NowościAktualnościZmiany w egzaminach na prawo jazdy. Dotyczą tych osób

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Dotyczą tych osób

10 listopada weszły w życie modyfikacje prawa z zakresu egzaminów na prawo jazdy. Zmiany dotknęły konkretne grupy osób. Sprawdź, kogo dotyczą.

Zawód kierowcy cieszy się uznaniem w wielu środowiskach – m.in. w wojsku, gdzie część żołnierzy chce pełnić służbę właśnie za kierownicą pojazdu wojskowego. Zapotrzebowanie na kierowców wzrosło po zmianie ustawy o obronie Ojczyzny, która stworzyła definicję żołnierza dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Niestety, wskutek niedopracowania przepisów nowi żołnierze nie mogli zdobyć uprawnień do kierowania pojazdami po przejściu kursu organizowanego przez jednostki wojskowe. Napotykali bowiem barierę prawną uniemożliwiającą im przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

Egzamin na prawo jazdy. Dlaczego nie mogli do niego przystąpić żołnierze?

Obecnie każdy kandydat na kierowcę musi mieć założony własny profil kandydata na kierowcę (PKK). Główny problem polegał na tym, że ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami do tej pory nie pozwalała na utworzenie go dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Tworzyło to kuriozalne sytuacje, ponieważ żołnierz po przejściu kursu nie mógł zapisać się na egzamin na prawo jazdy. Jak wiadomo, w takiej sytuacji nie był w stanie rozszerzyć swoich uprawnień o kolejną kategorię dokumentu do kierowania pojazdami.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy dla żołnierzy. Co się zmieni?

Sytuacja zmieniła się 10 listopada 2023 roku, gdyż wtedy weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców. Odtąd żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będą mogli przystępować do egzaminów na prawo jazdy bez zakładania profilu kandydata na kierowcę. W drodze wyjątku umożliwi im to wystawione zaświadczenie o ukończonym szkoleniu przez żołnierza dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Aby było ważne, jednostka wojskowa musi prowadzić kurs wraz z ewidencją osób szkolonych oraz kartą z zajęciami.

Powyższe rozwiązanie będzie jednak tylko tymczasowe, tj. będzie obowiązywać do momentu, gdy wojsko otrzyma dostęp do baz PKK. Nastąpi to po gruntownej modernizacji centralnej ewidencji kierowców (CEP).

Polecamy również:

Czy na SUV-a trzeba będzie zdawać od nowa egzamin na prawo jazdy?

Czy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można jeździć samochodem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji