PoradyPoradyProfil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Co to jest i jak go założyć?

Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Co to jest i jak go założyć?

Profil Kierowcy Zawodowego jest podstawą do zwiększania kwalifikacji z zakresu przewozu towarów i osób. Co to jest PKZ i jak go uzyskać?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w przepisach określających zdobywanie uprawnień do kierowania pojazdami, a także niezbędnych dokumentów do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca. W kwietniu 2022 r. miała miejsce kolejna nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która istotnie przemodelowała proces uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy. Dokładnie 6 kwietnia 2022 r. wprowadzono bowiem do obiegu Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ) oraz ograniczono zbędną „papierologię”, stawiając na elektroniczny obieg dokumentów.

Co to jest Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ)?

Profil Kierowcy Zawodowego jest elektronicznym dokumentem identyfikującym przyszłego kierowcę zawodowego. Poza danymi osobowymi zawiera informacje o wykonanych badaniach lekarskich i psychologicznych, a także wpisy o już uzyskanych świadectwach kwalifikacji zawodowej i karcie kwalifikacji kierowcy. Wraz z odbywaniem kolejnych kursów PKZ jest na bieżąco aktualizowany, udostępniany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym.

Do czego jest potrzebny PKZ?

Profil Kierowcy Zawodowego działa na podobnej zasadzie jak Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) dla osób chcących zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami. Założenie PKZ otwiera furtkę do powiększenia zawodowego portfolio o kwalifikacje niezbędne do podjęcia zawodowej pracy w transporcie towarów lub osób – czyli głównie do uzyskania tzw. kodu 95 w prawie jazdy. W zależności od tego, jakie uprawnienia będzie chciał wyrobić przyszły zawodowy kierowca, PKZ będzie informował, czy obejmują one:

Jak wyrobić Profil Kierowcy Zawodowego?

PKZ jest możliwy do pobrania w przypisanym do miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Co ważne, nie trzeba nic płacić za jego założenie. Nim jednak udamy się do WK w celu uzyskania Profilu Kierowcy Zawodowego, wcześniej zróbmy badania lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (warunek konieczny). Należy zabrać też ze sobą kolorowe zdjęcie (3,5 x 4,5 cm, z wizerunkiem z przodu), dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu) oraz prawo jazdy.

Co po założeniu PKZ?

Po wyrobieniu PKZ ośrodek, w którym przystępujemy do interesującego nas kursu, blokuje tymczasowo Profil i odblokowuje go w momencie zakończenia szkolenia. Kończy się ono zdobyciem elektronicznego (nie jak dotychczas – papierowego) Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które trafi do baz danych w Profilu Kierowcy Zawodowego. Dysponując nim można wymienić prawo jazdy na dokument z kodem 95, który ostatecznie potwierdza uzyskanie uprawnień do wykonywania pracy jako zawodowy kierowca.

Redakcja poleca:

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji