PoradyPoradyNumer druku prawa jazdy. Gdzie jest i jak go odszukać?

Numer druku prawa jazdy. Gdzie jest i jak go odszukać?

Przy załatwianiu różnych formalności konieczne może być podanie numeru druku prawa jazdy. Gdzie go znajdziemy na dokumencie? Czy to to samo co numer prawa jazdy?

Numer druku prawa jazdy jest niezbędny do prawidłowego uzupełnienia wniosku o wydanie prawa jazdy. Wypełnienie tego dokumentu i złożenie w wydziale komunikacji jest konieczne nie tylko gdy zostaliśmy świeżo upieczonymi kierowcami i chcemy fizycznie wyrobić prawo jazdy. Wniosek o wydanie prawa jazdy składa się też gdy np. zgubimy prawo jazdy i chcemy wyrobić wtórnik, gdy rozszerzymy uprawnienia do kierowania pojazdami o kolejne kategorie czy też skończy się okres ważności prawa jazdy. Już niebawem dotknie to także posiadaczy bezterminowych praw jazdy, bowiem od 2028 roku rozpocznie się proces ich wymiany na dokumenty z terminem ważności.

Gdzie jest numer druku prawa jazdy?

Z reguły nie ma problemu z odnalezieniem interesujących nas danych na prawie jazdy. Dokument jest przejrzysty i czytelny, a w dodatku większość danych została odpowiednio ponumerowana. Z tyłu prawa jazdy umieszczono przy tym „ściągawkę”, czyli opisy tych numerów. W efekcie wystarczy tam spojrzeć, by w moment odnaleźć interesującą nas informację. Pośród nich, pod numerem 5, znalazł się także numer prawa jazdy – również wymagany przy wypełnianiu wniosku o wydanie prawa jazdy.

Numer prawa jazdy – jak go znaleźć? Gdzie jest?

Uprzedzamy jednak, że numer prawa jazdy jest czymś zupełnie innym niż numer druku prawa jazdy. Odnośnie tego drugiego nie ma co liczyć na pomoc w objaśnieniach numerowych i trzeba po prostu zapamiętać jego lokalizację. Na szczęście łatwo go zauważyć na dokumencie. Numer druku prawa jazdy znajduje się na tylnej części, po lewej stronie od tabeli z posiadanymi kategoriami uprawnień do kierowania pojazdami. Jest to ciąg liter i cyfr pod umieszczonym tam kodem kreskowym i wszystkie składają się na numer druku prawa jazdy.

Numer druku prawa jazdy
Lokalizacja numer druku prawa jazdy

Nr druku międzynarodowego prawa jazdy – gdzie jest?

Jeśli ktoś posiada międzynarodowe prawo jazdy, numeru druku powinien szukać na zewnętrznej stronie okładki, pod numerem 5.

Redakcja poleca:

Wniosek o wydanie prawa jazdy: wzór dokumentu, opłaty, PKK

Ile kosztuje prawo jazdy? Aktualne ceny kursów na prawo jazdy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji