PoradyPoradyPrawo jazdy kategorii C+E. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii C+E. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii C+E uprawnia do kierowania samochodami ciężarowymi z przyczepami bez ograniczeń tonażowych. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. C+E (minimalny wiek, koszt kursu, egzamin, pojazdy na które daje uprawnienia).

Prawa jazdy kategorii C, w odróżnieniu od kategorii A czy B, z reguły nie wyrabia się dla własnej przyjemności czy wygody. Uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi są niezbędne do podjęcia pracy zarobkowej jako zawodowy kierowca przewożący ładunki. Stały rozwój branży transportowej wiąże się z nieustannym zapotrzebowaniem na kierowców, stąd nie brakuje chętnych na wyrobienie prawa jazdy kategorii C. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sama kategoria C uprawnia do kierowania ciężarówkami lub zestawem tych pojazdów z przyczepami lekkimi (do 750 kg). By zasiąść za kierownicą większych i cięższych zestawów, trzeba dodatkowo wyrobić kategorię C+E, która nie nakłada żadnych limitów odnośnie wagi przyczepy lub całego zespołu pojazdów. Samo posiadanie tej kategorii nie uprawnia jednak do podjęcia pracy zarobkowej jako kierowca – wymagane jest zaliczenie kursu kwalifikacji wstępnej (dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i autobusów).

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kategorii C+E: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E.

Prawo jazdy kat. C+E – wymagany wiek

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. C+E od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 21 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 20 lat i 9 miesięcy. Niższy limit wiekowy obowiązuje dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP (18 lat) i funkcjonariuszy służb mundurowych (Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Służby Granicznej; 19 lat). Wcześniejsze uzyskanie kategorii C+E (w wieku 18 lat) dla „zwykłego” obywatela jest możliwe, gdy wykona on kwalifikację wstępną pełną (nie przyspieszoną). Po ukończeniu 21 lat istnieje możliwość wyrobienia kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, która również da prawo do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca ciężarówki.

Prawo jazdy kat. C+E – pojazdy, na które ono uprawnia

Wraz ze zdaniem egzaminu państwowego i odbiorem dokumentu prawa jazdy kategorii C+E otrzymujemy uprawnienia do kierowania nie tylko pojazdami ciężarowymi z większymi przyczepami. Oto szczegółowa lista pojazdów, które można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii C+E:

  • zespół pojazdów złożony z pojazdu z kategorii C i przyczepy (bez ograniczeń w DMC);
  • zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce);
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep (tylko w Polsce).
  • zespół pojazdów określonych w kategorii B+E, pod warunkiem jednoczesnego posiadania prawa jazdy kategorii B;
  • zespół pojazdów określonych w kategorii D+E, pod warunkiem jednoczesnego posiadania prawa jazdy kat. D.

Jednocześnie warto wiedzieć, że zapisanie się na kurs prawa jazdy kategorii C+E możliwe jest wtedy, gdy posiadamy już kategorię C, a ta z kolei wymaga wcześniejszego wyrobienia uprawnień z kategorii B. Można zatem powiedzieć, że w zakresie kategorii C+E „z automatu” mieszczą się pojazdy uwzględnione w prawach jazdy kat. B i C, czyli również motorowery, niektóre motocykle czy ciągniki rolnicze.

Prawo jazdy kat. C+E – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii C+E nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 2800-4000 zł, czasami nieco niższe lub wyższe. Niektóre ośrodki proponują połączenie kursu kategorii C+E z kategorią C, co pozwala zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł), orzeczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą zawodowym (150 zł), wykonanie zdjęcia do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszt egzaminu państwowego praktycznego (245 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym lub uzupełniające kursy z części teoretycznej. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. C+E – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

By zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C+E, wymagane jest posiadanie kategorii C lub oświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu państwowego na tę kategorię. Przed udaniem się do ośrodka szkoleniowego należy uzyskać numer Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Szkolenie na kategorię C+E standardowo trwa 25 godzin i obejmuje wyłącznie przygotowanie praktyczne (bez teorii, gdyż zdaliśmy ją wcześniej podczas wyrabiania kategorii C). Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można go zrealizować w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kat. C+E – egzamin

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii C+E obejmuje trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów odpowiedzialnych za właściwe podczepienie przyczepy do pojazdu (m.in. mechanizmu sprzęgającego, przewodów elektrycznych) i kontrola sposobu zabezpieczenia ładunku;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. złączenie pojazdu z przyczepą, ruszanie z miejsca, jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne/prostopadłe, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (m.in. sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem).

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii C1 – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji