PoradyPoradyCEPiK - sprawdzanie auta. Jak to zrobić? Co zawiera CEPiK?

CEPiK – sprawdzanie auta. Jak to zrobić? Co zawiera CEPiK?

CEPiK jest bardzo przydatnym systemem dla kierowców, zwłaszcza tych, którzy zamierzają sprawdzić samochód przed zakupem. Jak sprawdzić samochód w CEPiK?

Czym tak właściwie jest CEPiK? Sprawdzanie danych o konkretnym pojeździe było kiedyś mocno ograniczone, ale dzięki temu rozwiązaniu, informacje o aucie zarejestrowanym w Polsce stały się łatwo dostępne dla każdego zainteresowanego. Pełna nazwa systemu to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. To oznacza, że poza samymi pojazdami można również znaleźć tam wybrane dane o kierowcach.

CEPiK: sprawdzenie auta, autobusu, punktów karnych

Żeby sprawdzić wiadomości o pojeździe online, należy wejść na rządową stronę cepik.gov.pl. W systemie można zweryfikować przede wszystkim cztery rzeczy. Jest to:

  • Historia Pojazdu,
  • Bezpieczny autobus,
  • Punkty karne,
  • Mój Pojazd.

W Historii Pojazdu sprawdzi się przeszłość konkretnego auta i porówna zawarte tam dane z informacjami sprzedawcy. Dzięki temu zweryfikuje się jego słowa i świadomie podejmie decyzję o zakupie. Co dokładnie znajduje się w Historii Pojazdu? W utworzonym raporcie będzie dostępna informacja o:

  • marce i modelu pojazdu,
  • danych technicznych,
  • roku produkcji,
  • dokumentach,
  • kradzieży,
  • aktualnym OC,
  • badaniu technicznym.

Przed wejściem na stronę trzeba przygotować numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji (wszystkie dane są w dowodzie rejestracyjnym) sprawdzanego pojazdu.

Podobne informacje można uzyskać z opcji Mój Pojazd. Właściciel samochodu czy motocykla znajdzie tu m. in. ważność ubezpieczenia OC, datę kolejnego badania technicznego czy poprzedni stan licznika. Bardzo przydatna jest również usługa Punkty karne, dzięki niej sprawdzi się aktualny ich stan i przyczynę, z której został wystawiony mandat. Warto zaznaczyć, że zarówno logowanie do usługi Mój Pojazd, jak i Punkty karne, wymagają posiadania profilu zaufanego.

Profil zaufany – jak co założyć i co czego może się przydać kierowcom?

Z kolei usługa Bezpieczny autobus jest przeznaczona dla wszystkich rodziców, których dzieci wybierają się na wycieczkę, albo osób zainteresowanych stanem pojazdu, jakim systematycznie dojeżdżają do pracy. Wystarczy podać tylko numer rejestracyjny konkretnego autobusu i wyświetli się raport zawierający nazwę modelu, informację o badaniu technicznym, rejestracji, aktualnej polisie OC czy danych technicznych.

CEPiK: czego można dowiedzieć się o kierowcach?

Poza pojazdami, CEPiK składa się też z ewidencji kierowców. Zawarto w niej aktualne informacje o uprawnieniach danego kierowcy. Dotyczy to kierowania różnymi pojazdami, w tym także tramwajów. Usługę można znaleźć bezpośrednio na stronie rządowej w zakładce „Kierowcy i Pojazdy”, a dokładniej to w „Sprawdź uprawnienia kierowcy”.

Żeby otrzymać dostęp do danych należy podać imię, nazwisko, a także serię oraz numer dokumentu. Wśród udostępnionych informacji znajdzie się wiadomość o typie uprawnienia, dacie jego ważności czy jego statusie (np. zatrzymany czy nieważny).

Czy warto korzystać z CEPiK?

Jak najbardziej. System dostarcza cennych informacji i pomaga zweryfikować słowa sprzedawcy o konkretnym samochodzie. Przydatne są również opcje sprawdzenia aktualnego stanu autobusu, którym planuje się podróż, czy własnych punktów karnych z uzasadnieniem wystawienia mandatu. Należy wspomnieć, że korzystanie z CEPiK jest darmowe, co jeszcze bardziej zachęca do korzystania z udostępnionych tam usług.

Redakcja poleca:

Gdzie sprawdzić używany samochód? Czy trzeba w ASO?

Jak sprawdzić samochód po VIN?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji