PoradyPoradyKwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona: cena, egzamin, wymagania

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona: cena, egzamin, wymagania

Zamiast kwalifikacji wstępnej pełnej, przyspieszonej lub uzupełniającej, niektóre osoby chcące pracować jako kierowcy ciężarówek/autobusów mogą zrobić kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną. Oto najważniejsze informacje o kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej (cena, egzamin i wymagania).

Przejście kursu i zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii C lub D finalnie nie daje możliwości podjęcia pracy jako zawodowy kierowca ciężarówki czy autobusu. Do tego potrzebne jest wykonanie kwalifikacji wstępnej, nazywanej też kwalifikacją wstępną do przewozu osób lub rzeczy lub kursem na przewóz osób lub rzeczy. Podobnie jak prawo jazdy, wiąże się to z odbyciem długiego szkolenia, koniecznością pozytywnego zaliczenia egzaminu i, niestety, poniesienia dodatkowych kosztów.

Istnieje kilka rodzajów kwalifikacji wstępnej (pełna, przyspieszona, uzupełniająca, uzupełniająca przyspieszona). W tym materiale skupimy się na kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej – nieco uproszczonej, skierowanej do osób, które mają już uprawnienia w ramach kwalifikacji wstępnej dla jednej kategorii (np. na autobusy) i chcą je rozszerzyć o kolejną (np. na ciężarówki).

Oto najważniejsze informacje na temat kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej: jakie trzeba spełnić wymagania, by się na nią zapisać, ile kosztuje kurs z egzaminem, a także jak wygląda to szkolenie.

Prawo jazdy kategorii C – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona – wymagania

Aby zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej, należy:

  • dla kategorii C/C+E/C1/C1+E: posiadać uprawnienia z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii D/D+E/D1/D1+E i ukończyć wymagany wiek (21 lat);
  • dla kategorii D/D+E/D1/D1+E: posiadać uprawnienia z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla kategorii C/C+E/C1/C1+E i ukończyć wymagany wiek (23 lata).

Zrobienie kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej dla kategorii C1/C+E lub D/D+E jest możliwe również przed ukończeniem wymaganych lat, z tym że wiąże się to z uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami z kategorii C1/C1+E lub D1/D1+E wyłącznie na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km.

Wobec tego trzeba już wcześniej przejść wszelkie procedury warunkujące uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Należy mieć zatem ważne badania lekarskie oraz psychologiczne potwierdzające zdolność do pracy na stanowisku kierowcy. Badania trzeba potem powtarzać co 5 lat (osoby poniżej 60 roku życia) lub 30 miesięcy (osoby powyżej 60 roku życia). Konieczne jest posiadanie wyrabianego przy tej okazji Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ), w którym zawarte są Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej danego kierowcy: w tym przypadku odnośnie uprawnień z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną może uzyskać obywatel RP, osoba przebywająca na terenie RP od minimum 185 dni w roku, osoba studiująca na terenie RP, a także będąca obywatelem innego kraju, ale chcąca pracować na rzecz podmiotu mającego siedzibę w Polsce.

Prawo jazdy kategorii D – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Warto jeszcze wspomnieć, że kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej muszą przejść osoby, które uzyskały prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 roku lub prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku.

Kurs na przewóz rzeczy/osób (kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona) – jak wygląda kurs?

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej trwających łącznie 35 godzin. Teoretyczna zajmuje zdecydowanie więcej czasu, bo 32,5 godziny. W ramach 2,5 godziny zajęć praktycznych kursant szkoli się głównie uczestnicząc w ruchu miejskim i na placu manewrowym. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne odbywają się tylko w zakresie części specjalistycznej.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona – egzamin

Egzamin z kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej odbywa się w ośrodku, w którym odbywał się kurs. Przeprowadzany jest w formie testu składającego się z 10 pytań z wiedzy specjalistycznej. Aby zaliczyć egzamin, trzeba poprawnie odpowiedzieć na minimum 5 pytań. Całość trwa 15 minut.

Karta Kwalifikacji Kierowcy – co to jest i komu przysługuje

Zdanie egzaminu kończy się wystawieniem zaświadczenia o pozytywnym zaliczeniu kursu kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej – czyli Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Na jego podstawie wydawane jest nowe prawo jazdy z kodem 95, które jest ważne przez 5 lat (lub mniej, gdy zaistnieją ku temu powody). Po upływie tego czasu trzeba na nowo zrobić badania lekarskie i psychologiczne oraz przejść szkolenie okresowe.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona – cena

Cenę kursu kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej ośrodki ustalają indywidualnie – z reguły jest to 900-1500 zł, przy czym trzeba jeszcze doliczyć koszty egzaminów i ewentualnych badań.

Redakcja poleca:

Kwalifikacja wstępna – wiek, cena, egzamin, wymagania

Kwalifikacja wstępna przyspieszona – wiek, cena, egzamin, wymagania

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca – wiek, cena, egzamin, wymagania

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – co to jest i jak je zdobyć?

Profil Kierowcy Zawodowego – co to jest i jak go założyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji