NowościRozrywkaSupersamochód Skody w kultowej grze. 1088 koni!

Supersamochód Skody w kultowej grze. 1088 koni!

Skoda dołącza do grona producentów obecnych w legendarnej serii gier Gran Turismo. Markę będzie reprezentować koncepcyjny, wirtualny model Skoda Vision Gran Turismo.

Skoda wzmacnia swoją obecność w świecie gier wideo i dołącza do producentów reprezentowanych w Gran Turismo – popularnej serii symulacji wyścigów na konsole PlayStation, wydawanej od 1997 r.

Po aktualizacji gry Gran Turismo 7, dostępnej od 25 kwietnia, gracze mogą ścigać się także Skodą Vision Gran Turismo. To futurystyczny samochód koncepcyjny, którego design nawiązuje zarówno do nowego języka projektowania marki o nazwie „Modern Solid”, jak i do bogatej historii wyścigowych aktywności Skody. Za inspirację dla projektantów posłużyły tu Skody 1100 OHC lub 130 RS.

Wirtualna i wyrafinowana

Chociaż Skoda Vision Gran Turismo jest jedynie wirtualną wizją, jej projektanci musieli wziąć pod uwagę szereg wytycznych obowiązujących podczas tworzenia samochodu koncepcyjnego na potrzeby gry. „Urok Gran Turismo nie leży wyłącznie w pierwszorzędnej grafice – gra szczyci się także realistyczną symulacją jazdy, dlatego musieliśmy odpowiednio dostosować design samochodu. Pojazd i jego charakterystykę w grze definiuje ponad sto parametrów technicznych, z których część jest specyficzna dla wzornictwa naszego konceptu” – wyjaśnia Martin Porteš, który kierował zespołem odpowiedzialnym za projekt Skody Vision Gran Turismo.

Zobacz naszą recenzję Gran Turismo 7.

Od początku było jasne, że supersportowa Skoda będzie samochodem elektrycznym z napędem na wszystkie koła. Projektanci „wyposażyli” ją w akumulatory litowo-jonowe zamontowane w podłodze oraz cztery silniki elektryczne (po dwa na oś) o łącznej mocy 800 kW (1088 KM). Maksymalny moment obrotowy wynosi 1020 Nm, a pojemność akumulatora to 87 kWh. Wirtualny samochód wykorzystuje architekturę 800 V i aktywną aerodynamikę. „Chcieliśmy, żeby nie tylko świetnie wyglądał, ale także mógł konkurować z najlepszymi w swojej klasie. Od strony prowadzenia jest wymagający, więc będzie to prawdziwy sprawdzian techniki kierowcy” – mówi Porteš.

Projektanci przyjęli nowatorskie podejście do pracy nad wirtualnym modelem. „Opracowaliśmy Vision Gran Turismo inaczej niż samochody produkcyjne. Zwykle najpierw definiujemy przestrzeń wnętrza, a potem opracowujemy szczegóły, ale tutaj zaczęliśmy od tego, co najbardziej widoczne z perspektywy kierowcy – kierownicy. Zaopatrzyliśmy ją we wszystkie elementy niezbędne w grze, a do jej designu nawiązuje wygląd kokpitu” – tłumaczy projektant wnętrz Julien Petitseigneur.

Minimalistyczne detale i wyrafinowane powierzchnie czerpią z nowego języka projektowania Skody – Modern Solid, który zdradza na przykład prototypowy model Vision 7S. Petitseigneur wyjaśnia również, że linie kokpitu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc kierowcy skupić uwagę na torze wyścigowym.

Pełen wdzięku linie nadwozia zostały zainspirowane Skodą 1100 OHC. „To samochód, który w zasadzie został pozbawiony szansy na własną karierę wyścigową, a my chcemy to teraz w jakiś sposób »nadrobić«, oddać mu hołd” – dodaje projektant nadwozi Franck Le Gall. „Chcieliśmy także upamiętnić bogatą historię sukcesów Skody w sportach motorowych”.

Skoda Vision Gran Turismo
Skoda 1100 OHC oraz Skoda Vision Gran Turismo

Do bogatej tradycji Skoda Motorsport nawiązuje także jeden z wariantów kolorystycznych wirtualnego samochodu Skody dla Gran Turismo. Podczas gdy elegancka zieleń odwołuje się do koncepcyjnego SUV-a Vision 7 i nowej tożsamości graficznej Skody, tradycyjne biało-niebieskie barwy z czerwonymi detalami stanowią ukłon w stronę wyścigowych legend Skody, takich jak model 130 RS. Dokładnie takie kolory miały samochody, które w 1977 roku odniosły słynne podwójne zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo.

Skoda Vision Gran Turismo
Skoda Vision Gran Turismo w słynnym malowaniu modelu 130 RS

Marzenie się spełniło

Praca nad Vision Gran Turismo w pewnym sensie była dla projektantów spełnieniem marzeń. Praktycznie wszyscy w zespole dobrze znają serię gier Gran Turismo. Franck Le Gall i Julien Petitseigneur pamiętają, jak wiele lat temu grali w pierwszą część serii. „Ta gra rozwinęła moją pasję do samochodów i pragnienie, by zostać projektantem samochodów” – podkreśla Petitseigneur. „Z biegiem czasu zdałem sobie sprawę, że to wstydliwe i dość zaskakujące, że marka z tak znakomitą historią w sportach motorowych jak Skoda nie była częścią tej legendarnej gry” – dodaje Le Gall.

Dlatego obaj wspólnie z Martinem Portešem i kilkoma innymi kolegami postanowili coś z tym zrobić. Projekt zaczął się podczas zabawy, pomysł padł podczas przerw na lunch. Kiedy jednak powstały szkice i wirtualne modele, projektanci pokazali je szefowi designu Skody Oliverowi Stefaniemu. „Byłem zdumiony kreatywnością i szczegółowością. I od razu zdałem sobie sprawę, że musimy posunąć się dalej, że zdecydowanie musimy być częścią gry” – mówi Stefani. Dzięki jego entuzjazmowi i współpracy z twórcami gry z Polyphony Digital projekt doszedł do skutku.

Teraz każdy może zobaczyć efekt i samemu go przetestować!

Informacje na temat serii gier Gran Turismo

Ojcem serii gier Gran Turismo jest Kazunori Yamauchi, który pracę nad pierwszą częścią tej serii wspólnie ze swoim małym zespołem rozpoczął już w 1992 roku. Gra została wydana po raz pierwszy w 1997 roku na konsole PlayStation – i do tej pory cała seria pozostaje wierna tej platformie. Škoda Vision Gran Turismo jest częścią najnowszej aktualizacji gry Gran Turismo 7. W sumie wydano 8 głównych tytułów, a także kilka innych wersji gry. W każdej odsłonie gracze mogą wybierać spośród szeregu samochodów (w bieżącej części to ponad 400 modeli). Łączna sprzedaż serii Gran Turismo do listopada 2022 roku osiągnęła ponad 90 milionów egzemplarzy.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji