PoradyPoradyŚwiadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Co to jest i jak je zdobyć?

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Co to jest i jak je zdobyć?

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej potwierdza zdobycie uprawnień do kierowania autobusami lub ciężarówkami. Jak można je zdobyć i jaki jest minimalny wiek uzyskania?

Aby zostać kierowcą ciężarówki lub autobusu, należy przejść stosowne szkolenie przygotowawcze to wykonywania tego zawodu. W zależności od wieku kierowcy i zdobytych już wcześniej uprawnień, można przystąpić do pięciu kursów. Są to:

  • kwalifikacja wstępna;
  • kwalifikacja wstępna przyspieszona;
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca;
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona;
  • szkolenie okresowe.

Wszelkimi rodzajami kwalifikacji wstępnej powinny być zainteresowane osoby, które zdobyły uprawnienia do kierowania pojazdami kat. C po 10 września 2009 r. lub kat. D po 10 września 2008 r. Jeśli prawo jazdy tych kategorii uzyskaliśmy wcześniej, wystarczy przejść trwające 35 godzin szkolenie okresowe i pamiętać o systematycznym „odświeżaniu” go co 5 lat.

Kwalifikacja wstępna/przyspieszona/uzupełniająca – kto powinien je zrobić?

Gdy termin zdobycia prawa jazdy kat. C lub D wypada po tych datach, trzeba ukończyć kwalifikację wstępną. Jeśli skończyliśmy 21 lat (kat. C/C+E) lub 23 lata (kat. D/D+E), wystarczy przejść szkolenie z zakresu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, natomiast jeśli nie ukończyliśmy tych lat, konieczne będzie przystąpienie do kursu tzw. pełnej kwalifikacji wstępnej, trwającej 280 godzin (przyspieszona: 140 godzin).

Z kolei kwalifikacja wstępna uzupełniająca i kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona skierowana jest do kierowców posiadających już kwalifikację wstępną/wstępną przyspieszoną, ale chcących rozszerzyć ją o uprawnienia na pozostałe grupy kategorii prawa jazdy – czyli np. posiadają kwalifikację wstępną w zakresie kategorii C i chcą uzyskać uprawnienia z zakresu kategorii D (lub na odwrót). W tym przypadku szkolenie trwa 70 godzin (kwalifikacja wstępna uzupełniająca) lub 35 godzin w przypadku kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej.

Czym jest Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej i jak je uzyskać?

Ukończenie każdego z tych szkoleń skutkuje zdobyciem Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej – dokumentu dzisiaj niezbędnego do legalnego podjęcia pracy w zakresie przewozu towarów lub osób. Obecnie nie jest wydawany w formie papierowej, a drogą aktualizacji danych w elektronicznym Profilu Kierowcy Zawodowego. By otrzymać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, trzeba wobec tego wcześniej założyć PKZ i dostarczyć orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Wydawaniem Świadectw Kwalifikacji Zawodowej zajmuje się ośrodek szkoleniowy (dla kierowców po szkoleniu okresowym) lub wojewoda właściwy dla miejsca prowadzenia kursu kwalifikacji wstępnej.

By w pełni zalegalizować własne uprawnienia, należy z tymi orzeczeniami i Świadectwem Kwalifikacji Zawodowej udać się do przypisanego sobie Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego celem wymiany prawa jazdy na dokument z kodem 95. Ten wyjściowo pozostaje ważny przez 5 lat (z różnych powodów ten termin może zostać skrócony), po czym uprawnienia należy „zaktualizować”, odbywając szkolenie okresowe.

Polecamy również:

Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Co to jest i jak go założyć?

Karta Kwalifikacji Kierowcy. Co to jest i komu przysługuje?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji