PoradyPoradyProfil zaufany – jak go założyć i do czego może się przydać...

Profil zaufany – jak go założyć i do czego może się przydać kierowcom?

Coraz więcej spraw urzędowych załatwiamy przez internet. Jednym z narzędzi, które to umożliwia, jest profil zaufany. Jak go założyć i do czego może się przydać kierowcom?

Profil zaufany – co to jest?

Warto najpierw wyjaśnić, czym jest profil zaufany. Jest to narzędzie służące do elektronicznego podpisywania dokumentów (taki podpis jest tak samo ważny, jak własnoręczny) i załatwiania spraw z odpowiednim urzędem na ich platformie w sieci (np. ePUAP czy ZUS).

Jak założyć profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne. Cała procedura nie jest za bardzo skomplikowana – wystarczy wejść na rządową stronę profilu zaufanego i się zarejestrować podając swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, itp.) i je zatwierdzić przy pomocy bankowości elektronicznej. Okres ważności takiego profilu wynosi 3 lata, jednak można go samemu przedłużyć.

Jeśli chcesz podpisać dokument profilem zaufanym, to znajdź taką opcję na odpowiedniej stronie i ją kliknij. Zostaniesz przeniesiony na stronę logowania do tego profilu, po tej czynności będzie można wykonać podpis. Ostatnim etapem będzie jego autoryzacja przez SMS lub e-mail.

Jakie sprawy można załatwić przy pomocy profilu zaufanego?

Tak jak wspomniano wyżej, dzięki profilowi zaufanemu można podpisywać dokumenty elektronicznie. Taki podpis przyda się, jeśli przez internet chcesz załatwić formalności związane z rejestracją firmy albo sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędzie Skarbowym.

Profil zaufany

Jakie sprawy mogą załatwić kierowcy albo przyszli kierowcy? Przy pomocy profilu zaufanego można m.in. podpisać wniosek o wydanie prawa jazdy, o wydanie wtórnika tego dokumentu, tablic rejestracyjnych lub dowodu rejestracyjnego. Można sprawdzić też swoje punkty karne, zgłosić sprzedaż lub zakup samochodu oraz załatwić kilka innych spraw. Wszystkie są widoczne po zalogowaniu się na platformie ePUAP.

Profil zaufany – o czym trzeba pamiętać?

Zanim założysz profil zaufany, sprawdź czy można go potwierdzić za pomocą bankowości elektronicznej. W Polsce tę możliwość oferuje kilka placówek – Millennium Bank, PKO BP, ING, Santander, mBank, Alior Bank, Inteligo czy Bank Pekao. Pamiętaj również, że profil zaufany jest bezpłatny, a okres ważności wynosi 3 lata. Przed upływem tego terminu można go samemu przedłużyć.

Profil zaufany jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu można zaoszczędzić czas oraz uniknąć osobistej wizyty w urzędzie, za jego pomocą podpiszesz praktycznie wszystkie wnioski, które można złożyć przez internet.

Redakcja poleca:

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji