PoradyPoradyNumer prawa jazdy. Gdzie jest na dokumencie?

Numer prawa jazdy. Gdzie jest na dokumencie?

Numer prawa jazdy jest istotny np. podczas składania wniosku o wydanie tego dokumentu. Gdzie jest numer prawa jazdy? Czy to to samo co numer druku prawa jazdy?

Podczas składania różnych pism i wniosków, w tym m.in. wniosku o wydanie prawa jazdy, w odpowiedniej rubryce trzeba wpisać numer prawa jazdy. Wielu posiadaczy uprawnień do kierowania pojazdami nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, a jeszcze więcej kierowców nie zna różnic między numerem prawa jazdy a numerem druku prawa jazdy. Warto wiedzieć, że obydwa znajdują się na plastikowym dokumencie i należy zachować czujność podczas ich wpisywania, bo choć brzmią podobnie, stanowią zupełnie co innego.

Gdzie jest numer prawa jazdy?

Numer prawa jazdy jest numerem identyfikującym dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami. W standardowym prawie jazdy znajduje się on na froncie dokumentu, w kolumnie z danymi osobowymi posiadacza i innymi niezbędnymi informacjami. Numer prawa jazdy ukryto pod numerem 5, a zatem pomiędzy numerem PESEL kierowcy i jego podpisem.

Numer prawa jazdy
Lokalizacja numeru prawa jazdy

Nie trzeba się jednak obawiać, gdy np. w stresie zapomnimy lokalizacji numeru prawa jazdy. Na drugiej stronie dokumentu, obok tabeli z posiadanymi kategoriami prawa jazdy, zawarto objaśnienia danych ukrytych pod poszczególnymi cyframi ułatwiającymi nawigację po prawie jazdy. Jest tam również wspomniany, obecny pod numerem 5., numer prawa jazdy.

Numer prawa jazdy: czy to to samo co numer druku prawa jazdy?

Na samym wstępie warto wiedzieć, że numer prawa jazdy i numer druku prawa jazdy nie są pojęciami zamiennie stosowanymi i stanowią zupełnie różne dane na dokumencie prawa jazdy. Niestety, w przypadku numeru druku prawa jazdy nie można liczyć na pomoc przytoczonej „ściągawki” z tyłu dokumentu, bowiem nie ma tam wzmianki o nim. By go odnaleźć, trzeba zwyczajnie zapamiętać lokalizację, która na szczęście jest przyzwoicie widoczna. Numer druku prawa jazdy umieszczono bowiem pod kodem kreskowym, który ulokowano na drugiej, tylnej stronie prawa jazdy.

Numer druku prawa jazdy
Lokalizacja numeru druku prawa jazdy

W nieco innym miejscu umieszczono go na międzynarodowym prawie jazdy. Numer druku prawa jazdy w tym dokumencie znajdziemy na zewnętrznej stronie okładki, pod numerem 5.

Do czego potrzebny jest numer prawa jazdy?

Jak już wspominaliśmy, numer prawa jazdy konieczny jest do poprawnego wypełnienia wniosku o wydanie prawa jazdy. A jego składa się w wielu sytuacjach, np. gdy rozszerzymy uprawnienia o nowe kategorie, gdy zgubimy prawo jazdy i chcemy wyrobić nowe, lub też gdy skończy się ważność prawa jazdy. Niebawem będą musieli o tym pamiętać także posiadacze bezterminowych praw jazdy, gdyż od 2028 r. rozpocznie się proces ich wymiany na dokumenty z okresem ważności.

Redakcja poleca:

Wniosek o wydanie prawa jazdy: wzór dokumentu, opłaty, PKK

Ile kosztuje prawo jazdy? Aktualne ceny kursów na prawo jazdy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji