Współpraca reklamowaOdkrywamy tajemnice nowej Skody Kodiaq. Teraz to SUV bardziej premium?

Odkrywamy tajemnice nowej Skody Kodiaq. Teraz to SUV bardziej premium?

Główny projektant Skody, Oliver Stefani, twierdzi, że zaprojektowanie przestronnego SUV-a to wyzwanie. Jakie przeszkody miał do pokonania jego zespół?

Nowy Kodiaq jest jeszcze bardziej przestronny i praktyczny niż poprzednik, ma także zupełnie nowy design z elementami Modern Solid – nowego języka projektowania Skody. Zespół ds. wyglądu nadwozia nie skupił się jednak wyłącznie na nadaniu Kodiaqowi atrakcyjnej estetyki; chcieli, aby jego wygląd natychmiast oddawał przestrzeń, jaką oferuje w środku. „Umieszczenie tak dużej przestrzeni w eleganckiej formie zawsze jest wyzwaniem” – powiedział Oliver Stefani. „Ale w Skodzie uwielbiamy wyzwania” – dodaje.

Skoda Kodiaq 2024 designer
Oliver Stefani, główny stylista Skoda, przy nowym Kodiaqu

Przód samochodu jest zdominowany przez nową, efektowną osłonę chłodnicy, która rozciąga się aż do reflektorów. Nie tylko do nich przylega do górnych lamp, ale zawiera również element świetlny, który łączy linie świateł do jazdy dziennej umieszczone w górnych lampach. Tworzy to wyjątkową sygnaturę świetlną nowego Kodiaqa. Także tylne światła z kryształowymi akcentami przyciągają wzrok – wizualnie poszerzają samochód i akcentują jego przestronność. Stefani podkreśla jednak, że linia samochodu pomaga również poprawić jego aerodynamikę.

Szereg nowości można znaleźć także we wnętrzu. „Postawiliśmy na praktyczność i funkcjonalność. Dźwigni zmiany biegów nie znajdziesz już na przykład w konsoli środkowej: aby wygospodarować dodatkową przestrzeń, przenieśliśmy ją pod kierownicę” – mówi Stefani. Kolejnym praktycznym szczegółem są „inteligentne” pokrętła, tzw. Smart Dials. We wnętrzu zagościły przyjemne dla oka, zrównoważone materiały, a deska rozdzielcza ma architekturę „dwóch wysp”: jedną dla kierowcy, drugą dla pasażera na przednim siedzeniu.

Nowy Kodiaq oferuje również szeroką gamę układów napędowych, w tym hybrydę typu plug-in o zasięgu elektrycznym do 100 km, oraz szereg nowoczesnych systemów wsparcia. Polskie ceny nowego Kodiaqa znajdziecie tutaj.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji