PoradyPoradyPrawo jazdy na lawetę. Jakie uprawnienia trzeba mieć na lawetę?

Prawo jazdy na lawetę. Jakie uprawnienia trzeba mieć na lawetę?

Wielu kierowców zastanawia się, jakie prawo jazdy trzeba mieć na lawetę. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat uprawnień na lawetę.

Większość kierowców nie miała okazji nigdy pokierować lawetą, niemniej warto wiedzieć o tym, jakie uprawnienia trzeba mieć na lawetę. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie przyjdzie nam taką pojechać np. po interesujący nas samochód, który z jakiegoś powodu jest niesprawny. Dla ograniczenia kosztów transportu można wynająć samą lawetę (bez kierowcy) i samemu nią pokierować. Jakie prawo jazdy trzeba mieć na lawetę? Czy w tym celu trzeba wyrabiać osobną kategorię?

Nim zaczniemy zgłębiać tajniki wiedzy na temat uprawnień na lawety, warto na wstępie rozróżnić dwa rodzaje pojazdów służących do przewozu innych pojazdów. Pierwszym z nich jest laweta, która jest po prostu przyczepą przystosowaną do wożenia na nim auta. Wymaga zatem posiadania samochodu z hakiem holowniczym i razem z nim tworzy zespół pojazdów. Drugi typ lawety to autolaweta. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pojazd samochodowy przystosowany do przewozu pojazdów, składający się z lawety (miejsca, gdzie przewozi się inne auto) oraz kokpitu, czyli kabiny z deską rozdzielczą i miejscami do siedzenia. Autolawety zwykle zbudowane są na bazie pojazdów dostawczych i mogą zabrać na pokład dwóch lub trzech podróżnych.

Jakie prawo jazdy na lawetę?

Jeśli planujemy przewieźć samochód na lawecie (w formie przyczepy lub na autolawecie), niewykluczone, że umożliwi nam to podstawowe prawo jazdy kategorii B. Wszystko zależy od tego, jak ciężki będzie utworzony w ten sposób zespół pojazdów, lub ile będzie ważyć autolaweta z przewożonym samochodem. Przyjrzyjmy się wobec tego, jakie prawo jazdy trzeba mieć na lawetę.

Prawo jazdy na lawetę (przyczepę). Jakie trzeba mieć?

Teoretycznie samochodem z podczepioną lawetą można kierować, posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B. Uprawnia ono bowiem do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t (oprócz autobusu i motocykla) wraz z przyczepą lekką, czyli o DMC do 750 kg. W takim wypadku DMC zespołu pojazdów (auta, przyczepy i przewożonego na niej samochodu) może wynosić maksymalnie 4,25 t. Trzeba jednak pamiętać, że samochód holujący nie może ważyć mniej od holowanego, dlatego w rzeczywistości zmieszczenie się w obowiązujących limitach wagowych może się okazać utrudnione.

Więcej o prawie jazdy kategorii B

To samo można powiedzieć o lawecie będącej przyczepą inną niż lekka. W świetle prawa taką również można holować z prawem jazdy kategorii B, ale DMC zespołu pojazdów nie może w takim wypadku przekroczyć 3,5 t. Tu również należy pamiętać o tym, że przyczepa z ładunkiem nie może być cięższa od holownika. Gdy weźmiemy to pod uwagę i dopilnujemy, by DMC zespołu pojazdów nie przekroczyła 3,5 t, lawetę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B.

Prawo jazdy na lawetę
Standardowa kategoria B może nie wystarczyć do legalnego kierowania zespołem pojazdów składającego się z samochodu i podczepionej do niego lawety.

Kod 96 prawa jazdy a lawety

Do holowania cięższych lawet potrzebne już będą rozszerzone uprawnienia. Najłatwiej, bo bez konieczności przechodzenia całego kursu, można je uzupełnić o tzw. kod 96 prawa jazdy. Uprawnia on do ciągnięcia przyczep innych niż lekkie z zastrzeżeniem, że DMC zespołu pojazdów nie może przekraczać 4,25 t. Aby zdobyć kod 96, trzeba tylko zdać odpowiedni egzamin państwowy. Mimo wszystko warto przed nim wykupić choćby kilka godzin jazd doszkalających z przyczepą.

Więcej o kodzie 96 prawa jazdy

Prawo jazdy B+E a lawety

Do holowania najcięższych lawet może być konieczne już tylko dedykowane prawo jazdy na przyczepy, czyli B+E. Otwiera ono furtkę do kierowania samochodem o DMC do 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC maksymalnie wynosi 3,5 t – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów to zatem aż 7 t. Wyrobienie prawa jazdy B+E wymaga już jednak przejścia całego kursu i zdania egzaminu państwowego. To nie tylko zajmuje więcej czasu, ale i oznacza większe koszty rozszerzenia uprawnień na przyczepy.

Więcej na temat prawa jazdy B+E

Nim w ogóle zdecydujemy się na podłączenie do samochodu lawety z innym pojazdem, sprawdźmy w dowodzie rejestracyjnym, jak ciężkie przyczepy może on ciągnąć i jaka może być maksymalna DMC zespołu pojazdów. Interesujące nas wartości znajdują się w rubrykach F2, F3, O1 i O2.

Więcej na temat oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym

Jakie prawo jazdy trzeba mieć na autolawetę?

W przypadku autolawety sprawa jest prostsza. Mając kategorię B można na autolawecie przewozić inny pojazd, o ile DMC (a więc masa autolawety i przewożonego auta) nie przekroczy 3,5 t. Jeśli wyniesie więcej, potrzebne będą uprawnienia z zakresu prawa jazdy kategorii C. W praktyce jednak dość często da się zmieścić w limitach dopuszczonych przez kategorię B – popularne autolawety nie ważą dużo i mogą przewieźć stosunkowo ciężkie auta.

Prawo jazdy na lawetę
W przypadku autolawet kluczową kwestię odnośnie wymaganych uprawnień do kierowania ma DMC pojazdu wraz z „balastem” w postaci przewożonego samochodu.

Prawo jazdy na lawetę – cena

Być może podróż lawetą nie będzie się wiązała z kosztami wyrobienia nowego prawa jazdy – o ile oczywiście posiadamy kategorię B i dopilnujemy aspektów wagowych zespołu pojazdów/autolawety. Najtaniej można rozszerzyć uprawnienia o kod 96 prawa jazdy: trzeba tylko opłacić egzamin (170 zł) i go zdać. Nieco więcej zapłacimy za kurs prawa jazdy kategorii B+E (1500-2500 zł) lub kategorii C (3000-4000 zł).

Polecamy również:

Więcej na temat prawa jazdy na przyczepy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji