PoradyPoradyKwalifikacja wstępna przyspieszona (kat. C i D): wiek, cena, egzamin, wymagania

Kwalifikacja wstępna przyspieszona (kat. C i D): wiek, cena, egzamin, wymagania

Zamiast pełnej kwalifikacji wstępnej, niektóre osoby chcące pracować jako kierowcy ciężarówek/autobusów mogą zrobić kwalifikację wstępną przyspieszoną. Oto najważniejsze informacje o kwalifikacji wstępnej przyspieszonej kat. C i D (wiek, cena, egzamin i inne wymagania).

Przejście kursu i zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii C lub D finalnie nie daje możliwości podjęcia pracy jako zawodowy kierowca ciężarówki czy autobusu. Do tego potrzebne jest wykonanie kwalifikacji wstępnej, nazywanej też kwalifikacją wstępną do przewozu osób lub rzeczy. Podobnie jak prawo jazdy, wiąże się to z odbyciem długiego kursu, koniecznością pozytywnego zaliczenia egzaminu i, niestety, poniesienia dodatkowych kosztów. Istnieje kilka rodzajów kwalifikacji wstępnej (pełna, przyspieszona, uzupełniająca). W tym materiale skupimy się na kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – nieco uproszczonej, skierowanej do osób, które przekroczyły wymagany wiek, a co za tym idzie, nie muszą przechodzić pełnego kursu kwalifikacji wstępnej.

Oto najważniejsze informacje na temat kwalifikacji wstępnej przyspieszonej: ile trzeba mieć lat, by się na nią zapisać, ile kosztuje kurs z egzaminem, a także jak wygląda to szkolenie.

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Kwalifikacja wstępna przyspieszona – wiek

Na kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej mogą się zapisać osoby w wieku:

  • 21 lat, o ile chcą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami z kategorii C/C+E (czyli ciężarówkami, także z przyczepami);
  • 23 lata, jeśli chcą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami z kategorii D/D+E (czyli autobusami, także z przyczepami).

Wykonanie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej jest możliwe również dla osób w wieku 18-21 lat (na kat. C) lub 21-23 lata (kat. D), z tym że będą wtedy obowiązywały limity odnośnie pojazdów, jakie będzie można prowadzić. I tak wyrobienie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na kategorię C/C+E przez osobę w wieku 18-21 lat upoważni do prowadzenia pojazdów zawartych w prawie jazdy kategorii C1/C1+E. W przypadku kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na kategorię D/D+E, osoby wyrabiające ją w wieku 21-23 lata otrzymają uprawnienia wyłącznie na autobusy z kategorii D1/D1+E, w dodatku w ograniczonym zakresie (jazda tylko na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km).

Zrobienie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej rekomendowane jest wobec tego dla osób, które ukończyły 21 lat (kat. C) lub 23 lata (kat. D), ponieważ nie dotkną ich wtedy te ograniczenia z uwagi na osiągnięty wymagany wiek. To zarazem ukłon w stronę zdobycia uprawnień do przewozu rzeczy/osób bez konieczności wyrabiania znacznie dłuższej pełnej kwalifikacji wstęnej.

Prawo jazdy kategorii D – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Warto jeszcze wspomnieć, że kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej muszą przejść osoby, które uzyskały prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku lub prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku. Jeśli ktoś zdobył uprawnienia wcześniej, wystarczy przejść szkolenie okresowe.

Kurs na przewóz rzeczy/osób (kwalifikacja wstępna przyspieszona) – jak wygląda kurs?

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej trwających łącznie 140 godzin. Teoretyczna zajmuje zdecydowanie więcej czasu, bo 130 godzin. W ramach 10 godzin zajęć praktycznych kursant 8 godzin jeździ w ruchu miejskim i 2 godziny w specjalnych warunkach, które można zastąpić godzinną jazdą na symulatorze. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne podzielone są z kolei na część podstawową oraz specjalistyczną. Przystąpienie do specjalistycznej możliwe jest dopiero po ukończeniu części podstawowej.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona – egzamin

Egzamin z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej odbywa się w ośrodku, w którym odbywał się kurs. Przeprowadzany jest w formie testu składającego się z 30 pytań: 20 z wiedzy podstawowej, 10 z wiedzy specjalistycznej. Aby zaliczyć egzamin, trzeba poprawnie odpowiedzieć na minimum 16 pytań z zakresu podstawowego i 5 pytań z części specjalistycznej. Całość trwa 45 minut.

Karta Kwalifikacji Kierowcy – co to jest i komu przysługuje

Zdanie egzaminu kończy się wystawieniem zaświadczenia o pozytywnym zaliczeniu kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – czyli Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Na jego podstawie wydawane jest nowe prawo jazdy z kodem 95, które jest ważne przez 5 lat (lub mniej, gdy zaistnieją ku temu powody). Po upływie tego czasu trzeba na nowo zrobić badania lekarskie i psychologiczne oraz przejść szkolenie okresowe.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona – wymagania

Kwalifikację wstępną może uzyskać obywatel RP, osoba przebywająca na terenie RP od minimum 185 dni w roku, osoba studiująca na terenie RP, a także będąca obywatelem innego kraju, ale chcąca pracować na rzecz podmiotu mającego siedzibę w Polsce.

By zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej, należy wykonać badania lekarskie oraz psychologiczne potwierdzające zdolność do pracy na stanowisku kierowcy. Badania trzeba potem powtarzać co 5 lat (osoby poniżej 60 roku życia) lub 30 miesięcy (osoby powyżej 60 roku życia). Po ich przeprowadzeniu należy udać się do Wydziału Komunikacji celem wyrobienia Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ): nie można zapomnieć o kolorowym zdjęciu (takim samym jak do prawa jazdy) i dokumencie tożsamości.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona – cena

Cenę kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej ośrodki ustalają indywidualnie – z reguły jest to 2500-4000 zł, przy czym trzeba jeszcze doliczyć koszty egzaminów i badań.

Redakcja poleca:

Kwalifikacja wstępna – wiek, cena, egzamin, wymagania

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – co to jest i jak je zdobyć?

Profil Kierowcy Zawodowego – co to jest i jak go założyć?

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji