Prawo jazdy kategorii B nie uprawnia to kierowania wszystkimi samochodami kempingowymi. Oto wszystkie informacje na temat prawa jazdy na kampera.
Samochody kempingowe wciąż cieszą się dużą popularnością. Starego, ale komfortowego i w pełni użytecznego kampera można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych, stąd niektórzy wolą kupić własny „dom na kółkach” niż co roku szukać takowego w wypożyczalni. Niezależnie od faktu, czy kampera kupimy czy wynajmiemy, musimy zawczasu sprawdzić, czy posiadane przez nas prawo jazdy uprawnia do kierowania nim. Część kierowców ma bowiem tylko jedną kategorię – B, która powszechnie uchodzi za „furtkę” do poruszania się autami osobowymi. Ale nie tylko: w puli pojazdów, które „akceptuje” kategoria B, znajdują się również lekkie motocykle, samochody dostawcze i mikrobusy, a także… kampery.
Czym można jeździć na prawie jazdy kategorii B?
Prawo jazdy na kampera. Wystarczy kategoria B?
Na część kamperów, głównie tych małych i średnich, w zupełności wystarczy najpopularniejsza kategoria prawa jazdy. Głównym czynnikiem jest tu wartość dopuszczalnej masy całkowitej (DMC), która w przypadku kategorii B nie powinna przekraczać 3,5 tony. Informację na temat DMC znajdziemy w rubryce F dowodu rejestracyjnego samochodu kempingowego. Uwaga: dopuszczalna masa całkowita to nie to samo co masa własna pojazdu. DMC oznacza wagę samochodu wraz z przewożonym ładunkiem, czyli bagażem i wszystkimi pasażerami. Masa własna określa wagę kampera w stanie gotowym do jazdy. Jeśli zatem samochód kempingowy waży 3 tony, a ma DMC 3,5 tony, możemy do niego zabrać 500 kg ładunku.
Samochody kempingowe: rodzaje, wyposażenie, przykłady kamperów
Prawo jazdy na kampera. Co z większymi autami?
Gdy dopuszczalna masa całkowita kampera przekracza 3,5 tony, do kierowania nim uprawnia wyższa kategoria prawa jazdy. Jeśli DMC mieści się w przedziale 3,5-7,5 tony, wymagana jest kategoria C1 lub C, natomiast w przypadku wartości powyżej 7,5 tony – pełna kategoria C. Tak duże kampery nie cieszą się dużą popularnością z uwagi na ponadprzeciętne rozmiary i trudności w manewrowaniu, dlatego jeśli planujemy kupno lub wynajem samochodu kempingowego zbudowanego na bazie auta dostawczego lub małej ciężarówki, nie musimy się obawiać o brak wymaganej kategorii prawa jazdy. Mimo wszystko zalecamy zawczasu zajrzeć do rubryki F w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli okaże się, że nie posiadamy odpowiednich uprawnień do kierowania kamperem, możemy otrzymać grzywnę od 1500 do 30 000 zł. Jej wysokość ustalana jest w indywidualnym procesie sądowym.
Prawo jazdy na kampera. Liczy się nie tylko kategoria prawa jazdy
Chcąc wypożyczyć kampera możemy spotkać się z odmową od strony firmy wynajmującej tego typu pojazdy, nawet jeśli dysponujemy wymaganą kategorią prawa jazdy. Dlaczego? Niektórzy dodatkowo oczekują doświadczenia w kierowaniu pojazdami (ok. 3-5 lat) lub też ustalają minimalny wiek wynajmującego (zwykle minimum 23-26 lat). Zabezpieczają się w ten sposób od skutków wypożyczenia tak specyficznego, i przy tym drogiego, pojazdu niewłaściwej osobie.