Współpraca reklamowaNa co zwrócić uwagę, kupując samochód dostawczy

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód dostawczy

Jednym z narzędzi do ciężkiej, codziennej pracy w firmach są samochody dostawcze. Przy zakupie nowego „dostawczaka” warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Wiele biznesów nie może obejść się bez samochodów użytkowych. Dzięki nim można sprawnie przetransportować pracowników, sprzęt czy niezbędny ładunek. Na co warto zwrócić, kupując samochód dostawczy? Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to kubatura przestrzeni bagażowej, a także jej rozmiary. Współczesne auta dostawcze są tak projektowane, by w ich wnętrzach mieściły się europalety. Przykładem może być Fiat Doblo w wersji Maxi, która po załadowaniu dwóch palet wciąż ma pewny zapas przestrzeni. Ładunek może wystawać więc poza obrys palety.

Fiat E-Doblo - dwie europaletyIstotne są też możliwości opcjonalnego wykończenia przedziału ładunkowego – podłogi czy nawet ścian bocznych, co ochroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto także zwrócić uwagę na dostępność punktów świetlnych, gniazd 12V czy punktów do mocowania bagażu. W podstawowych wersjach auta dostawcze mogą mieć tylko tylne drzwi przedziału bagażowego. Przesuwne boczne zapewniają lepszy dostęp do ładunku. W przypadku Fiata Doblo dostępne są przesuwne drzwi z prawej lub obu stron pojazdu.

Kolejnym aspektem jest ładowność. Oczywiście im wyższa, tym lepiej, bo ułatwia to pełne wykorzystanie kubatury przestrzeni bagażowej. W przypadku Fiata Doblo ładowność sięga 800 kg.

Fiat E-Doblo - silnikDopasowanie samochodu do potrzeb przedsiębiorcy ułatwia możliwie szeroka paleta silników. Obecnie coraz rzadziej składa się ona ze sprawdzającego się przy mniejszych przebiegach motoru benzynowego oraz doskonałego zwłaszcza przy wysokich planowanych przebiegach diesla. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać napęd elektryczny, który w Polsce oznacza zwolnienie z opłat za parkowanie i możliwość korzystania z bus-pasów, jak również skorzystanie z dotacji, które w przypadku aut dostawczych sięgają 70 000 złotych (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych) w przypadku zadeklarowania rocznego przebiegu powyżej 20 000 km. Czy warto wybrać więc elektrycznego vana? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma – każdy przedsiębiorca powinien przekalkulować to z uwzględnieniem swoich potrzeb transportowych czy możliwości ładowania auta prądem produkowanym przez panele fotowoltaiczne.

Samochód użytkowy będzie na siebie zarabiał, jeżeli pozostanie w ciągłej eksploatacji, a do tego nie będzie generował niepotrzebnych czy nieprzewidzianych dodatków. Ryzyko wystąpienia usterek można znacząco zminimalizować rzetelną opieką serwisową w autoryzowanych stacjach obsługi, gdzie pojazd trafi w ręce przeszkolonych w zakresie ich obsługi mechaników, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i oprogramowaniem. Co równie istotne, w procesach serwisowych oraz naprawach zostaną użyte oryginalne elementy, a każda wizyta zostanie odnotowana w systemie informatycznym marki. Przy późniejszej odsprzedaży będzie to niezwykle istotne, bo potwierdza zarówno przebieg samochodu, jak i dbałość jego dotychczasowego właściciela o należytą opiekę serwisową. W ostatnich latach ceny usług oraz części szybko rosną. Przed skutkami niekorzystnego trendu można się jednak zabezpieczyć, kupując pakiet serwisowy. Przykładowo – marka Fiat Professional oferuje pakiety nawet na 5 lat z limitem 200 tysięcy kilometrów.

Pakiety serwisowe - Fiat

Dodatkowym sposobem na kontrolę wydatków na samochód jest przedłużenie gwarancji. Oczywiście – jest to dodatkowy wydatek. Może on okazać się jednak nieporównywalnie niższy od kosztów naprawy lub wymiany elementów, które są objęte gwarancją. W przypadku użytkowych Fiatów do wyboru są są dwa typy przedłużonej gwarancji – Powertrain Care, która obejmuje podstawowe podzespoły samochodu oraz Maximum Care – poza napędem chroni też elementy mechaniczne i elektryczne. Limity są spore, bo w zależności od wybranej opcji w grę może wchodzić nawet 240 tys. km (przy gwarancji do 4 lat) lub 200 tys. km (do 5 lat).

Leasing, wynajem, a może zakup za gotówkę? W tym zakresie każdy przedsiębiorca może mieć różne potrzeby i preferencje. Ale jeżeli chcemy sfinansować użytkowanie pojazdu, korzystne jest, gdy możemy załatwić to w salonie – wybierając czy odbierając samochód. W ten sposób oszczędzamy czas, a każdy, kto zajmuje się biznesem wie, że czas, to pieniądze.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji