NowościAktualnościZ Bydgoszczy do Torunia drogą ekspresową. S10 coraz bliżej

Z Bydgoszczy do Torunia drogą ekspresową. S10 coraz bliżej

Niebawem największe miasta województwa kujawsko-pomorskiego uzyskają połączenie drogą ekspresową S10. Co ostatnio udało się zrobić na tej wyczekiwanej „ekspresówce”?

Choć Bydgoszcz i Toruń dzieli zaledwie 50 km, te obydwa miasta do tej pory nie doczekały się połączenia drogą szybkiego ruchu. Może to dziwić, zwłaszcza że autostrady i drogi ekspresowe już dawno umożliwiają dogodny dojazd do dalej od siebie położonych miast, m.in. z Białegostoku do Wrocławia (przez Warszawę i Łódź), z Trójmiasta na Górny Śląsk (przez Łódź) lub z Rzeszowa do Wrocławia (przez Kraków i Katowice). Kierowcy kursujący między Bydgoszczą a Toruniem obecnie korzystają z dwóch dróg krajowych (nr 10 i 80) biegnących po obu stronach Wisły. Nie da się jednak ukryć, że ten region aż prosi się o wybudowanie nowoczesnej trasy szybkiego ruchu – nie tylko dla skrócenia czasu jazdy, ale przede wszystkim dla poprawy bezpieczeństwa podróżowania.

Droga S10 (Bydgoszcz-Toruń). Jak przebiegnie? (MAPA)

Taka droga na szczęście powstanie, a można wręcz powiedzieć, że już powstaje. Mowa o drodze ekspresowej S10 docelowo mającej połączyć Szczecin z aglomeracją warszawską. Jej fragment przebiegnie właśnie między Bydgoszczą a Toruniem w pobliżu istniejącej drogi krajowej nr 10. Przekieruje tym samym ruch z autostrady A1 (koło Torunia) na drogę ekspresową S5 okalającą Bydgoszcz i prowadzącą w kierunku południowo-zachodnim (przez Poznań do Wrocławia).

Budowę bydgosko-toruńskiego odcinka drogi ekspresowej S10 podzielono na cztery etapy:

  • Bydgoszcz Południe – Emilianowo
  • Emilianowo – Solec
  • Solec – Toruń Zachód
  • Toruń Zachód – Toruń Południe
Droga S10 Bydgoszcz Toruń
Aktualny stan prac na drodze ekspresowej S10 (fot. GDDKiA).

W dniu dzisiejszym (tj. 22 kwietnia 2024 r.) do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ostatniego fragmentu omawianego odcinka S10, czyli między węzłem Toruń Zachód a Toruń Południe. Tym samym cała przyszła „ekspresówka” między Toruniem a Bydgoszczą przeszła w stan realizacji i można w jej przypadku mówić o realnych działaniach, a nie tylko teoretycznych. Uzyskanie ZRID planowane jest na koniec 2024 roku i tą datę można szacunkowo uznać za termin rozpoczęcia faktycznych prac na placu budowy. Warto podkreślić, że już teraz znajduje się tam droga ekspresowa jednojezdniowa stanowiąca południową obwodnicę Torunia. Zakres inwestycji obejmuje poszerzenie istniejącej S10 do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku oraz wybudowanie dwóch nowych węzłów drogowych – Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice.

Kiedy pojedziemy drogą S10 między Bydgoszczą a Toruniem?

Zakończenie prac na podtoruńskim odcinku S10 planowane jest na 1 kwartał 2027 roku, jednak istnieje szansa, że kierowcy komfortowo dojadą z Torunia do Bydgoszczy jeszcze szybciej. Sfinalizowanie pozostałych fragmentów ustalono bowiem na rok 2026. W dalszej perspektywie planowane jest dobudowanie kolejnych odcinków S10 w tym regionie – m.in. z Bydgoszczy do Piły i z Włocławka do aglomeracji warszawskiej (obok Płocka i Płońska).

Droga S10 Bydgoszcz Toruń
Obecny jednojezdniowy fragment S10 obok Torunia w przyszłości stanie się drogą dwupasmową.

Polecamy również:

Więcej na temat przyszłej drogi ekspresowej S10

Gdzie będą nowe drogi ekspresowe i autostrady?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji