NowościAktualnościPijani kierowcy. Czy to najmłodsi najczęściej powodują wypadki po alkoholu?

Pijani kierowcy. Czy to najmłodsi najczęściej powodują wypadki po alkoholu?

Bardzo wiele tragicznych drogowych zdarzeń powstaje wskutek spożycia alkoholu. Czy „po pijaku” jeżdżą przeważnie młodzi, niedoświadczeni kierowcy? Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?

Na polskich drogach każdego roku dochodzi do tysięcy wypadków bezpośrednio spowodowanych obecnością alkoholu w organizmie kierowcy. Chociaż od kilku lat da się zaobserwować tendencję spadkową (czyli obniżenie liczby wypadków i ich ofiar), statystyki wciąż nie napawają optymizmem. Według oficjalnych policyjnych statystyk tylko w 2019 roku na terenie całej Polski odnotowano 2717 drogowych zdarzeń. W ich wyniku śmierć poniosło 326 osób, a 3081 zostało rannych.

Ile można mieć promili w Polsce? Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Przyglądając się tendencjom w poszczególnych województwach, najwięcej osób straciło na drogach życie w województwie łódzkim (12,7% z całego udziału). Jednocześnie ten region „króluje” pod względem częstotliwości wypadków (11,4% spośród wszystkich). Nieciekawymi statystykami mogą się „pochwalić” również województwa małopolskie, śląskie i mazowieckie. To ostatnie szczególnie wyróżnia się pod kątem liczby zabitych: na terenie Mazowsza życie straciło ponad 15% ofiar wszystkich wypadków w Polsce.

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków z pijanymi kierowcami (2)

Przypominamy, że przytoczone wyżej statystyki tyczą się wyłącznie zdarzeń drogowych z udziałem pijanych osób. Chociaż w całkowitym rozrachunku alkohol nie stanowi najczęstszej przyczyny wypadków (9% ogółu zdarzeń w 2019 r.), to już ma większy udział w śmiertelności zmotoryzowanych – pod wpływem alkoholu było 11,2% ofiar wypadków. Oznacza to, że „zdarzenia, w których uczestniczą osoby w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu, cechują się większą śmiertelnością od przeciętnej.” – tak twierdzi Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Ubea.pl jest jedną z porównywarek ubezpieczeń, w której można m.in. sprawdzić polisy popularnych ubezpieczycieli i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie. Nie bez powodu przytoczyliśmy cytat eksperta z tego serwisu, ponieważ Ubea.pl wzięła na warsztat problem pijaństwa wśród kierowców. Porównywarka postanowiła bliżej przyjrzeć się uczestnikom wypadków znajdujących się pod wpływem alkoholu. Z analizy dowiemy się m.in., jak prezentuje się kwestia częstotliwości wypadków drogowych z udziałem pijanych kierowców w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Wytypowano również grupę wiekową użytkowników aut najczęściej siadających za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić samochód?

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych alkoholem?

Jak wcześniej dowiedzieliśmy się z danych Policji, najwięcej wypadków z udziałem nietrzeźwych osób ma miejsce w województwach łódzkim, mazowieckim, małopolskim i śląskim. Przeliczając te zdarzenia na 100 tysięcy mieszkańców w wieku powyżej 20 lat, otrzymujemy inny obraz sytuacji. Wciąż na czele widnieje region ze stolicą w Łodzi (15,56 wypadku na 100 tys. osób powyżej 20 lat), ale dalej mamy województwo świętokrzyskie (13,02) i warmińsko-mazurskie (11,82). Na Mazowszu i na Śląsku występuje zatem ok. dwa razy mniej zdarzeń drogowych na 100 tys. osób spowodowanych przez alkohol. Prezes Ubea.pl, Paweł Kuczyński, zauważa, że mało optymistyczne notowania łódzkiego i świętokrzyskiego mogą wynikać z tranzytowego charakteru tych województw.

Liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców w odniesieniu do 100 tys. mieszkańców
Województwo Liczba wypadków na 100 tys. mieszkańców
1 łódzkie 15,56
2 świętokrzyskie 13,02
3 warmińsko-mazurskie 11,82
4 małopolskie 10,07
5 zachodniopomorskie 9,77
6 lubelskie 9,15
7 pomorskie 9,05
8 lubuskie 9,02
9 wielkopolskie 7,96
10 mazowieckie 7,92
11 opolskie 7,92
12 śląskie 7,80
13 dolnośląskie 7,44
14 podlaskie 7,37
15 podkarpackie 6,31
16 kujawsko-pomorskie 5,01

Czy wiesz, jak zabezpieczyć miejsce wypadku drogowego?

Którzy kierowcy przeważnie siadają za kierownicę po pijaku?

Ciekawe wnioski płyną z innego zestawienia Ubea.pl, tyczącego się wieku sprawców kolizji drogowych znajdujących się pod wpływem alkoholu. Wydawać by się mogło, że najczęściej „wylewają za kołnierz” ludzie młodzi, tj. do 24 lat. Tymczasem znajdują się oni dopiero na trzecim miejscu, z udziałem 19,5% pośród nietrzeźwych kierowców. Częściej od nich siadają za kierownicę „po pijaku” użytkownicy aut w wieku 40-59 lat (26,5%), natomiast aż 42,8% kierowców powodujących kolizję w stanie po spożyciu alkoholu mieściła się w przedziale wiekowym 25-39 lat.

Kierowcy po spożyciu alkoholu – klasyfikacja wiekowa
Przedział wiekowy (lata) Udział pośród pijanych kierowców
1 25-39 42,8%
2 40-59 26,5%
3 18-24 19,5%
4 60 i więcej 9,5%
5 15-17 1,5%
6 7-14 0,1%
7 brak danych 0,1%

W dobie doskonałej dostępności urządzeń mierzących poziom alkoholu w organizmie coraz trudniej zrozumieć kierowców prowadzących „na podwójnym gazie”. W dzisiejszych czasach godne zaufania alkomaty kosztują ok. 300-500 złotych, a jeśli komuś szkoda pieniędzy, może się pokusić chociażby o jednorazowy alkotest za 5-10 zł. Ale uwaga: warto wybierać sprawdzone produkty, które zwyciężają w naszych testach. Przedstawiamy je w poniższych linkach.

Test alkomatów jednorazowych. Czy tanie alkotesty oszukują?

Jaki alkomat wybrać – droższy, czy tańszy? Które przekłamują?

W jakich samochodach najczęściej skraca się liczniki?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji