PoradyPoradyJakie prawo jazdy na kampera? Czy wystarczy kategoria B?

Jakie prawo jazdy na kampera? Czy wystarczy kategoria B?

Kampera może kupić każdy, ale popularna kategoria prawa jazdy – B – nie uprawnia to kierowania wszystkimi samochodami kempingowymi. Jakie prawo jazdy trzeba mieć, by jeździć kamperem?

Boom na samochody kempingowe nadal trwa i nie zamierza wyhamować. Starego, ale komfortowego i w pełni użytecznego kampera można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych, stąd niektórzy wolą kupić własny „dom na kółkach” niż co roku szukać takowego w wypożyczalni. Niezależnie od faktu, czy kampera kupimy czy wynajmiemy, musimy zawczasu sprawdzić, czy posiadane przez nas prawo jazdy uprawnia do kierowania nim. Część kierowców ma bowiem tylko jedną kategorię – B, która powszechnie uchodzi za „furtkę” do poruszania się autami osobowymi. Ale nie tylko: w puli pojazdów, które „akceptuje” kategoria B, znajdują się również lekkie motocykle, samochody dostawcze i mikrobusy, a także… kampery.

Czym można jeździć na prawie jazdy kategorii B?

Jakie kampery można prowadzić z prawem jazdy kat. B?

Na część kamperów, głównie tych małych i średnich, w zupełności wystarczy najpopularniejsza kategoria prawa jazdy. Głównym czynnikiem jest tu wartość dopuszczalnej masy całkowitej (DMC), która w przypadku kategorii B nie powinna przekraczać 3,5 tony. Informację na temat DMC znajdziemy w rubryce F dowodu rejestracyjnego samochodu kempingowego. Uwaga: dopuszczalna masa całkowita to nie to samo co masa własna pojazdu. DMC oznacza wagę samochodu wraz z przewożonym ładunkiem, czyli bagażem i wszystkimi pasażerami. Masa własna określa wagę kampera w stanie gotowym do jazdy. Jeśli zatem samochód kempingowy waży 3 tony, a ma DMC 3,5 tony, możemy do niego zabrać 500 kg ładunku.

Samochody kempingowe: rodzaje, wyposażenie, przykłady kamperów

Co z większymi kamperami?

Gdy dopuszczalna masa całkowita kampera przekracza 3,5 tony, do kierowania nim uprawnia wyższa kategoria prawa jazdy. Jeśli DMC mieści się w przedziale 3,5-7,5 tony, wymagana jest kategoria C1 lub C, natomiast w przypadku wartości powyżej 7,5 tony – pełna kategoria C. Tak duże kampery nie cieszą się dużą popularnością z uwagi na ponadprzeciętne rozmiary i trudności w manewrowaniu, dlatego jeśli planujemy kupno/wynajem samochodu kempingowego zbudowanego na bazie auta dostawczego lub małej ciężarówki, nie musimy się obawiać o brak wymaganej kategorii prawa jazdy. Mimo wszystko zalecamy zawczasu zajrzeć do rubryki F w dowodzie rejestracyjnym. Inaczej narażamy się na mandat w wysokości 500 zł za brak stosowanych uprawnień do kierowania pojazdem lub nawet 5000 zł, gdy dodatkowo popełnimy nim drogowe wykroczenie.

Liczy się nie tylko kategoria prawa jazdy

Chcąc wypożyczyć kampera możemy spotkać się z odmową od strony firmy wynajmującej tego typu pojazdy, nawet jeśli dysponujemy wymaganą kategorią prawa jazdy. Dlaczego? Niektórzy dodatkowo oczekują doświadczenia w kierowaniu pojazdami (ok. 3-5 lat) lub też ustalają minimalny wiek wynajmującego (zwykle minimum 23-26 lat). Zabezpieczają się w ten sposób od skutków wypożyczenia tak specyficznego, i przy tym drogiego, pojazdu niewłaściwej osobie.

Jakie prawo jazdy na kampera (2)
Nim wypożyczymy kampera, sprawdźmy w dowodzie rejestracyjnym jego DMC: na jego podstawie dowiemy się, czy możemy nim jeździć, mając tylko prawo jazdy kategorii B.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji