NowościAktualnościKoniec z czekaniem na odbiór prawa jazdy. Nastąpi przełom!

Koniec z czekaniem na odbiór prawa jazdy. Nastąpi przełom!

Niebawem aplikacja mObywatel otrzyma nową funkcję, na której zyskają świeżo upieczeni kierowcy. Wiąże się z odbiorem prawa jazdy jazdy. Co się zmieni?

Obecnie zdanie egzaminu na prawo jazdy wcale nie zezwala na legalne poruszanie się pojazdem po drogach publicznych. „Za kółko” można siąść dopiero po odebraniu fizycznego dokumentu z wydziału komunikacji. Na proces wyrabiania prawa jazdy prawo przewiduje 30 dni, stąd przyszłego kierowcę dotychczas czekał nawet miesięczny okres przejściowy między zdaniem egzaminu a odbiorem dokumentu.

Odbiór prawa jazdy. Co się zmieni?

Wiele jednak wskazuje na to, że to oczekiwanie niedługo bezpowrotnie odejdzie w niepamięć, a świeżo upieczeni kierowcy będą mogli usiąść za kierownicą bezpośrednio po zaliczeniu kursu na prawo jazdy. Pozytywna zmiana prawdopodobnie stanie się efektem aktualizacji rządowej aplikacji mObywatel, która zyska nową funkcję – Tymczasowe mPrawo Jazdy. Wynika ona m.in. z planów zrównania uprawnień elektronicznego dowodu tożsamości z fizycznym dowodem osobistym, co oznacza, że wirtualny dowód będzie uznawany np. podczas załatwiania formalności w urzędach czy bankach.

Zdasz prawo jazdy? Będziesz mógł od razu kierować autem

Dzięki nowej funkcjonalności informacja o zdanym egzaminie automatycznie trafi do Centralnej Ewidencji Kierowców oraz pojawi się w koncie użytkownika w aplikacji mObywatel. Otrzyma on dostęp do pobrania tymczasowego elektronicznego Prawa Jazdy, które upoważni do kierowania pojazdami jeszcze przed odebraniem tradycyjnego dokumentu. Okres ważności Tymczasowego mPrawa Jazdy ustalono na taki sam, jaki ma miejsce w przypadku oczekiwania na odbiór prawa jazdy, czyli 30 dni.

Wprowadzenie aktualizacji aplikacji mObywatel planowane jest na połowę 2023 roku. Z nowej funkcji będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły kurs prawa jazdy na kategorie A, B, A1, A2, AM, B1, B+E i T.

Redakcja poleca:

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru?

Wniosek o wydanie prawa jazdy – wzór dokumentu

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji