Zdjęcie do prawa jazdy 03

By uniknąć bieganiny po urzędach, warto wiedzieć jak prawidłowo wykonać zdjęcie do dokumentu, w tym prawa jazdy. Oto podstawowe warunki, które trzeba spełnić.

Odbieranie upragnionego dokumentu dopuszczającego do kierowania pojazdem to dla wielu jedna z najprzyjemniejszych chwil w życiu. By go otrzymać, trzeba oczywiście pozytywnie zdać kurs i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, a w nim m.in. załączyć swoje zdjęcie. Jak je zrobić, by urzędnik nie odesłał nas z kwitkiem? Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, oraz podobne rozporządzenie z dnia 20 maja 2016 r. określające wzory w.w. dokumentów. Podstawowe założenia dotyczące zdjęcia do prawa jazdy znajdują się na stronie www.gov.pl.

Zdjęcie do prawa jazdy – najważniejsze wymagania

Przede wszystkim zdjęcie do prawa jazdy powinno być kolorowe i wykonane nie dłużej niż 6 miesięcy przed złożeniem stosownego wniosku. Nie może być na nim widocznych pikseli (ma być ostre i posiadać naturalny kontrast), tło z kolei – jasne, jednolite. Wymagane wymiary obrazka to 35×45 mm.

Zdjęcie do prawa jazdy – co ma przedstawiać?

Wizerunek osoby na zdjęciu powinien przestawiać:

 • całą głowę
 • ciało nie dalej niż do górnej części barków
 • wyraźne oczy (zwłaszcza źrenice)
 • naturalny kolor skóry

Osoba fotografowana powinna patrzeć przed siebie, mieć otwarte oczy (nie przykryte włosami) i naturalny wyraz twarzy, z zamkniętymi ustami. Twarz ma zajmować 70-80% powierzchni zdjęcia, a kontur głowy musi być wyraźny (bez prześwietleń tła).

Zdjęcie to prawa jazdy
Pamiętajmy, żeby na zdjęciu patrzeć wprost przed siebie i nie zasłaniać oczu np. włosami.
Zdjęcie to prawa jazdy
Zadbajmy też o odpowiednie podświetlenie twarzy na zdjęciu do prawa jazdy.

Niedopuszczalne są jakiekolwiek nakrycia głowy lub ciemne okulary, z kilkoma wyjątkami:

 1. Osoba fotografowana ma wadę wzroku, popartą orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku. Zdjęcie do prawa jazdy musi być przy tym podobne do tego np. w dokumencie tożsamości.
 2. Osoba, której nakrycie głowy regulują kwestie religijne. Jest ono dopuszczalne, pod warunkiem że twarz pozostanie całkowicie widoczna, a zdjęcie będzie podobne do tego z dokumentu tożsamości. By uzyskać zgodę na zdjęcie z nakryciem głowy, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce.

Zdjęcie to prawa jazdy

Ile kosztuje wydanie zdjęcia do prawa jazdy? Czy można je dostarczyć jako plik?

Fotografowie oferują usługi wykonywania zdjęć do dokumentów z zachowaniem wszelkich stawianych im wymaganiom. Za 4 zdjęcia zwykle życzą sobie 20-30 zł.

 

Współczesne urzędy nawet nie nakazują przynoszenia zdjęć w postaci fizycznej: można je również dołączyć na nośniku zewnętrznym. Musi jednak spełniać następujące warunki:

 • format JPEG/JPG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej. Nagłówek EXIF powinien zawierać datę wykonania i nazwę oraz adres zakładu fotograficznego, który wykonał zdjęcie.
 • kolorystyka skanowania: sRGB
 • głębia kolorów: 24 bity
 • rozdzielczość: 480×615 pikseli
 • rozmiar: nie większy niż 100 kb
 • jakość kompresji: nie mniejsza niż 80/100 lub z wyłączoną opcją kompresji skanowania.

Jak samemu zrobić zdjęcie do prawa jazdy?

Co istotne, przy odrobinie wprawy zdjęcie możemy wykonać… samemu, nawet smartfonem. Pamiętajmy jednak o zachowaniu wszelkich opisanych wyżej zasad. Jeśli mamy dobrą drukarkę, zdjęcie można wydrukować samodzielnie, z tym że trzeba się wyposażyć w papier fotograficzny. Zdjęcia można też wydrukować w fotokiosku – takie ustawione są często w drogeriach (np. sieci Rossman), w galeriach handlowych albo w marketach elektronicznych. Odbitka w formacie 10×15 nie powinna kosztować wtedy więcej niż 1 zł. Na takiej, możemy zmieścić nawet osiem zdjęć. Potrzebna nam będzie jednak podstawowa znajomość programów graficznych, by odpowiednio obrobić zdjęcia i przygotować je do wydruku. No i zdjęcia będziemy musieli samodzielnie wyciąć z arkusza.

Zdjęcie do prawa jazdy

Polecamy również: 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Screenshoty przykładów dobrych i złych zdjęć pochodzą ze strony www.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj