NowościAktualnościJuż nie kupisz nowych aut tej legendarnej marki. Czeka na dostawę z...

Już nie kupisz nowych aut tej legendarnej marki. Czeka na dostawę z Chin

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym jest dynamiczna. Palety modelowe ewoluują, marki zmieniają właścicieli, relokowane są miejsca produkcji. Trend dotknął także smarta.

Mercedes zmienił sposób myślenia o miniaturowym aucie. To zasługa marki smart, która udowodniła, że dwuosobowe auto może dobrze się prowadzić, zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i nie rozczarowywać wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa czy komfortu. Nabywca mógł też na wiele sposobów spersonalizować smarta.

Oczywiście wszystko miało swoją cenę. Na tle innych małych albo miejskich aut smarty okazywały się drogie lub… bardzo drogie. Na wybranych rynkach nieźle przyjęła się wersja elektryczna – była jednym z tańszych aut napędzanych prądem. Potencjalny nabywca musiał pogodzić się jednak z ograniczeniami zasięgu. Nic dziwnego. W małym aucie trudno upakować duży akumulator.

smart fortwo elektrycznyKombinacja różnych czynników sprawiła, że z punktu widzenia Mercedesa dalsze rozwijanie marki smart miało ograniczony sens. Niektórzy zastanawiali się wręcz czy smart nie zostanie wygaszony. Problem rozwiązał się jednak sam. Potencjał w smarcie zauważył chiński koncern Geely, który wykupił od Mercedesa połowę udziałów w smarcie.

Owocem kooperacji jest produkowany w chińskim Xi’an Smart #1, który jest technicznie spokrewniony z Zeekr X oraz Volvo EX30. Na wybranych rynkach Europy model oznaczony jako #1 juz się pojawił.

smart 1Do Polski jeszcze nie dotarł. Nie można zamówić czy kupić „z placu” elektrycznych smartów fortwo. Jak podał niemiecki serwis smart-emotion.de – smart przyjmował zamówienia na fortwo do końca kwietnia 2023 r. Było ich na tyle dużo, a cykl produkcyjny jest na tyle długi, że ostatni klienci odbiorą samochody w połowie 2024 r. Zakończenie produkcji smarta EQ fortwo uczczono specjalną wersją – final EDITION.

Redakcja poleca: Auto z Polski w nowej wersji. Zapowiada się materiał na przebój

Doniesienia niemieckiej strony potwierdza polska – otoev.pl. Jej redakcja sprawdziła stronę Mercedesa w poszukiwaniu samochodów gotowych do odbioru (znalazła ostatnie sztuki za granicą), a także skontaktowała się z krajowymi dealerami smarta. Otrzymała odpowiedź, że obecnie w Polsce nowego smarta już nie można kupić, a ostatnie zamówienia były realizowane w maju. Sprawcą zamieszania jest oczywiście wspomniany smart #1. Jego produkcja rozpoczyna się, ale nad Wisłą będzie dostępny w 2024 lub 2025 roku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji