PoradyPoradyPrawo jazdy na przyczepę. Jakie trzeba mieć, by ciągnąć przyczepę?

Prawo jazdy na przyczepę. Jakie trzeba mieć, by ciągnąć przyczepę?

Uprawnienia na przyczepę mogą się przydać w wielu sytuacjach. Jakie prawo jazdy trzeba mieć, by ciągnąć przyczepę? Oto wszystkie dostępne kategorie.

Posiadanie samochodu z hakiem holowniczym daje spory komfort w sytuacji, gdy przyjdzie nam przewieźć duży gabaryt (np. meble). Wtedy wystarczy podczepić do auta przyczepę i nie martwić się o to, czy zmieszczą się do bagażnika. Do tego nie trzeba mieć nawet własnej przyczepy. Oprócz bieżących opłat za ubezpieczenie (niskich, ale jednak), przyczepę trzeba gdzieś trzymać, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście istnieje wiele wypożyczalni przyczep, które dysponują modelami różnej wielkości, więc nie trzeba obawiać się, że będziemy musieli pożyczyć np. za małą.

Kwestia ciągnięcia przez samochód przyczepy jest jeszcze bardzo istotna dla posiadaczy przyczep kempingowych. Rynek pierwotny i wtórny obfituje w tak wiele rozmaitych modeli, że nie zawsze jesteśmy świadomi tego, czy nasze auto może ją legalnie ciągnąć. Inna sprawa tyczy się posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami. Oczywiście istnieją osobne kategorie prawa jazdy na przyczepy, jednak wymagają one przechodzenia dodatkowych kursów i zdawania kolejnych egzaminów. Tymczasem może się okazać, że interesującą nas przyczepę możemy bez problemu ciągnąć ze standardowym prawem jazdy kategorii B. Jak to jest z tymi uprawnieniami na przyczepy?

Czy na prawo jazdy kategorii B można ciągnąć przyczepę?

Przywilej ciągnięcia samochodem przyczepy daje już standardowe prawo jazdy kategorii B. Autem osobowym nie można jednak jeździć z każdą przyczepą. W ramach kategorii B kierowca nabywa uprawnienia do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla. Do takiego pojazdu można podczepić przyczepę lekką, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej maksymalnie 750 kg. Oznacza to, że łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (auta osobowego i przyczepy lekkiej) nie może przekraczać 4,25 t (3,5 t samochodu + 750 kg przyczepy).

Jakie prawo jazdy na przyczepę powyżej 750 kg?

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przyczepy innej niż lekka, czyli o DMC przekraczającej 750 kg. Chcąc podczepić taką przyczepę musimy pamiętać, że DMC zespołu pojazdów (auta i przyczepy) nie może już przekroczyć 3,5 t. Do tego warto dodać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ją ciągnącego. Prawo dopuszcza jednak możliwość rozszerzenia kwalifikacji o ciągnięcie samochodem cięższych przyczep. W tym celu należy uzyskać kod 96 prawa jazdy. Wiąże się to ze zdaniem dodatkowego egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD). Kod 96 w prawie jazdy upoważnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o DMC do 3,5 t oraz przyczepy, przy czym DMC całego zespołu może wynosić maksymalnie 4,25 t.

Więcej na temat kodu 96 w prawie jazdy

Prawo jazdy na przyczepę. Co daje kategoria B+E?

Chcąc mieć jeszcze szerszy wachlarz przyczep, które można legalnie ciągnąć, nie pozostaje nic innego jak wyrobienie prawa jazdy kategorii B+E. Wymaga ono ukończenia 18 lat, posiadania kategorii B oraz przejścia osobnego kursu i zdania dedykowanego egzaminu. Należy przy tym pamiętać, że nawet mając prawo jazdy B+E nie możemy ciągnąć autem wszystkich przyczep. Dopuszcza ono do kierowania zespołem pojazdów, złożonego z pojazdu ujętego w ramach kategorii B (czyli o DMC do 3,5 t) oraz przyczepy, ale o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t. Łączna dopuszczalna masa całkowita zestawu wynosi zatem 7 t. Także w tym przypadku rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ją ciągnącego.

Prawo jazdy na przyczepę 03
Przed zakupem wielkiej przyczepy kempingowej warto sprawdzić, czy nasz samochód będzie mógł bez przeszkód ją pociągnąć, a także czy posiadamy na nią odpowiednie uprawnienia.

Prawo jazdy B+E ponadto daje możliwość kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego lub walca z podczepioną przyczepą lub przyczepami. Ten zapis obowiązuje jednak tylko w Polsce.

Nim podejmiemy decyzję o kupnie większej przyczepy albo rozszerzeniu kwalifikacji o kod 96 lub kategorię B+E, warto zajrzeć do dowodu rejestracyjnego auta i sprawdzić, jakie przyczepy może ciągnąć. W tym celu trzeba zweryfikować dane w następujących rubrykach:

  • F2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu;
  • F3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów;
  • O1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
  • O2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.

Więcej na temat oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym

Warto tu podkreślić, że przyczepy lekkie nie muszą mieć hamulca najazdowego, natomiast jest on wyposażeniem standardowym cięższych przyczep. Aktualnie nie trzeba już się skupiać na problematycznym przeliczniku 1,33, który mówił o tym, że DMC samochodu ciągnącego przyczepę musi być o minimum 33% większa od DMC przyczepy. Aby dowiedzieć się, jak ciężką przyczepę mógł holować samochód, należało jego DMC podzielić przez 1,33. Ten wymóg został jednak zlikwidowany na początku 2023 roku.

Prawo jazdy na przyczepę – inne kategorie

Prawo jazdy B+E nie jest jedynym upoważniającym do kierowania autem z przyczepą. Oprócz niego istnieją podobne odpowiedniki na kategorie uprawniające do prowadzenia ciężarówek i autobusów. I tak wyróżniamy następujące prawa jazdy na przyczepy:

  • prawo jazdy C+E (od 21 lat), uprawniające do kierowania zespołem pojazdów składającego się z pojazdu ujętego w kategorii C (czyli pojazdu samochodowego o DMC ponad 3,5 t) i przyczepy;
  • prawo jazdy C1+E (od 18 lat), uprawniające do kierowania zespołem pojazdów o DMC do 12 t, składającego się z pojazdu ujętego w kategorii C1 (czyli pojazdu samochodowego o DMC między 3,5 t a 7,5 t) i przyczepy;
  • prawo jazdy D+E (od 24 lat), uprawniające do kierowania zespołem pojazdów składającego się z pojazdu ujętego w kategorii D (czyli autobusu) i przyczepy;
  • prawo jazdy D1+E (od 21 lat), uprawniające do kierowania zespołem pojazdów składającego się z pojazdu ujętego w kategorii D1 (czyli autobusu przeznaczonego do przewozu 17 osób z kierowcą, o długości do 8 m) i przyczepy.

Oprócz tego warto wiedzieć, że kategorie C, C1, D i D1 upoważniają do kierowania ujętymi w nich pojazdami (czyli, w zależności od kategorii, ciężarówkami lub autobusami) z podczepioną przyczepą lekką. Z przyczepą można też poruszać się pojazdami ujętymi w ramach kategorii AM, A1, A2, A i T bez zdawania dodatkowego egzaminu i bez przechodzenia nowego kursu. W przypadku kategorii AM, A1, A2 i A ten zapis obowiązuje jednak tylko w Polsce.

Prawo jazdy na przyczepę 03
Z przyczepami lekkimi można jeździć bez konieczności rozszerzania uprawnień o dopisek „+E”. Tyczy się to nie tylko prawa jazdy kategorii B, ale także C/C1 i D/D1.

Ile kosztuje prawo jazdy na przyczepę?

Na kurs prawa jazdy B+E z reguły trzeba zapłacić ok. 1500-2500 zł. W przypadku chęci uzupełnienia uprawnień na ciężarówki i autobusy trzeba się nastawić na ok. 3000-4000 zł za kursy na kategorie C+E, C1+E, D+E lub D1+E. Do tego trzeba doliczyć koszty zaświadczenia lekarskiego (ewentualnie orzeczenia z poradni psychologicznej), wykonania zdjęcia do prawa jazdy, zapisu na egzamin i wydania prawa jazdy po jego zdaniu.

Polecamy również:

Więcej na temat prawa jazdy kategorii B+E

Najlepsze holowniki. Te auta pociągną przyczepę o DMC powyżej 3 t!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji