PoradyPoradyPrawo jazdy kategorii B. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii B. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodami osobowymi i wieloma innymi pojazdami. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. B (minimalny wiek, koszt kursu, egzamin, pojazdy na które daje uprawnienia).

Kategoria B uchodzi za podstawową, jeśli chodzi o uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zainteresowanie kursami na prawo jazdy kat. B wzrosło zwłaszcza w ostatnim czasie, a dokładniej odkąd wybuchła pandemia – ograniczenie funkcjonowania transportu zbiorowego lub jego całkowite zamknięcie, jak i strach przed zarażeniem skutecznie zachęciły do kupna własnego auta i wyrobienia na niego uprawnień. Choć prawo jazdy kat. B od razu kojarzy się z możliwością kierowania samochodem osobowym, na przestrzeni lat znacząco zwiększono pulę pojazdów, którymi można się legalnie poruszać ze standardowym „prawkiem” B. Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat najpopularniejszej kategorii prawa jazdy: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B.

Prawo jazdy kat. B – wymagany wiek

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. B od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 18 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 17 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu pełnoletności. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Prawo jazdy kat. B – pojazdy, na które ono uprawnia

Zdecydowana większość przyszłych kierowców planuje zdobyć prawo jazdy kategorii B, by móc legalnie poruszać się samochodami osobowymi. Wraz ze zdaniem egzaminu państwowego i odbiorem dokumentu otrzymujemy uprawnienia do kierowania nie tylko tego typu pojazdami. Oto szczegółowa lista pojazdów, które można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii B:

 • pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla;
 • zespół pojazdów, czyli powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg);
 • pojazdy mieszczące się w łamach prawa jazdy kategorii AM;
 • motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm³, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Ten zapis obowiązuje tylko w Polsce i obejmuje wyłącznie posiadaczy prawa jazdy kat. B od co najmniej 3 lat;
 • zespół pojazdów, złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg;
 • zespół pojazdów, złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg (pod warunkiem zdania dodatkowego egzaminu i uzyskania kodu 96 prawa jazdy);
 • ciągnik rolniczy (tylko w Polsce);
 • pojazd wolnobieżny, np. walec (tylko w Polsce);
 • zespół pojazdów, złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg; tylko w Polsce);
 • zespół pojazdów, złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg; tylko w Polsce).

Czym można jeździć, mając prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kat. B – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii B nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 1600-2700 zł, czasami nieco niższe lub wyższe.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł), wykonanie zdjęcia do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (140 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym lub uzupełniające kursy z części teoretycznej. Za stosowną opłatą ośrodki szkoleniowe realizują przyspieszone kursy na prawo jazdy, pozwalające przejść szkolenie nawet w kilkanaście dni. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. B – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Zapisane się na kurs prawa jazdy kat. B możliwe jest po uzyskaniu numeru Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Szkolenie na kategorię B standardowo trwa 60 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, a drugie 30 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. W dobie pandemii niektóre ośrodki szkoleniowe realizują kursy teoretyczne drogą e-learningu, bez konieczności udawania się do placówki na zajęcia z „teorii”. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można go zrealizować w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych.

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kat. B – egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny realizowany jest w formie testu. Trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego kierowcy.

Prawo jazdy kat. B – egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

 • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów samochodu mających wpływ za bezpieczeństwo jazdy;
 • zadania na placu manewrowym (m.in. jazda wyznaczonym pasem ruchu, ruszanie ze wzniesienia);
 • jazda w ruchu miejskim (m.in. sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem).
Prawo jazdy kategorii B
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B obejmuje zadania na placu manewrowym oraz jazdę w ruchu miejskim.

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B – pytania (2021)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji