NowościAktualnościStraciłeś prawo jazdy w Polsce? Możesz sobie wyrobić nowe

Straciłeś prawo jazdy w Polsce? Możesz sobie wyrobić nowe

Utrata uprawnień w Polsce nie oznacza, że nie można uzyskać ich w innym kraju Unii Europejskiej.

Teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe i legalne. Utrata prawa jazdy w Polsce nie oznacza automatycznej utraty uprawnień uzyskanych w innym kraju. Zatem jeśli kierowca posiada prawo jazdy wyrobione w innym kraju UE, bądź uzyska je po utracie uprawnień w Polsce, w świetle obowiązującego prawa może się nim posługiwać także w naszym kraju. Teoretycznie.

Praktyka pokazuje jednak, że kierowca wpisany do CEPiK-u jako osoba nieposiadająca uprawnień nie może być wykreślony z bazy tylko dlatego, że legitymuje się zagranicznym prawem jazdy. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują aktualizację danych wyłącznie o dane dokumentów wystawionych w Polsce. Według niektórych prawników istnieje podejrzenie, że obecny stan prawny nie jest zgodny z konstytucją.

W praktyce wyrobienie sobie prawa jazdy w innym kraju UE, po utracie uprawnień w Polsce, daje więc możliwość jazdy wszędzie poza Polską. Można mieć jednak obiekcje natury etycznej. Łatwo bowiem sobie wyobrazić, że kierowcy tracący uprawnienia nie tylko za punkty, ale także za jazdę pod wpływem alkoholu, wyjeżdżają na przykład do Niemiec czy Czech, wyrabiają sobie nowe prawo jazdy i poruszają się dalej po polskich drogach jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło.

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji