Jak sprawdzić OC przez UFG 03

Miałeś stłuczkę, a drugi kierowca nie ma przy sobie dowodu opłacenia polisy OC? Na stronie UFG można szybko sprawdzić, czy jego auta faktycznie ma wykupione ubezpieczenie.

1 października 2018 r. weszły w życie nowe przepisy znoszące obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i kartki informującej o opłaceniu polisy ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki owej zmianie kierowcy nie narażają się na ryzyko zgubienia tych dokumentów, a w razie kontroli drogowej nie dostaną mandatu za brak dokumentów: mundurowi wszystko sprawdzą na miejscu w danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Jednak szybko okazało się, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC może stać się źródłem wielu, można powiedzieć, błahych problemów. Zgrzyty pojawiają się, gdy dojdzie do stłuczki. Wielu kierowców zastanawia się wtedy, jak zweryfikować, czy sprawca kolizji wykupił ubezpieczenie swojego pojazdu. O ile z większością danych potrzebnych do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi nie powinno być problemów (np. marka i numer rejestracyjny auta), o tyle może się zdarzyć, że drugi kierowca zwyczajnie zapomni, z jaką firmą ubezpieczeniową zawarł umowę albo nie będzie pamiętał numeru polisy. Wtedy na miejsce zostaje wezwana policja, która „przy okazji” najprawdopodobniej wręczy winnemu mandat.

Zobacz także: Jakie czynniki wpływają na ceną OC – raport Rankomat.pl

Sprawdź OC samodzielnie na miejscu

Jak sprawdzić OC przez UFGDo takiej sytuacji nie doszłoby, gdyby na miejscy udało się zgromadzić wszelkie potrzebne dokumenty. Jeśli jednak jesteśmy „w kropce”, nie musimy od razu dzwonić po mundurowych. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie polisy OC każdego uczestnika ruchu drogowego. Umożliwia to witryna Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wejść w zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu” i podać numer rejestracyjny lub VIN. W odpowiedzi otrzymamy numer polisy ubezpieczenia pojazdu i nazwę firmy ubezpieczeniowej. Owa strona może się przydać w innych sytuacjach, np. podczas zakupu samochodu. Nawet jeśli sprzedający deklaruje wykupione ubezpieczenie, lepiej sprawdzić ten fakt na miejscu, by później nie mieć kłopotów. Jeśli OC jednak nie ma, trzeba je natychmiast wykupić.

Polecamy również: jak sprawdzić swoją historię szkód w UFG?

Inną opcją jest skorzystanie z aplikacji UFG „Na wypadek”. Działa na smartfonach z systemem iOS i Android. Dzięki niej nie tylko zweryfikujemy obecność lub brak OC, ale i będziemy wiedzieli, jak się zachować podczas dokumentowania zdarzenia drogowego.

Konieczny internet

Oczywiście, skorzystanie ze strony UFG i wspomnianej aplikacji wymaga podłączenia telefonu do internetu. Nie każde urządzenie daje takie możliwości, może się też pojawić wiele czynników ograniczających szybkie sprawdzenie polisy OC, np. brak zasięgu lub problemy techniczne na witrynie. Komplikacji nikt nie jest w stanie przewidzieć, dlatego dla pewności warto zawczasu zrobić smartfonem zdjęcia dowodu rejestracyjnego i kartki z OC. Pamiętajmy, aby było ono czytelne, byśmy umieli później odczytać z nich najważniejsze dane.

Jak sprawdzić OC przez UFG 04

3 KOMENTARZE

  1. Z bazą UFG jest jeszcze taki problem, że niestety nadal nie jest ona kompletna. Niekiedy pokazuje więc „brak informacji” mimo że auto ma OC. Lepiej więc wozić ze sobą dokumenty potwierdzające zawarcie OC lub przynajmniej ich zdjęcie.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj