NowościAnalizaCoraz mniej wypadków w Europie. W Polsce nadal ginie sporo osób

Coraz mniej wypadków w Europie. W Polsce nadal ginie sporo osób

Ubiegły rok przyniósł niewielką, ale poprawę bezpieczeństwa na drogach Europy. Sytuacja w Polsce wciąż jest jednak daleka od pozytywnej – w 2018 r. życie straciły 2862 osoby.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu opublikowała raport obrazujący bezpieczeństwo na drogach Europy. Według najnowszych danych w 2018 r. w wypadkach drogowych w Europie zginęło 25 058 osób. To kolejny „rekord”, jeśli weźmiemy pod uwagę systematycznie malejącą liczbę zgonów w zdarzeniach z udziałem samochodów. Względem roku ubiegłego ciężko mówić o nadzwyczajnej poprawie, ponieważ ta wynosi zaledwie 1% (o 258 wypadków mniej). Jednak zestawiając obecne statystyki z tymi sprzed 17 lat, widać już niemały postęp – w 2001 roku życie straciło bowiem ponad 55 tysięcy osób, czyli o 54% więcej niż dzisiaj. Od tego roku postępuje systematyczna tendencja spadkowa, poza minimalnym wzrostem w 2015 r.

Jak na miejscu sprawdzić ubezpieczenie OC sprawcy wypadku?

Biorąc pod uwagę liczbę ofiar wypadków w konkretnych państwach, najwięcej osób zginęło we Włoszech, Niemczech i Francji (odpowiednio 3310, 3265 i 3259 osób). Niestety, niechlubne czwarte miejsce zajmuje… Polska – na naszych drogach zginęły bowiem 2682 osoby. Nie oznacza to jednak, że te cztery państwa należą do najniebezpieczniejszych w Europie. Poziom śmiertelności weryfikuje dopiero współczynnik liczby ofiar wypadków na 1 mln mieszkańców. Po jego wyliczeniu okazuje się, że statystycznie najwięcej osób ginie w Rumunii – 96 na milion. Dalej „od końca” widnieje Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Łotwa i, niestety, Polska z rezultatem 74 ofiar wypadków na milion mieszkańców.

Kiedy trzeba wezwać policję do wypadku?

Europejskim krajem z najbezpieczniejszymi drogami została Norwegia – tam na milion mieszkańców ginie zaledwie 20 osób, czyli pięciokrotnie mniej niż w Rumunii. Pozytywnymi statystykami (poniżej 30 ofiar) może się pochwalić też Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Irlandia. Ogółem wynik mniejszy niż średnia w Europie – 49 ofiar na milion mieszkańców – uzyskało 14 z przebadanych 31 państw Starego Kontynentu.

Przeczytaj również: jakich samochodów powypadkowych się wystrzegać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji