Niemcy - nowy taryfikator mandatów

Nie tylko w Polsce rządzący przygotowują surowsze kary dla kierowców. Nasi zachodni sąsiedzi także zaostrzają walkę z piratami drogowymi. Sprawdź szczegóły.

Od 1 lipca br. w naszym kraju zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy dla kierowców. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym zakłada ujednolicenie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę (obecnie w godzinach 23:00-5:00 ten limit jest podniesiony do 60 km/h). Oprócz tego, piraci drogowi będą musieli mieć się na baczności także poza miastem. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, policjant będzie mógł zatrzymać prawo jazdy kierującemu, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h również w obszarze niezabudowanym. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Jeszcze bardziej radykalne zmiany przygotowuje niemiecki rząd. Dwukrotnie wzrośnie wysokość mandatów za przekroczenie prędkości do 20 km/h (maksymalnie 70 euro, a nie 35 jak dotychczas). Ponadto w myśl nowych regulacji wystarczy przekroczyć dozwoloną prędkość o 21 km/h, żeby pożegnać się z uprawnieniami na 1 miesiąc. Warto przy tym zauważyć, że w Niemczech obowiązuje podwójny taryfikator, zależnie od tego, czy do złamania przepisów doszło w terenie zabudowanym, czy poza nim.

Nowy taryfikator mandatów w Niemczech
Teren zabudowanyObszar niezabudowany
Przekroczenie prędkościMandatUtrata prawa jazdyMandatUtrata prawa jazdy
do 10 km/h30 euro20 euro
11-15 km/h50 euro40 euro
16-20 km/h70 euro60 euro
21-25 km/h80 euro1 miesiąc70 euro
26-30 km/h100 euro1 miesiąc80 euro1 miesiąc
31-40 km/h160 euro1 miesiąc120 euro1 miesiąc
41-50 km/h200 euro1 miesiąc160 euro1 miesiąc
51-60 km/h280 euro2 miesiące240 euro1 miesiąc
61-70 km/h480 euro3 miesiące440 euro2 miesiące
ponad 70 km/h680 euro3 miesiące600 euro3 miesiące
Źródło: bussgeldkatalog.org

Film: Fakty i mity o niemieckich autostradach

5 KOMENTARZE

  1. Dla ścisłości – piratem jest ten, kto zatrzymuje przemocą ludzi będących w drodze, w celach rabunkowych. Kto jest więc piratem drogowym? Ja zadaję to pytanie za każdym razem kiedy mnie piraci drogowi zatrzymują i rzadko otrzymuję odpowiedzi. Poza tym – do jazdy potrzebny jest samochód i paliwo, a nie jakaś plastikowa karta. To wszystko jest tylko po to, aby nas rabowano i żeby się nam wydawało, że należało się. I dodam jeszcze – od 28 lat pracuję w bezpieczeństwie ruchu drogowego i w tym czasie zetknąłem się z badaniami amerykańskimi i Australijskimi, które dowodzą, iż istnienie ograniczeń prędkości powoduje WZROST a nie spadek liczby wypadków. Pytajcie Policjantów przy zatrzymaniu, czy nie zauważyli, że w czasie wzmożonych kontroli prędkości nie wzrasta czasem liczba wypadków.

    • Niestety coraz częściej się również przekonuję, że w czasie wzmożonych kontroli prędkości nie wzrasta czasem liczba wypadków.
      Podam przykład jedzie sznur pojazdów z lewej i z prawej strony. Po lewej stoi radiowóz i zatrzymuje trzeci pojazd z jadących przeciwległym pasem. Jak to robi? Włazi na środek jezdni. Wszyscy z piskiem hamują a on sobie wybiera trzeci pojazd z zatrzymanych. Robi się dezorientacja kierowców. Mundurowy sam stwarza zagrożenie. Czyż nie mniejszym zagrożeniem było, że ów trzeci pojazd dokonał jakiegoś przewinienia. Jeśliby nawet chciałby wyprzedzać to i tak nie mógł.

  2. Należy zmniejszyć prędkość do 20 km/h a za przekroczenie bezwzględnie odstrzelać. Zastaną sami prawi obywatele płacący należycie podatki. Do kościoła powinno się stawiać obowiązkowo od pn. do nd. w celu całowania jezuska w stópkę. Pozrawiam wszystkich normalnych…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj