PoradyPoradyJaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Dysponując prawem jazdy B można jeździć z niektórymi przyczepami. Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B? Oto niezbędne informacje.

Przyczepy bywają przydatne. Przydają się m.in. gdy zachodzi potrzeba przewiezienia mebli lub innych dużych przedmiotów. Niektórzy wolą przy tym mieć własną przyczepę niż co jakiś czas wynajmować samochód dostawczy. Posiadanie przyczepy wymaga jednak wygospodarowania miejsca do przechowywania jej, stąd na popularności nadal nie tracą firmy oferujące usługi wypożyczenia przyczep. Oczywiście nie można zapominać o konieczności zainstalowania w aucie haka holowniczego.

Aby jeździć samochodem z przyczepą, wcale nie trzeba mieć osobnego prawa jazdy. Już standardowa kategoria B daje sporo możliwości w zakresie holowania przyczepy samochodem osobowym. Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B? Na co trzeba zwracać uwagę?

Prawo jazdy B. Czy można z nim ciągnąć przyczepę?

Wraz ze zdaniem egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B otrzymujemy możliwość legalnego poruszania się pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t. Wbrew pozorom pod te wymogi „łapią się” nie tylko typowe auta osobowe, ale też modele dostawcze. Do grona pojazdów samochodowych nie można jednak zaliczyć autobusów i motocykli (z jednym wyjątkiem – mając prawo jazdy B od minimum 3 lat można prowadzić motocykle o pojemności skokowej silnika do 125 cm³, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg). To jednak zaledwie garstka pojazdów, jakie można prowadzić na kategorię B. Resztę wymieniamy w poniższym materiale:

Więcej na temat prawa jazdy kategorii B

Mając prawo jazdy kategorii B dysponujemy też uprawnieniami niezbędnymi do ciągnięcia samochodem przyczepy. Istnieje jednak szereg ograniczeń dotyczących parametrów przyczep, które można holować na samą kategorię B. W praktyce jednak okazują się w zupełności wystarczające dla przeciętnego użytkownika, zazwyczaj od czasu do czasu ciągnącego autem niewielką przyczepę.

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Prawo jazdy B uprawnia do kierowaniem zespołem pojazdów, czyli pojazdu samochodowego o DMC do 3,5 t wraz z przyczepą. Może to być zarówno przyczepa lekka (od dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg), jak i cięższa, choć pod pewnymi warunkami. Chcąc podczepić do auta przyczepę lekką, nie musimy aż tak pilnować limitów wagowych, bowiem dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów, składającego się z auta osobowego i przyczepy lekkiej, nie może przekraczać 4,25 t (czyli 3,5 t samochodu i 750 kg przyczepy). Wobec tego lekką przyczepę można bez obaw podłączać nawet do sporych aut dostawczych.

Mając kategorię B nie musimy jednak ograniczać się do przyczep lekkich. Do auta możemy także podłączyć cięższą przyczepę, z tym że musimy wtedy zadbać o to, by DMC zespołu pojazdów (samochodu i przyczepy) nie przekroczyła 3,5 t. Jednocześnie należy trzymać się zasady, że rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ją ciągnącego (lub jej równa). Na szczęście można względnie łatwo rozszerzyć uprawnienia na przyczepę, zdając dodatkowy egzamin i zyskując kod 96 w prawie jazdy. Mając go w dokumencie, możemy prowadzić pojazd samochodowy do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka, a DMC zespołu pojazdów nie może przekroczyć 4,25 t.

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B 01
Przyczepę lekką z prawem jazdy B można ciągnąć nawet dużymi i dość ciężkimi samochodami osobowymi.

Z prawem jazdy kategorii B można ciągnąć zarówno przyczepy jednoosiowe, jak i dwuosiowe. Kluczowym kryterium jest tu waga pojazdu i przyczepy. Oprócz wartości ujętych w ustawach trzeba jeszcze sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym auta, jak ciężką przyczepę może on holować. Niezbędne wartości ujęte są w rubrykach:

  • F2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu;
  • F3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów;
  • O1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
  • O2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.

Mandat za zbyt ciężką przyczepę. Ile wynosi?

Za bagatelizowanie wymogów wagowych ciągniętej przyczepy kierowca może otrzymać mandat z wysokości 100-300 zł. Tyle przysługuje za „ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego rodzaju pojazdu ciągnącego”. Nie trzeba podkreślać, że takie postępowanie jest po prostu niebezpieczne – auto ciągnące zbyt ciężką przyczepę ma o wiele gorsze właściwości jezdne i niełatwo wtedy o spowodowanie kolizji.

Redakcja poleca:

Więcej na temat prawa jazdy na przyczepę

Więcej na temat kodu 96 w prawie jazdy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji