PoradyPoradyPrawo jazdy. Jakie uprawnienia daje kod 96 do kategorii B?

Prawo jazdy. Jakie uprawnienia daje kod 96 do kategorii B?

Z prawem jazdy kategorii B każdy kierowca może prowadzić auto z przyczepą, jednak pod pewnymi warunkami. Kod 96 pozwala w łatwy i tani sposób rozszerzyć uprawnienia. Sprawdź, co dokładnie daje kod 96.

Prawo jazdy kategorii B umożliwia kierowanie nie tylko samochodami osobowymi, ale również niektórymi typami jednośladów, quadami oraz ciągnikami rolniczymi. Dozwolone jest ponadto prowadzenie zespołu pojazdów, czyli auta z podpiętą przyczepą lekką, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg. Holowanie cięższej przyczepy przepisy umożliwiają tylko pod pewnymi warunkami – musi ona posiadać hamulec najazdowy, a co więcej, masa całego zestawu nie może wynieść więcej niż 3,5 tony. Co jednak w sytuacji, gdy planujemy podróż np. z przyczepą kempingową i obowiązujący limit okazuje się niewystarczający? Czy w takiej sytuacji zawsze konieczne jest zdobycie uprawnień kategorii B+E?

Wymiary współcześnie produkowanych samochodów stale rosną, a co za tym idzie, auta stają się również coraz cięższe. Na rynek wkraczają kolejne duże SUV-y, których masa znacznie przekracza 2 tony. Tego rodzaju pojazdy, wyposażone w mocne silniki, sprawdzają się jednak świetnie w roli holowników przyczep i chętnie są wykorzystywane przez kierowców właśnie w tym celu. Niestety, w przypadku SUV-a lub auta terenowego, nietrudno, by limit 3,5 tony dla zestawu pojazdów okazał się poważną przeszkodą. W tym momencie może nam pomóc kod 96.

Funkcjonowanie kodu 96 określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r. poz. 702). Zgodnie z tymi przepisami, kod 96 umożliwia ciągnięcie przyczepy innej niż lekka autem o DMC do 3,5 tony, jeśli tylko masa całego zestawu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Oprócz tego, wymagane jest spełnienie dwóch dodatkowych warunków:

  • masa holowanej przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu
  • stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy musi wynosić 1,33:1

Wraz z kodem 96 możemy zatem spokojnie holować bogato wyposażoną przyczepę kempingową, lawetę samochodową czy przyczepę do transportu koni, łodzi lub niewielkich maszyn budowlanych.

Uzyskanie prawa jazdy kategorii B z kodem 96 jest nie tylko dużo łatwiejsze, ale i tańsze niż zdobycie uprawnień B+E. Aby uzyskać odpowiedni wpis, wystarczy mieć min. 18 lat, posiadać uprawnienia kategorii B i zdać praktyczny egzamin państwowy. Inaczej niż w przypadku kategorii B+E, przepisy nie wymagają odbycia specjalnego kursu, który kosztuje od 1000 do nawet 2000 zł. Zbędny jest również egzamin teoretyczny. Koszt praktycznego egzaminu wynosi 170 zł i to jedyny wydatek, jaki ponosimy, by uzyskać kod.

Kod 96 jest dobrą alternatywą dla kierowców, którzy nie chcą poświęcać dużej sumy na kurs B+E i nie potrzebują uprawnień na zestawy aż do 7 ton. Przed dniem egzaminu warto jednak we własnym zakresie poćwiczyć manewrowanie z dużą przyczepą, gdyż bez tego pomyślne zaliczenie może okazać się wyzwaniem.

Zachęcamy także do przeczytania:

Oznaczenia w prawie jazdy. O czym mówią kody w prawie jazdy?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji