PoradyPoradyJak zrobić zdjęcie do prawa jazdy? Wymagania, przykłady, ceny

Jak zrobić zdjęcie do prawa jazdy? Wymagania, przykłady, ceny

By uniknąć bieganiny po urzędach, warto wiedzieć jak prawidłowo wykonać zdjęcie do dokumentu, w tym prawa jazdy. Oto podstawowe warunki, które trzeba spełnić.

Odbieranie upragnionego dokumentu dopuszczającego do kierowania pojazdem to dla wielu jedna z najprzyjemniejszych chwil w życiu. By go otrzymać, trzeba oczywiście pozytywnie zdać kurs i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, a w nim m.in. załączyć swoje zdjęcie. Jak je zrobić, by urzędnik nie odesłał nas z kwitkiem? Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, oraz podobne rozporządzenie z dnia 20 maja 2016 r. określające wzory w.w. dokumentów. Podstawowe założenia dotyczące zdjęcia do prawa jazdy znajdują się na stronie www.gov.pl.

Zdjęcie do prawa jazdy – najważniejsze wymagania

Przede wszystkim zdjęcie do prawa jazdy powinno być kolorowe i wykonane nie dłużej niż 6 miesięcy przed złożeniem stosownego wniosku. Nie może być na nim widocznych pikseli (ma być ostre i posiadać naturalny kontrast), tło z kolei – jasne, jednolite. Wymagane wymiary obrazka to 35×45 mm.

Zdjęcie do prawa jazdy – co ma przedstawiać?

Wizerunek osoby na zdjęciu powinien przestawiać:

  • całą głowę
  • ciało nie dalej niż do górnej części barków
  • wyraźne oczy (zwłaszcza źrenice)
  • naturalny kolor skóry

Osoba fotografowana powinna patrzeć przed siebie, mieć otwarte oczy (nie przykryte włosami) i naturalny wyraz twarzy, z zamkniętymi ustami. Twarz ma zajmować 70-80% powierzchni zdjęcia, a kontur głowy musi być wyraźny (bez prześwietleń tła).

Zdjęcie to prawa jazdy
Pamiętajmy, żeby na zdjęciu patrzeć wprost przed siebie i nie zasłaniać oczu np. włosami.
Zdjęcie to prawa jazdy
Zadbajmy też o odpowiednie podświetlenie twarzy na zdjęciu do prawa jazdy.

Niedopuszczalne są jakiekolwiek nakrycia głowy lub ciemne okulary, z kilkoma wyjątkami:

  1. Osoba fotografowana ma wadę wzroku, popartą orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku. Zdjęcie do prawa jazdy musi być przy tym podobne do tego np. w dokumencie tożsamości.
  2. Osoba, której nakrycie głowy regulują kwestie religijne. Jest ono dopuszczalne, pod warunkiem że twarz pozostanie całkowicie widoczna, a zdjęcie będzie podobne do tego z dokumentu tożsamości. By uzyskać zgodę na zdjęcie z nakryciem głowy, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce.

Zdjęcie to prawa jazdy

Ile kosztuje wydanie zdjęcia do prawa jazdy? Czy można je dostarczyć jako plik?

Fotografowie oferują usługi wykonywania zdjęć do dokumentów z zachowaniem wszelkich stawianych im wymaganiom. Za 4 zdjęcia zwykle życzą sobie 20-30 zł.

 

Współczesne urzędy nawet nie nakazują przynoszenia zdjęć w postaci fizycznej: można je również dołączyć na nośniku zewnętrznym. Musi jednak spełniać następujące warunki:

  • format JPEG/JPG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej. Nagłówek EXIF powinien zawierać datę wykonania i nazwę oraz adres zakładu fotograficznego, który wykonał zdjęcie.
  • kolorystyka skanowania: sRGB
  • głębia kolorów: 24 bity
  • rozdzielczość: 480×615 pikseli
  • rozmiar: nie większy niż 100 kb
  • jakość kompresji: nie mniejsza niż 80/100 lub z wyłączoną opcją kompresji skanowania.

Jak samemu zrobić zdjęcie do prawa jazdy?

Co istotne, przy odrobinie wprawy zdjęcie możemy wykonać… samemu, nawet smartfonem. Pamiętajmy jednak o zachowaniu wszelkich opisanych wyżej zasad. Jeśli mamy dobrą drukarkę, zdjęcie można wydrukować samodzielnie, z tym że trzeba się wyposażyć w papier fotograficzny. Zdjęcia można też wydrukować w fotokiosku – takie ustawione są często w drogeriach (np. sieci Rossman), w galeriach handlowych albo w marketach elektronicznych. Odbitka w formacie 10×15 nie powinna kosztować wtedy więcej niż 1 zł. Na takiej, możemy zmieścić nawet osiem zdjęć. Potrzebna nam będzie jednak podstawowa znajomość programów graficznych, by odpowiednio obrobić zdjęcia i przygotować je do wydruku. No i zdjęcia będziemy musieli samodzielnie wyciąć z arkusza.

Zdjęcie do prawa jazdy

Polecamy również: 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Screenshoty przykładów dobrych i złych zdjęć pochodzą ze strony www.gov.pl

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji