PoradyPoradyCzy wiesz jak zabezpieczyć miejsce wypadku drogowego?

Czy wiesz jak zabezpieczyć miejsce wypadku drogowego?

Udzielenie pierwszej pomocy jest prawnym obowiązkiem każdego uczestnika, a nawet świadka wypadku. Działania trzeba jednak podjąć „z głową”, by tragedia nie stała się jeszcze większa.

W ubiegłym roku w Polsce doszło do 30 tysięcy wypadków drogowych. W świetle prawa są to zdarzenia, które zakończyły się śmiercią lub poważnymi obrażeniami przynajmniej jednej osoby. Ponieważ w wielu zderzeniach bierze udział więcej niż jeden pojazd, statystyki są jeszcze bardziej zatrważające – w 2019 r. na krajowych drogach śmierć poniosło 2909 osób, a 35 477 odniosło rany.

Wypadek drogowy to traumatyczne przeżycie dla uczestnika, jak również świadka zdarzenia. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować zimną krew. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy ofiarom, jak również prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie odpowiednich służb ratunkowych. Aby to ułatwić funkcjonariusze przygotowali krótki film instruktażowy na ten temat.

W miejscu zdarzenia drogowego trudno przypomnieć sobie o wszystkich wytycznych. Nawet jeżeli o czymś zapomnimy, powinniśmy kierować się z zasadami logiki i zdrowego rozsądku.

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku – najważniejsze aspekty:
– w pierwszej kolejności należy ocenić czy i w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc
– przed rozpoczęciem pierwszej pomocy trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo w myśl zasady, że „dobry ratownik – to żywy ratownik” (należy ustawić pojazd w pewnej odległości od miejsca zdarzenia, z kołami skierowanymi w stronę pobocza i z zaciągniętym hamulcem ręcznym, włączyć światła awaryjne)
– silnik rozbitego pojazdu należy zgasić, jak również wyłączyć zapłon, a także zwrócić uwagę, czy w miejscu wypadku nie ma potencjalnych źródeł ognia (np. niedopałków papierosów)
– przed otwarciem drzwi trzeba zwrócić uwagę, czy osoba wewnątrz pojazdu ma zapięte pasy i nie będzie narażona na wypadnięcie z auta oraz dodatkowe urazy
– należy ustalić liczbę poszkodowanych, którzy nie zawsze znajdują się w samochodzie, ale nierzadko w jego pobliżu
– sprawdzamy czy poszkodowani są przytomni, tj. czy reagują na głos, dotyk i potrafią odpowiadać na zadawane pytania, np. o odniesione urazy
– jeżeli poszkodowany nie reaguje na bodźce, należy sprawdzić drożność dróg oddechowych (wykryte ciała obce należy usunąć), a następnie skontrolować oddech metodą „słyszę, czuję, widzę” (o obecności oddechu świadczą szmer wdychanego powietrza, ciepło wydychanego powietrza oraz ruchy klatki piersiowej, kontrola powinna trwać ok. 10 sekund, w tym czasie powinny nastąpić dwa oddechy)
– jeżeli oddech nie występuje, należy rozpocząć czynności mające na celu jego przywrócenie
– konieczne jest także zwrócenie uwagi na rozległe krwotoki
– w międzyczasie, o ile to możliwe, poprośmy inną osobę o kontakt z numerem 112 i wezwanie pomocy
– kontakt z dyspozytorem powinien być utrzymany według klucza „gdzie, ilu poszkodowanych, co się stało, kto wzywa” (w ten sposób pomoc będzie mogła zostać wezwana, nawet gdy na samym początku zerwie się połączenie lub rozładuje się bateria w telefonie)
– w trakcie oczekiwania na przyjazd ratowników nie można zawieszać zabezpieczania miejsca wypadku czy prowadzenia niezbędnych czynności ratowniczych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji