PoradyPoradyZa co można stracić prawo jazdy? Wystarczy kilka wykroczeń!

Za co można stracić prawo jazdy? Wystarczy kilka wykroczeń!

Nie brakuje kierowców, którzy uważają, że prawo jazdy można stracić wyłącznie za kumulację punktów karnych lub jazdę o 50 km/h szybciej niż dozwolono. „Prawko” można stracić także za inne przewinienia.

Prawo jazdy jest zatrzymywane przez policjantów, gdy stwierdzą oni, że kierowca popełnił najpoważniejsze wykroczenia drogowe – prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środka o podobnym działaniu, przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym czy zebrał więcej niż 24 punkty karne.

Na tym nie kończą się jednak przypadki mogące zakończyć się utratą „prawka”. W myśl kodeksu drogowego policjant jest uprawniony do zatrzymania prawa jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że ustawodawca dał funkcjonariuszowi prawo do oceny podstawy zatrzymania prawa jazdy za określone czyny – w tym spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, doprowadzenie do wypadku czy jednoczesne popełnienie kilku poważnych wykroczeń, zwłaszcza mających związek z agresją, jazdą z rażąco nadmierną prędkością, niestosowaniem się do sygnałów świetlnych, omijaniem pojazdów ustępujących pieszym pierwszeństwa na przejściu, nieustępowaniem pierwszeństwa przejazdu, niezachowaniem bezpiecznego odstępu za poprzedzającym pojazdem czy zajeżdżaniem drogi podczas dynamicznych zmian pasów ruchu.

Niemcy - nowy taryfikator mandatów
Mandat jest sankcją przewidzianą raczej za wykroczenia, które mają tzw. niską szkodliwość i nie mają bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo. Jeżeli naruszenie jest poważne (np. dozwolona prędkość została rażąco przekroczona), funkcjonariusz może złożyć wniosek o ukaranie kierowcy przez sąd.

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka sąd. Zatrzymanie prawa jazdy przez policjanta jest uprawnioną czynnością wstępną, poprzedzającą wypowiedzenie się w danej sprawie przez sąd, który może odnieść się do zatrzymania prawa jazdy przez policjanta, wydając postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, bądź zwracając kierowcy ów dokument.

Redakcja poleca: Jak negocjować z policjantem przy popełnieniu wykroczenia?

Jeżeli policjant – na podstawie całokształtu danego zdarzenia, jego skutków np. kolizji, oraz sposobu zachowania sprawcy – uzna, że grzywna jest zbyt niska wobec stworzonego zagrożenia, jest uprawniony do skierowania sprawy do sądu. Gdy w ocenie policjanta za dany czyn należy orzec zakaz prowadzenia pojazdów – funkcjonariusz jest wręcz zobligowany do odstąpienia od nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego.

Pula spraw kończących się orzeczeniem przez sąd postulowanego przez policjanta zatrzymania prawa jazdy jest szeroka. Funkcjonariusze przytaczają tu m.in. sytuacje, w których zatrzymano prawo jazdy za niezastosowanie się do znaku linia podwójna ciągła, wyprzedzanie przed oznakowanym przejściem dla pieszych i przekroczenie prędkości o 25 km/h czy jednoczesne wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym i przekroczenie prędkości o 50 km/h. Z drugiej strony mężczyzna, który niedawno pędził autostradą A4 z prędkością ponad 230 km/h otrzymał „tylko” mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji