PoradyPoradyIle można jechać z przyczepą?

Ile można jechać z przyczepą?

Kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawy z ograniczeń prędkości dla samochodów z przyczepą. Ile można zatem jechać z przyczepą? Oto dopuszczalna prędkość.

Posiadanie samochodu z hakiem holowniczym i własnej przyczepy to bez wątpienia duży komfort: w razie konieczności transportu większego gabarytu po prostu podczepiamy przyczepę i przewozimy to co trzeba. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przyczepę trzeba gdzieś trzymać, dbać o jej stan techniczny (np. monitorować oświetlenie i zabezpieczać przed korozją) i ją opłacać (co prawda nieduże sumy, ale jednak). Osoby chcące ograniczyć wydatki lub nie mające warunków do parkowania przyczepy mogą się zdecydować na sporadyczne wypożyczenie jej od firmy posiadającej w swojej „flocie” pojazdy o różnych wymiarach czy limitach wagowych ładunku.

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Jazda z przyczepą jest o tyle „przyziemna”, że często nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień. Wiele przyczep można ciągnąć, mając standardowe prawo jazdy kategorii B. Dopuszcza ono do holowania samochodem osobowym (pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 t) przyczepy lekkiej, czyli takiej o DMC wynoszącej maksymalnie 750 kg. Jadąc z przyczepą lekką nie trzeba zwracać uwagi na limity wagowe zespołu pojazdów, gdyż może on wynosić dokładnie tyle, co zsumowane DMC auta i przyczepy – czyli 4,25 t.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy do samochodu podczepimy przyczepę o DMC powyżej 750 kg. W takim wypadku DMC zespołu pojazdów musi „zmieścić się” w 3,5 t, a rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ją ciągnącego (lub jej równa). Celem holowania cięższych przyczep można rozszerzyć uprawnienia o kod 96 w prawie jazdy, który zwiększy DMC zespołu pojazdów (auta i ciężkiej przyczepy) do 4,25 t, lub zrobić prawo jazdy kategorii B+E, uprawniające do prowadzenia zespołu pojazdów o DMC wynoszącej maksimum 7 t (przy czym DMC auta i DMC przyczepy mogą wynosić maksymalnie po 3,5 t).

Prędkość z przyczepą. Nie można z nią przesadzać

Niektórzy kierowcy, zwłaszcza posiadający duże i mocne auta, po podłączeniu do niego przyczepy nie zwracają uwagi na prędkość, gdyż dodatkowy „balast” praktycznie nie wpływa na właściwości jezdne zespołu pojazdów – przynajmniej w teorii. W praktyce jednak nawet niewielka przyczepa może istotnie wydłużyć drogę hamowania w awaryjnej sytuacji, bądź przyczynić się do skierowania hamującego samochodu w niewłaściwą stronę. Inna sprawa, że z przyczepy holowanej przez szybko jadące auto może wypaść przewożony ładunek, szczególnie gdy nie jest bardzo ciężki. Opłakane w skutkach może się też okazać zbyt szybkie wchodzenie samochodem z przyczepą w zakręty.

Ograniczenia prędkości z przyczepą. Koniecznie trzeba je znać!

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji zbyt szybkiej jazdy z przyczepą, polskie przepisy mają jasno ustalone ograniczenia prędkości dla pojazdów ciągnących przyczepy. Są one dość restrykcyjne, dlatego też bywają przez niektórych stawiane jako argument przemawiającym np. za kamperem niż za przyczepą kempingową. Co ważne, limity prędkości dotyczą zarówno przyczep lekkich, jak i tych cięższych, wyposażonych w hamulec najazdowy. Kierowcy aut z przyczepami szczególnie muszą przy tym zwracać uwagę na prędkość poza obszarem zabudowanym. Jaka jest wobec tego dopuszczalna prędkość z przyczepą?

Ile można jechać z przyczepą?

Ograniczenia prędkości dla pojazdów ciągnących przyczepy znajdziemy w art. 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według przepisów, dla pojazdu i zespołu pojazdów obowiązują takie same limity dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym i w strefie zamieszkania. Autem z przyczepą można wobec tego jechać 50 km/h w obszarze zabudowanym, natomiast w strefie zamieszkania trzeba pilnować limitu prędkości 20 km/h.

Poza terenem zabudowanym trzeba już zapamiętać osobne limity prędkości dla pojazdów ciągnących przyczepy. Podczas gdy auta bez „balastu” mogą jechać 90 km/h lub 100 km/h, pojazdy z przyczepami muszą stosować się do ograniczenia prędkości do 70 km/h. Wyjątek stanowią drogi o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – na nich z przyczepą można jechać maksymalnie 80 km/h.

Ile można jechać z przyczepą na autostradzie i drodze ekspresowej?

Niestety, w przypadku dróg szybkiego ruchu nie ma co liczyć na zwiększenie ograniczeń prędkości dla pojazdów z przyczepami. Zarówno po autostradzie, jak i po drodze ekspresowej, z przyczepą można jechać maksymalnie 80 km/h. Biorąc pod uwagę, że wspomniane limity prędkości dotyczą także przyczep kempingowych, podróż autem z „domem na kółkach” przeważnie będzie dłuższa, niż pierwotnie zakładaliśmy. Z tego powodu wiele osób zamiast przyczepy wybiera kampera, którym można jechać tyle, co typowym autem osobowym (o ile jego DMC wynosi maksimum 3,5 t).

Prędkość z przyczepą 02
Pojazd ciągnący przyczepę nawet na drogach szybkiego ruchu nie może jechać więcej niż 80 km/h.

Mandat za przekroczenie prędkości z przyczepą. Nie ma taryfy ulgowej

Za zbyt szybką jazdę z przyczepą można dostać dokładnie taki sam mandat, jaki byśmy otrzymali za przekroczenie prędkości autem bez przyczepy – czyli bardzo surowy. Mandaty za przekroczenie prędkości obecnie przedstawiają się następująco:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h: mandat 50 zł
 • przekroczenie prędkości o 11–15 km/h: mandat 100 zł
 • przekroczenie prędkości o 16–20 km/h: mandat 200 zł
 • przekroczenie prędkości o 21–25 km/h: mandat 300 zł
 • przekroczenie prędkości o 26–30 km/h: mandat 400 zł
 • przekroczenie prędkości o 31–40 km/h: mandat 800 zł lub 1600 zł w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • przekroczenie prędkości o 41–50 km/h: mandat 1000 zł lub 2000 zł w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • przekroczenie prędkości o 51–60 km/h: mandat 1500 zł lub 3000 zł w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • przekroczenie prędkości o 61–70 km/h: mandat 2000 zł lub 4000 zł w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)
 • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h: mandat 2500 zł lub 5000 zł w przypadku recydywy (popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat)

Podane wartości przekroczeń prędkości naliczane są jednak od dopuszczalnych limitów dla pojazdów z przyczepami. Wobec tego np. jadąc z przyczepą poza obszarem zabudowanym (na drodze jednopasmowej) 100 km/h (zamiast obowiązujących 70 km/h) narażamy się mandat przyznawany za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h (czyli 400 zł), a jadąc z przyczepą 130 km/h na autostradzie (czyli o 50 km/h więcej niż jest dozwolone) dostaniemy nawet 1000 zł mandatu.

Punkty karne za przekroczenie prędkości z przyczepą

To nie koniec przykrych konsekwencji, gdyż mundurowi nie będą mieli oporów z przyznaniem za zbyt szybką jazdę punktów karnych. Tak przedstawia się aktualny taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h: 1 punkt karny;
 • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h: 2 punkty karne;
 • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h: 3 punkty karne;
 • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h: 5 punktów karnych;
 • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h: 7 punktów karnych;
 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h: 9 punktów karnych;
 • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h: 11 punktów karnych;
 • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h: 13 punktów karnych;
 • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h: 14 punktów karnych;
 • przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h: 15 punktów karnych.
Polecamy także:

Czy można jeździć z rozłożonym hakiem holowniczym?

Jakie prawo jazdy trzeba mieć, by ciągnąć przyczepę?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji