PoradyPoradyBadania lekarskie na prawo jazdy. Ile kosztują? Jak długo są ważne?

Badania lekarskie na prawo jazdy. Ile kosztują? Jak długo są ważne?

Aby ubiegać się o prawo jazdy należy spełnić wiele warunków, m.in. przejść odpowiednie badania lekarskie. Ile kosztują i jak długo są ważne? Gdzie je wykonać i na czym polegają?

Dla kogo badania lekarskie?

Aby ubiegać się o prawo jazdy, należy założyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Żeby otrzymać taki profil, należy wykonać odpowiednie badania lekarskie. Bez tego kandydat na kierowcę nie będzie mógł rozpocząć kursu, więc jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia, warto wykonać odpowiednie badania. Badania lekarskie muszą również wykonać kierowcy mający już uprawnienia, gdy kończy się termin okresowego prawa jazdy.

Gdzie wykonać badanie lekarskie?

Niestety nie ma możliwość wyboru dowolnego lekarza np. tego, do którego udajemy się na kontrolne wizyty, lub znajomego lekarza np. neurologa. Odpowiedni dokument potwierdzający zdolność kandydata do rozpoczęcia kursu lub stan zdrowia kierowcy do przedłużenia ważności prawa jazdy może wydać tylko wykwalifikowany lekarz orzecznik. Tylko wydane przez uprawnioną osobę zaświadczenie lekarskie ma moc prawną i może zostać przyjęte przez wydział komunikacji. Na szczęście lekarza z odpowiednimi uprawnieniami można znaleźć bez większych trudności w ośrodkach medycyny pracy. Niektóre szkoły jazdy umożliwiają także odbycie badania lekarskiego przed rozpoczęciem kursu w ośrodku szkolenia jazdy, gdzie w ustalonym terminie będzie przyjmował lekarz orzecznik.

Ile kosztuje badanie lekarskie i jak długo jest ważne?

Koszt wykonania badania lekarskiego niezbędnego do założenia PKK lub przedłużenia ważności prawa jazdy to maksymalnie 200 złotych. Ta kwota to górna granica ustalona przez Ustawodawcę, której nie można przekroczyć, dlatego też warto egzekwować to prawo, jeśli lekarz zażąda wyższej kwoty. Z drugiej strony nieczęsto zdarza się, aby lekarz orzecznik zażądał niższej zapłaty. Na szczęście ważność badania jest dość długa. Jeszcze do 2013 roku badanie było bezterminowe, ale obecnie badanie lekarskie na prawo jazdy wydawane jest maksymalnie raz na 15 lat.

Badanie wzroku

Należy również mieć na uwadze fakt, że w niektórych przypadkach np. podeszły wiek kandydata lub kierowcy, wada wzroku lub inne schorzenia, ważność badania może być krótsza. W skrajnych przypadkach badanie lekarskie może być wydane nawet na rok. Oczywiście, jeśli lekarz orzecznik stwierdzi, że stan zdrowia (psychiczny lub fizyczny) kandydata lub kierowcy jest nieodpowiedni, może on odmówić wydania pozytywnego orzeczenia.

Czego dotyczy badanie i co należy ze sobą zabrać?

W przypadku badań kandydatów na kierowcę autobusu, tramwaju lub auta ciężarowego, samo badanie może trwać dłużej, ale w przypadku najpopularniejszych kategorii A i B, zazwyczaj trwa ono od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu minut. Podczas wizyty uprawniony lekarz skontroluje:

  • Koordynowanie ruchów i zdolność zachowania równowagi;
  • Wzrok oraz słuch kandydata;
  • Przeprowadzi również szczegółowy wywiad.

Podczas badania lekarz zada kandydatowi lub kierowcy serię pytań i podczas wywiadu przeprowadzi również analizę stanu psychicznego. Niekiedy zdarza się, że lekarz orzecznik podczas badania zauważa cechy świadczące o uzależnieniach od substancji psychoaktywnych, alkoholu itp. Częścią wizyty jest również szeroki wywiad na temat chorób i przyjmowanych leków, dlatego też kandydat lub kierowca powinien wspomnieć o wszystkich nietypowych aspektach.

Po badaniu lekarz orzecznik może stwierdzić pełną zdolność do prowadzenia pojazdów, jak również ograniczoną zdolność lub całkowitą niezdolność do prowadzenia pojazdów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, mogą zostać zlecone dodatkowe badania uzupełniające, które rozwieją ewentualne niepewności. Może to być dodatkowe badanie wzroku, badanie EEG, kardiologiczne itp. Niekiedy od wyników dodatkowych badań może zależeć, czy kandydat lub kierowca dostanie pozytywne zaświadczenie oraz na jak długo będzie mogło być wydane prawo jazdy.

Na badanie należy ze sobą zabrać przede wszystkim:

  • Dokument tożsamości;
  • W przypadku wady wzroku – okulary lub szkła kontaktowe;
  • W przypadku wady słuchu – aparat słuchowy;
  • Aktualną dokumentacje medyczną – w przypadku chorób przewlekłych;
  • Pieniądze na opłacenie kosztów badania.

W większości przypadków badanie ma wynik pozytywny, a kandydat na kierowcę lub obecny kierowca dostaje zaświadczenie lekarskie ważne nawet 15 lat. Od momentu wydania orzeczenia, kandydat na kierowcę może założyć PKK (Profil Kandydata na Kierowcę).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji