PoradyPoradyKarta Kwalifikacji Kierowcy (KKK). Co to jest i komu przysługuje?

Karta Kwalifikacji Kierowcy (KKK). Co to jest i komu przysługuje?

Kartę Kwalifikacji Kierowcy (KKK) muszą wyrobić osoby z kwalifikacjami do przewozu towarów lub osób, ale nie posiadające polskiego prawa jazdy. Jak uzyskać Kartę Kwalifikacji Kierowcy?

Już od dłuższego czasu samo posiadanie prawa jazdy kategorii C lub D nie uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy ciężarówki lub autobusu. By nim zostać, trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje, czyli przejść kurs kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego. W zależności od wieku i interesujących nas uprawnień, dostępne są szkolenia z zakresu kwalifikacji wstępnej, wstępnej przyspieszonej, wstępnej uzupełniającej i wstępnej uzupełniającej przyspieszonej (obydwa na kategorię C lub D). Zdanie egzaminu kończy się uzyskaniem Świadectwa Kwalifikacji Kierowcy, które otwiera furtkę do wpisania w prawie jazdy kodu 95 – czyli potwierdzenia zdobycia właściwych uprawnień do zawodowego kierowania pojazdami.

Co to jest Karta Kwalifikacji Kierowcy?

Wspomniany kod 95 wpisywany jest do polskiego prawa jazdy. Osoby posiadające prawo jazdy wydane w innym kraju muszą się wobec tego zatroszczyć o wydanie innego dokumentu, który potwierdzi zdobycie wymaganych uprawnień. Taką rolę spełnia Karta Kwalifikacji Kierowcy – po jej wydaniu kod 95 zostanie umieszczony właśnie w niej. Karta Kwalifikacji Kierowcy jest zatem dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań do wykonywania zawodu w zakresie kategorii C/C+E lub D/D+E, jeżeli nie ma możliwości umieszczenia takiej informacji w krajowym prawie jazdy. Tak naprawdę nie musi ona wobec tego interesować kierowców z już „wbitym” w prawo jazdy kodem 95.

Gdzie wyrobić Kartę Kwalifikacji Kierowcy? Ile to kosztuje?

Kartę Kwalifikacji Kierowcy wprowadzono do obiegu 6 kwietnia 2022 r. wraz z opublikowaniem rozporządzenia na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Za wydawanie tego dokumentu odpowiedzialne są Starostwa Powiatowe dla miejsca zamieszkania kierowcy. Wyrobienie Karty Kwalifikacji Kierowcy kosztuje 150 zł + opłata ewidencyjna w wysokości 0,50 zł. Zazwyczaj zajmuje to dwa dni robocze.

Karta Kwalifikacji Kierowcy – niezbędne dokumenty

Aby uzyskać Kartę Kwalifikacji Kierowcy, należy przygotować i zanieść do Starostwa następujące dokumenty:

1. Wniosek o wydanie Karty Kwalifikacji Kierowcy;
2. Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, wraz z kserokopią;
3. Orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, wraz z kserokopią;
4. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej (jeśli było wcześniej wydane) wraz z kserokopią;
5. Kartę Kwalifikacji Kierowcy (jeśli była wcześniej wydana) wraz z kserokopią;
6. Kolorową fotografię o wymiarach 35×45 mm, spełniającą określone w rozporządzeniu wymagania;
7. Kopię posiadanego prawa jazdy;
8. Dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty kwalifikacji kierowcy oraz opłaty ewidencyjnej;
9. Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Przed wizytą dokładnie sprawdźmy, czy przypisany nam urząd nie wymaga jeszcze innych dokumentów, np. oświadczenia pod odpowiedzialnością karną.

Polecamy również:

Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kategorii C. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na której uprawnia

Prawo jazdy kategorii D. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji