PoradyPoradyBezterminowe prawo jazdy do wymiany! Kiedy ostateczny termin?

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany! Kiedy ostateczny termin?

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, a każdy nowy dokument jest ważny maksymalnie 15 lat. Tłumaczymy, co to oznacza w praktyce i do kiedy należy wymienić bezterminowe prawo jazdy.

Bezterminowe prawa jazdy były w Polsce przez wiele lat standardem. Wszystko zmieniło się 19 stycznia 2013 roku, kiedy w życie weszły znowelizowane przepisy. Zgodnie z nimi, każdy nowo wydawany dokument potwierdzający nabyte uprawnienia musi posiadać określoną datę ważności. W przypadku popularnych kategorii A i B jest to maksymalnie 15 lat. Okres ten może ulec skróceniu na podstawie opinii lekarskiej dotyczącej stanu zdrowia kierowcy (np. konieczność noszenia okularów), ale nigdy nie może zostać wydłużony. Co to oznacza dla osób, które posiadają prawo jazdy wydane bezterminowo?

Przede wszystkim, warto podkreślić jeden fakt – obowiązkowej wymianie po upływie określonego czasu podlega jedynie sam dokument. Uprawnienia do kierowania pojazdami są natomiast nadal przyznawane bezterminowo i nie podlegają dodatkowej weryfikacji. Posiadacze prawa jazdy wydanego przed styczniem 2013 roku mogą być spokojni także z innego powodu. Zmiana w prawie nie spowodowała, że ich dokumenty od razu straciły ważność.

Obligatoryjna wymiana bezterminowych praw jazdy będzie przeprowadzana dopiero od 2028 roku i potrwa do 2033 roku. Po tym okresie każdy kierowca będzie musiał posiadać nowy wzór dokumentu, już z maksymalnie 15-letnim terminem obowiązywania. Warto przy tym dodać, że wymiana bezterminowego prawa jazdy powinna być jedynie formalnością, a urzędnik nie będzie od nas wymagał przedstawienia aktualnych badań lekarskich.

Pięcioletni okres przeznaczony na wymianę nie dotyczy osób, które swoje prawo jazdy uzyskały już po nowelizacji przepisów. Tych kierowców obowiązuje data ważności znajdująca się na dokumencie. Dodatkowa różnica polega na tym, że wraz z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu należy okazać wykonane na nowo badania lekarskie, które również posiadają swój termin ważności, określony przez lekarza. Koszt takiego badania to obecnie równo 200 zł – jest to kwota określona odgórnie przez ustawodawcę.

Za samą wymianę prawa jazdy należy zapłacić 100,50 zł, a do wniosku musi być załączone nasze aktualne zdjęcie. W ramach przypomnienia warto dodać, że nowego dokumentu nie trzeba wyrabiać, jeśli zmieniliśmy adres zamieszkania lub zameldowania. Wymiana jest jednak konieczna w przypadku, gdy uzyskaliśmy kolejną kategorię uprawnień lub np. zmieniliśmy nazwisko.

Dowiedz się więcej na temat wymiany prawa jazdy:

Wymiana prawa jazdy – kompendium wiedzy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji