wstępnej uzupełniającej – czyli Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Na jego podstawie wydawane jest nowe prawo jazdy z kodem 95, które jest ważne przez 5 lat (lub mniej, gdy zaistnieją ku temu powody). Po upływie tego czasu trzeba na nowo zrobić badania lekarskie i psychologiczne oraz przejść szkolenie okresowe.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca – cena

Cenę kursu kwalifikacji wstępnej uzupełniającej ośrodki ustalają indywidualnie – z reguły jest to 1800-3000 zł, przy czym trzeba jeszcze doliczyć koszty egzaminów i  ewentualnych badań.

Redakcja poleca:

Kwalifikacja wstępna – wiek, cena, egzamin, wymagania

Kwalifikacja wstępna przyspieszona – wiek, cena, egzamin, wymagania

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – co to jest i jak je zdobyć?

Profil Kierowcy Zawodowego – co to jest i jak go założyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji